
Névtelen hősök és egy amerikában született, magyar csecsemő - Selmeci János jegyzete
Ha pedig egy szegény csecsemő, aki magyar szülők (mondjuk a haza érdekeit külföldön védő diplomaták) gyermeke, és van olyan szerencsétlen, hogy esetleg Amerikában születik, attól fogva az Alaptörvény szerint felfüggeszthető magyar, kevesebbet érő állampolgár azoknál, akik idehaza jöttek a világra.

Elvirágzó akkuipar - Rózsa Péter jegyzete
Ma, csütörtökön jelent meg, hogy a bíróság által felkért két, egymástól független igazságügyi szakértő is megállapította, nem megfelelőek – egyes esetekben pedig nem is léteznek – az egyébként kötelező környezeti vizsgálatok, a kiadott építési engedély így veszélybe kerülhet.

Győzelemről győzelemre halad - Szénási Sándor jegyzete
Trump egyelőre az Államok szövetségi rendszereinek szétverésében arat diadalokat, miközben a hazai inflációt élesztgeti sikerrel.

Infláció ellen feltűrt ingujj - Kárpáti Iván jegyzete
Az infláció nem Orbán bűne, hogy ez nemcsak az EU-s átlag felett van, de még a régiót is túlszárnyaljuk, az már az ő sara.

A mi gumicsontunk - Dési János jegyzete
Azaz, az most gumicsont, hogy aki nem tetszik a Fidesznek és van másik állampolgársága, az kiutasítható lesz az országból egy állítólagosan tervezett jogszabály szerint? Vagy egy idő után nem is kell másik állampolgárság?

Jó hírek – Józsa Márta jegyzete
Néhai édesapám, akit rádióriporterként afféle büntetésképpen időről időre elküldtek termelési riportokat készíteni, sohasem jött zavarba. Ha a szépkenyerűszentmártoni mezőgazdasági termelőszövetkezet vezetősége vásárolt még egy Dacia személygépkocsit a meglevő mellé, ő legalább három napig tudott jó hírt szállítani.

A láthatatlan ember – Szénási Sándor jegyzete
A riasztó göncökben megjelenő, ám jóarcú fiatalember hatméteres távolságból indul meg a kuka felé, az arca kisimult, nyugodt, tekintete a célállomásra összpontosít, vagyis nem néz szét, nem számít neki a külvilág, egész lénye azt sugározza, hogy nem fogja érdekelni az a csöndes, utálkozó reakció, amivel az elkövetkző húsz másodpercet a jelenlévők lekövetik. Ismeri ezeket a pillantásokat jól, és túl van rajtuk.

A puskapor szaga - Józsa Márta jegyzete
Pillanatnyilag ott tartunk, hogy végnapjait éli a délszláv háborúnak véget vetni óhajtó daytoni béke, a felek egymással szemben állnak, és a szálakat azok mozgatják, akik nem abban a történelemkönyvben szeretnének villogni, amelyet mi olvasnánk.
Win-win – Józsa Márta jegyzete
13/10/2024 06:06
| Szerző: Józsa Márta / Klubrádió
A hajléktalankérdésre végső soron a palackrendelet is megoldás lehet.
Jöttem a 79-es trolival dolgozni, és a jármű vezetője nagyot dudált egy, a bicikliúton sántikáló emberre, aki nyilvánvalóan ön- és közveszélyesen sétált. Szóljon mentségére, hogy az út mellett nincs járda. Persze átmehetett volna a túloldalra, ahhoz viszont nehezen mozgott. Vagy megoldás lett volna, ha a frissen felújított út szélére építhettek volna járdát, de nem tették. Végül is ennyi. Ahogy az is apróságnak tűnik, hogy egyre több ember él meg abból, hogy összegyűjti és visszaváltja az eldobott üvegeket. Vagy egy diák is lehet az, aki így egészíti ki a zsebpénzét. Kevesebb a szemét az utcán, hosszabb a sor a visszaváltó automatáknál. Ami kellemetlen dolog.
És hogy mit reagál erre – hát ki más – a rendőrség: akár 90 ezer forintos büntetés is járhat annak, aki kukákból gyűjti a visszaváltós palackokat. Azzal az indoklással, hogy a szemetesbe dobott palackok a törvény szerint települési hulladéknak számítanak, tehát nem gazdátlan tárgyak, amiket bárki szabadon összeszedhet és visszaválthat.
Szóval a minősített szemét, amit szétdobál bárki, lemond a neki visszajáró ötven forintról, az nem azé, aki visszaviszi, hanem a MOHU-é. A MOL nagy sikerű hulladékgazdálkodási cégéé, amely korlátozott hatékonysággal oldja meg a kötelező feladatot, miszerint hogy rábírja a polgárokat: minél több palackot gyűjtsenek össze, hogy majd feldolgozhassák azokat. Igaz, a MOHU legújabban mintha szembe menne a rendőri akarattal azzal, hogy talán hajléktalanszállók környékére is telepítenének visszaváltó-automatákat. Azt is lehetne, hogy például valamilyen módon ösztönözzék azokat, akik ily módon is segítenek tisztán tartani a közterületeket, és egyúttal valami bevételhez is jutnak. Mondjuk azokat a hajléktalanokat, akik már kaptak elválasztót a padokra, hogy ne tudjanak elheverni rajtuk, és egyre gyakrabban látok arról képeket, hogy a boltok portálján is fizikailag akadályozzák meg azt, hogy oda valaki beálljon. Mondjuk az eső, vagy a szél elől. Mert sokan tekintik megoldásnak azt, hogy ha valaki szegény, akkor érjen az élete is annyit, ne egyék, ne aludjék, ázzék-fázzék, ha nem jut fedélre a feje fölé. Üsse el az autó, ha valaki kispórolta az építkezésről a járdát.
A hajléktalankérdésre végső soron ez a palackrendelet is megoldás lehet: az emberek összeszedik őket, a rendőrök megbüntetik, az emberek nem tudják kiköhögni a büntetést, a rendőrök ezért bekasztlizzák őket, ami többszörös haszonnal jár: egyrészt olyanból is lehet bűnözőt csinálni, aki csak egy kis kajára gyűjtött, másrészt a hajléktalanok feje fölé kerül börtön-fedél. Így nem zavarják sem a közterületeseket, sem a boltosokat, sem a pislákoló állampolgári lelkiismeretet. Arról nem is beszélve, hogy újabb és újabb börtönökre lesz így szükség, melyek építése a hírek szerint a NER-cimboráknak is nagy biznisz, úgyhogy végre létrejöhet a szociális win-win helyzet.
Józsa Márta jegyzete az Útszélen 2024. október 10-i, csütörtöki adásában hangzott el a szerző felolvasásában.