„Klubrádió
Publicisztika
Európa és én – Selmeci János jegyzete
Publicisztika

Európa és én – Selmeci János jegyzete

Nekem Európa egy boldog összenézés, amikor felszállunk a repülőre, a külföldön hallott magyar szavak, az élmény, hogy szívesen látnak minket a szicíliai kocsmától a bécsi kávézóig mindenhol, látni, hogy azért máshol sem Kánaán az élet, és ez aztán tényleg közös bennünk, ahogy a külföldre szakadt barátok és családtagok is, akik hálisten nem vesznek el, hazajönnek, elmegyünk hozzájuk, tanulunk a sorsukból, és persze azokéból is, akiknek Európa még az olcsó fapadossal is messze van.

Alkotmányos demagógia – Hardy Mihály jegyzete
Publicisztika

Alkotmányos demagógia – Hardy Mihály jegyzete

Unalomig ismétlik: "no war, no gender, no migration." Faék egyszerűségű rémisztgetés, de a jelek szerint bizonyos emberekre mégis hatása van. Különösen most, a választási kampányban pörgetik ezerrel. Akármennyibe is kerül, pénz nem számít. Dől a kormányzati megrendelés a Facebook-os és Youtube-os Fidesz-kampányvideók sugárzásáért.

A nagy pénztárca – Rózsa Péter jegyzete
Publicisztika

A nagy pénztárca – Rózsa Péter jegyzete

Az egyik legnagyobb hiba, hogy az elmúlt húsz évben a kormányok mindegyike szinte kizárólag az anyagi előnyök szempontjából értelmezte az európai uniós tagságot. Ezt a Fidesz-kormány azzal fejelte meg, hogy végtelenül lebutított, primitív kommunikációval rohanta le a lakosságot, ennek következtében jelentős tömegek számára az EU nem jelent mást, mint egy nagy pénztárcát, s ezzel egyidőben Magyarország ellenségét.

Az “ellenségeskedés ördöge” – Dési János jegyzete
Publicisztika

Az “ellenségeskedés ördöge” – Dési János jegyzete

Fejtő Ferenc bölcs ember volt, és elég jól ismerhette az “ellenségeskedés ördögét” – nemhiába óvott ettől. Arra azonban ő sem számított, hogy az ördög ezúttal megint piros-fehér-zöld mackóruhát húz magára, időnként Louis Vuitton kiszerelésben – és innen indul az európai értékek elleni támadásra.

Cifraszűr és alibibeszédek – Neuman Gábor jegyzete
Publicisztika

Cifraszűr és alibibeszédek – Neuman Gábor jegyzete

Véletlenül a köztévé egyik csatornáját néztem, elbambultam. A Hungarikum Díjátadó Gála ment, Navracsics Tibor állt a színpadon. Olyan volt az egész, mintha a '70-es évek valamelyik május elsejéjén ünnepi beszédet mondott volna Korom elvtárs, vagy Berecz elvtárs...

Szegény éhes magyar választó lakomája – Selmeci János jegyzete
Publicisztika

Szegény éhes magyar választó lakomája

És akkor jött Magyar Péter, aki eddig nem volt rajta az étlapon, bár nem tűnik tökéletesen finomnak, és félelmetesen hasonlít is az egyik korábbi főételre, de a reménytelenül éhes ellenzéki választóknak, akikkel már tényleg minden rosszat megetettek, most reményt ad arra, hogy legalább egy kicsit jól lehet lakni.

Arató András: Nem pert vesztettünk, hanem – Egy „bírósági ítélet” margójára

6/04/2023 11:00

| Szerző: Arató András

A tízes évek elején perek sorozata zajlott a Médiatanács törvénysértései miatt. Mindegyik tárgyalás előtt és alatt a Klubrádió vezetőit, jogi képviselőit izgatott várakozás töltötte el: vajon gondoltak-e mindenre, megfelelően adták-e elő az érveket, az összes fontos dokumentumot csatolták-e? A Klubrádió 2014-ig az összes pert megnyerte, kudarcot vallott az alkotmányellenesen egypárti Médiatanács, mondhatjuk: vesztettek minden frekvencián, mert törvényeket sértettek. Az április 4-re kitűzött elsőfokú határozathozatal előtt a régen szokásos izgalomnak nyoma sem volt.

Április 4-én a Fővárosi Törvényszék döntött: elutasította a Klubrádió keresetét, amelyet a Médiatanács azon jogellenes határozata ellen nyújtott be, amelyben ez a kizárólag Fidesz-delegáltakból álló grémium a Közösségi Rádiózásért Egyesületet deklarálta nyertesnek a 92.9 MHz-es frekvencia használatára meghirdetett pályázaton.

A bírósági döntés részleteit most nem ismertetjük, mert nem egy jogi aktusról, hanem egy politikai akarat végrehajtásáról van szó, illusztrációról a rendszer természetét illetően. Tervezzük, hogy az érdeklődők számára elérhetővé tesszük a dokumentumokat.

*

Amikor valaki úgy érzi, sérelem érte, és ezért jogorvoslatra van szüksége, bírósághoz fordul. Összegyűjti a tényeket, érveket, bizonyítékokat, az ügyben relevánsnak feltételezett törvényi paragrafusokat, és benyújtja a keresetet. A bíróság vagy befogadja az ügyet, vagy nem. (Már e ponton is van elágazás a hazai és a jogállamokban szokásos gyakorlat között).

A bíróság egy vagy több tárgyalást folytat le, ahol a felek ismertetik álláspontjukat, bemutatják bizonyítékaikat, érvek és ellenérvek hangzanak el, meghallgatják a tanúkat, aztán a bíró, bírói tanács, vagy éppen egy esküdtszék mérlegeli a látottakat-hallottakat, majd pártatlanul, legjobb tudása és a hatályos törvények alapján döntést hoz. Ennek fontos és elengedhetetlen tartozéka az indokolás, amely tartalmazza a perben megállapított tényállást és azok bizonyítékait, valamint a felek jogi érvelését és legfőképpen ezeknek a bíróság általi értékelését, a döntését alátámasztó saját jogi érvelését. Megállapítást tesz a felek érvelésének mindegyikével kapcsolatban azok helyes, vagy téves voltáról, az ügyben fennálló vagy éppen hiányzó relevanciájáról és ennek eredményeképpen azok elfogadásáról vagy elutasításáról. Ha valamelyikről „megfeledkezik”, az a vesztes fél számára komoly fellebbezési alap, a hiánya többnyire az ítélet részleges vagy teljes megsemmisítését, új eljárásra kötelezést eredményez. Jogállamban.

A tízes évek elején perek sorozata zajlott a Médiatanács törvénysértései miatt. Mindegyik tárgyalás előtt és alatt a Klubrádió vezetőit, jogi képviselőit izgatott várakozás töltötte el: vajon gondoltak-e mindenre, megfelelően adták-e elő az érveket, az összes fontos dokumentumot csatolták-e? Az izgalom nemcsak azért volt természetes, mert az ilyen események vizsgához hasonlatosak, hanem azért is, mert akkortájt az ügyek jelentős többségében a bíróságok, mint a jogállam utolsó bástyái, a törvényesség figyelembevételével jártak el. A Klubrádió sikerrel vizsgázott 2014-ig, az összes pert megnyerte, kudarcot vallott az alkotmányellenesen egypárti Médiatanács összes kísérlete a rádió elhallgattatására. Mondhatjuk így is: vesztettek minden frekvencián, mert törvényeket sértettek.

 
 

Ám vajon helyes-e pernek nevezni azokat az eljárásokat, amelyekben a bíróság válogat a felperes jogi érvei között, és kénye-kedve szerint egyszerűen nem vesz tudomást azokról, amelyek a hatalom számára kedvezőtlen döntések meghozatalához kellene, hogy vezessenek? A Klubrádió a közigazgatási bíróságokon az utóbbi években szinte kivétel nélkül azzal szembesül, hogy az előterjesztett érvek, sőt a tények és bizonyítékok - magyarán szólva az objektív valóság - nem befolyásolják a talárba öltözött jogvégzett hivatalnokok döntéseit. A bírósági verdiktek a médiaügyekben olyan eredményeket hoznak, amelyek mindig a hatalmon lévő politikai erő érdekeinek felelnek meg, mindig ugyanazt a célt szolgálják: a Klubrádió semmiképpen se szólhasson földfelszíni rádiófrekvencián.

Az április 4-re kitűzött elsőfokú határozathozatal előtt a régen szokásos izgalomnak nyoma sem volt. A Klubrádiónak evidensen és bizonyítottan van igaza a Médiatanács jogot és erkölcsöt sértő határozatával szemben, amellyel a hatóság a rendszer egy kegyencének adta a 92.9 MHz-es frekvenciát, ugyanakkor várható volt a Fővárosi Törvényszéknek a valóságot figyelmen kívül hagyó ítélete. Ezért az érdeklődés pusztán a döntés indoklására teendő kísérletre terjedt ki. Ami végül ugyancsak nem okozott meglepetést, hiszen illeszkedett az elmúlt évek gyakorlatához: egyszerűn mellőzte a Klubrádió cáfolhatatlan érveivel való foglalkozást. Mégis furdalja az ember oldalát a kíváncsiság: vajon mit gondol, mit érez az a talárba bújt jogvégzett, aki ismerteti a bizonyított tényeknek ellentmondó határozatot? Vajon a pályaválasztása során felmerült-e benne jövőképként az a tevékenység, amit most végez?

*

Van itt egy olyan alapkérdés, ami nyilvánvalóan nem e konkrét per tárgya, mégpedig az ún. „szubjektív pontok” puszta létezése.

Hát miféle jogrend az, ahol a törvény lehetővé teszi, mi több, előírja olyan prémium pontok juttatását közbeszerzési jellegű pályázatoknál, amelyek a versenykiírásban nem szereplő, a pályázók számára ismeretlen tényezőktől függenek? Pontosabban szólva nem pusztán hiányoznak a versenyfeltételek közül, hanem a „zsűri” akkor fogalmazza ezeket meg, amikor megkapta a központi utasítást a győztesnek deklarálandó személyt illetően. A jogszabály konkrétan közli: a hatóság kénye-kedve szerint határoz a közvagyon sorsáról! Nincsenek jogi keretek, a kimondott vagy csak feltételezett központi akarat végrehajtó szervei darálják le a demokrácia maradékait, bírósági segédlettel.

*

A Klubrádió nem vesztett pert, mert ez nem per, hanem tragikomédia. A tét már régen nem pusztán egy rádiófrekvencia sorsa, hanem a szabadságé, a demokráciáé, a jogállamé. És nemcsak most, nemcsak a Klubrádió, hanem immár sok éve Magyarország vesztésre áll.