Win-win – Józsa Márta jegyzete
A hajléktalankérdésre végső soron a palackrendelet is megoldás lehet.
Mint a moziban – Szénási Sándor jegyzete
Orbán Viktor mint főgépész ugye, azt vetít magának összevissza, amit akar.
Bár ő is csak a tökét vakarná – Selmeci János jegyzete
Ha szeretjük őt, ha nem, Orbán Viktor jelenleg pénzbe kerül nekünk, elszálltak a szabadságharc költségei.
Hungarikum a szakértelem negligálása – Rózsa Péter jegyzete
Amerikai meteorológusok már halálos fenyegetéseket is kapnak laikusoktól, amiért tornádók és hurrikánok egyre gyakrabban sújtják a floridai térséget. Egyikük azt mondta, kezdi elveszíteni az emberiségbe vetett hitét. Hajjaj, élne csak nálunk! Rózsa Péter jegyzetében az emlékezetes augusztus 20. utáni elbocsátásokból kiindulva arra jut: itt a közvéleményt, illetve az arra érzékeny kormányzati szándékokat kell megfigyelni a felhők meg a bolygók helyett.
Tréning – Szénási Sándor jegyzete
A kihívások, a kényelmetlen faggatózások elmaradása következében az inger nélkül élő, stimulálatlan ember, bár nem állítjuk, hogy feltétlenül elbutul, viszont mégiscsak bepókhálósodik, lelassul, hasonlítani kezd az öregasszonyok fájós térdére, ami, ha elindulnak vele, lassan olajozódik be, idő, amíg végre járni tud vele az ember.
Orbán megtartja Orbánt - Kárpáti Iván jegyzete
Hamarabb ránt elő Orbán Viktor egy államfőt, tök mindegy, hogy az egy habókos nagybácsi figura, egy közepes vidéki ügyvéd, akit saját jelentéktelensége repített már az Alkotmánybíróság élére is.
Hazugság, diktatúra a neved – Dési János jegyzete
A Fidesz 2010-es hatalomra jutása után a diktatórikus rendszer újbóli kiépülésével drámaiak a változások s egész újságíró nemzedékek nőnek bele a direkt hazugságok gyártásába a kormánypárti médiában dolgozva, amely ellen nincs nyoma, hogy tenni próbálnának.
"A" Lajos – Józsa Márta jegyzete
Mivel járhat, ha egy település polgárainak többsége úgy dönt, menjen az addigi fideszes polgármester? Többféle következménye is lehet.
Mit oldott meg Soproni Tamás a tiltással? – Kárpáti Iván jegyzete
17/09/2024 18:03
| Szerző: Kárpáti Iván/Klubrádió
| Szerkesztő: Wilk Valentin
A VI. kerület polgármestere legszívesebben fiatalokat, családokat látna a kerületében. Sajnos nem fog, ha csak nem épít szociális bérlakásokat. Nem lehet külön szigetként kezelni Terézvárost. Ha Debrecenben 250 ezer forint egy átlagos lakás bérleti díja, akkor a főváros közepén nem lesz 100 ezer. Ha 800 ezer forint egy külvárosi panel négyzetmétere, akkor a város szívében nem lehet 300 ezer, mert a piac ezt nem engedi, akkor sem, ha betiltja az Airbnb-t. Ezzel csak árt a kerületének.
A populizmus, az identitáspolitika nem csak a jobboldal sajátja. Remekül használja a baloldal is. Ami Terézvárosban történt, az ennek egy látványos bizonyítéka. A polgármester egy meglehetősen alacsony részvételű és szoros szavazás eredményét lobogtatva lehetetlenné teszi a rövid távú lakáskiadást. Megtehette volna szavazás nélkül is a jogszabályok szerint, tök mindegy.
Soproni Tamás baloldali politikus, ezért abban hisz, hogy a piac erőszakos szabályozása egy jobb és igazságosabb világot hoz el. Ritka kivételektől eltekintve, persze ez nem igaz. A külső beavatkozás csak bajt hoz ránk, talán nézzük meg, mitől lett nálunk Európa-bajnok infláció, vagy mitől fogyott ki a benzin a kutakon. Az egyik mítosz az, hogy a befektetők és a külföldiek verték fel a lakásárakat. Volt benne részük. Valójában az történt, hogy lezajlott 2013 és 2020 között egy olyan világgazdasági konjunktúra, ami olcsóvá tette a hiteleket, Magyarországon is évről évre nőttek a reálbérek, felpörgetve mindezt azzal, hogy Orbánék szórták a támogatásokat. Ettől nemcsak Bel-Pesten, de az egész országban elszálltak az ingatlanárak. Ezek nélkül a VI. kerületben sem lehetett volna háromszorozni.
Egy belvárosi piac ezzel együtt valóban más, a VI. és VII. kerület pedig különösen az. A ma bulinegyednek nevezett környék 20-25 éve egy siralomvölgy volt, most meg turisztikai központ, annak minden előnyével és hátrányával. Akik a felfutás előtt jutottak lakáshoz, mind kedvezményezettjei ennek a korszaknak, kivétel nélkül. A legnagyobb nyertesek pedig azok, akik a ’90-es évek tömeges privatizációja idején lettek tulajdonosok. Gombokért vett lakásuk, most vagyont ér, azért, mert népszerű lett a környék. Lehet ezzel vitatkozni, csak minek. Aki nem hiszi, telefonáljon be a Klubrádióba, amikor megy a Kulcsrakész és kérdezzen rá egy Kazinczy utcai lakás árára. Ígérem válaszolni fogunk. Ilyen csodálatos dolog ez a kapitalizmus, a kisujjunkat nem kell mozdítani, és vagyonos emberek leszünk, pusztán a piaci mozgásoknak köszönhetően. Ilyenkor ki is lehet szállni, learatni a hozamot. Én ezt tenném, de én nem vagyok baloldali.
A polgármester leginkább a lakhatási válságra hivatkozik, igen, ez egy valódi probléma. Nem csak Magyarországon, szerte a világban. A 20-as, 30-as generációnak alig van esélye saját otthonhoz jutni, pedig Nyugaton évtizedeken át magától értetődő volt, hogy az újabb generációk egy kicsit jobban élnek, mint az előző. Ez már nincs így. Soproni Tamás legszívesebben fiatalokat, családokat látna a kerületében. Sajnos nem fog, ha csak nem épít szociális bérlakásokat. Ahogy már említettem, nem lehet külön szigetként kezelni Terézvárost. Ha Debrecenben 250 ezer forint egy átlagos lakás bérleti díja, akkor a főváros közepén nem lesz 100 ezer. Ha 800 ezer forint egy külvárosi panel négyzetmétere, akkor a város szívében nem lehet 300 ezer, mert a piac ezt nem engedi. Egyáltalán miért akarja a polgármester, hogy veszítsenek a vagyonukból az emberek? Ez így nem szociálpolitika, ráadásul 600-700 millió forintot bukik az önkormányzat, amit erre lehetne fordítani.
Lehet arra is hivatkozni, hogy sok a gond a turistákkal. Biztos van ilyen is, bár most is csak a Kulcsrakészre tudok utalni: a betelefonálók 99 százaléka nem rájuk panaszkodik, hanem a fix szomszédjára, aki az arcába építi a klímát, az ablaka alá teszi a szagelszívó kivezetőjét és lenyúlja a közös kert felét. Soroljam?
Kárpáti Iván jegyzete az Esti gyors 2024. szeptember 17., keddi adásában hangzott el a szerző felolvasásában.