„Támogassa
Publicisztika
Testvéri vizit – Szénási Sándor jegyzete
Publicisztika

Testvéri vizit – Szénási Sándor jegyzete

A lebírhatatlan kíváncsiság és határt nem ismerő kukkolásvágy ma is jellemzi az oroszokat, nincs ebben semmi rossz, az SZVR, az FSZB, a GRU számára a magyar politika titkai közötti matatás csak olyan, mint a beszabadulás a moszkvai GUM áruház gyerekosztályára.

Egy merénylet és a felelősség – Selmeci János jegyzete
Publicisztika

Egy merénylet és a felelősség – Selmeci János jegyzete

Említsük meg itt a baloldali háborúpártizó miniszterelnököt, akinek még a politikai szövetségesét (barátját) ért szörnyű támadás után sem jutott eszébe, hogy neki az országával is, nem csak a pártjával van dolga, és tisztelet persze azoknak, akik az emberség, az összetartás hangján szólaltak meg, és gondolkozzon el picit mindenki, aki akár egy pillanatig bárkinek a halálát kívánta.

Élőkép – Józsa Márta jegyzete
Publicisztika

Élőkép – Józsa Márta jegyzete

Mintha kiment volna mifelénk az élőkép a divatból, elmosta a rendszerváltás, vagy a korszellem, ki tudja. Bár a stadionok világa mintha még őrizné a tömegkultúra e nagy találmányát. Amelyet nagyon sokan állítanak elő sok-sok monoton gyakorlással, kevesek kedvéért.

Vetemedés – Dési János jegyzete
Publicisztika

Vetemedés – Dési János jegyzete

Egy minisztériumi dolgozót kirúgtak, mert megosztott egy mémet, egy fotómontázst, amely Nagy Márton minisztert (ár)sapkában ábrázolja. A mi kis házi használatú III. Richárdocskánk, a Nagy Vidnyánszky szintén nem vetemedne, arra, hogy elhallgattasson bárkit, éppen csak kicsúszott a száján, amikor az ország egyik vezető művészét penderítette ki a homokozójából, hogy tíz évig tűrte, hallgatta, Udvaros Dorottya miket mond.

Vásárhelyi Mária: A hatóság bandzsa tekintete

5/04/2023 17:31

| Szerző: Vásárhelyi Mária

Volna itt ez a médiahatóság néven emlegetett cenzúrahivatal és gondolatrendőrség, aminek törvényben meghatározott feladata a tisztességes tájékoztatás feltételeinek megteremtése, a médiapiac szabályozása és a piaci szereplők törvényes működése feletti őrködés lenne.

Mivel idestova 13 éve élünk diktatórikus, államkapitalista viszonyok között, így azon már nem lepődünk meg, hogy az évi 130 milliárd (!) forintból gazdálkodó, jelenleg 780 főt (!) foglalkoztató mamutintézményt is felügyelő médihatóság (NMHH) ahelyett, hogy a törvényben meghatározott feladatának megfelelően a médiumok törvényes működése és a sajtószabadság érvényesülése felett őrködne, valójában a kormánypárti médiahegemónia zavartalan építését, a tisztességes versenyfeltételek felszámolását, a vélemény- és szólásszabadság korlátozását tekinti feladatának. 

Most azonban új színfolttal bővült a Hatóság eszköztára. Immár nem csak a törvényes működést nem várja el a piaci szereplőktől, hanem a kormányhoz közelálló médiumok esetében a törvénysértő piaci magatartást is támogatja. Miközben a nem kormánypárti médiával szemben – gyakran önmagát is nevetségessé téve – a legnagyobb szigorral lép fel mindenféle apró-cseprő szabálysértés esetén, és magára húzza az erkölcscsősz komikus szerepét is, a kormánypárti orgánumok esetében a nyilvánvaló jogszabálysértéseket sem szankcionálja.

Az azonban, hogy teljes érdektelenséget tanúsít egy olyan ügyben, amelyben az egyik piaci szereplő – a kormánypárti TV2 – egy jogerős ítélet végrehajtását nyíltan megtagadja, mindenképpen szintlépésnek tekinthető.

Átadták az Érték és Minőség Nagydíj pályázat elismeré
 
 Adler László, a Tények főszerkesztője (b) és Szalai Vivien, a TV2 hírigazgatója átveszi a Kommunikációért Nívódíjat az Országházban, 2021. szeptember 9-én. 
 
Fotó: MTI/Kovács Attila
 
 

Történt pedig, hogy 2016-ban a kormány kedvenc kereskedelmi tévécsatornája – a TV2 – kulcsszereplője lett annak a lejárató kampánynak, amelyet az ellenzéki Együtt vezetője, Juhász Péter ellen indított a lakájmédia. Juhászról naponta jelentek meg lejárató tudósítások, orbitális hazugságokkal fűszerezve. Nemcsak őt hozták hírbe alvilági figurákkal, drogkereskedelemmel, csalással, hanem magánéletét, családját sem kímélték. Mindez nem is volt eredménytelen. A reggeltől-estig, az összes kormányközeli csatornán záporozó hazugságkampánynak meghatározó szerepe volt az Együtt népszerűségének csökkenésében, és Juhász Péter politikai ellehetetlenítésében.

Juhász akkor visszavonult a direkt politizálástól, ám mivel nem akart úgy tenni, mintha semmi nem történt volna, perek sorozatát indította az őt lejárató médiumokkal szemben. És rendre meg is nyerte ezeket a pereket.

Jogerőre emelkedett a TV2-vel szembeni ítélet is, amelynek értelmében a televíziós csatornának 16 valótlan tényállítás miatt 16 alkalommal kell helyreigazítást közölnie, ugyanabban az időpontban, mint amikor a hazugságok elhangzottak. Csakhogy az önmagát – a jelek szerint nem alaptalanul - törvényfelettinek gondoló csatorna sorozatosan nem tesz eleget az ítélet végrehajtásának. Nem is csinál titkot abból, hogy esze ágában sincs a helyreigazításokat közölni, pimasz és cinikus vállrándítással kijelenti, hogy túlságosan hosszú a helyreigazítás szövege, ezért nem áll módjában helyet adni ennek. Pedig a szöveg hosszúságban csupán a töredéke annak, mint a Juhász elleni lejárató kampányban közétett hazugságok hosszú sora. A sértettnek pedig nincs más lehetősége, mint hogy végrehajtást kérjen a csatorna ellen. A bíróság elrendeli a végrehajtást és kiszabja az ilyen esetben adható maximális büntetést – 500 ezer forintot – amelynek kifizetése azonban sokkal kevesebb kárt okoz a tévétársaságnak, mint a hazugságokat bizonyító helyreigazítások közlése.

A Médiahatóság pedig, amelynek hivatása a törvényes működés feletti őrködés lenne, ölbe tett kézzel asszisztál a TV2 rendszeres törvényszegéséhez. Ugyanaz az intézmény, amely azért nem fogadta be a Klubrádió pályázatát, mert a pályázat üres hátoldalai nem voltak beszámozva, nemzetközi botrányt próbál kavarni abból, ha egy animációs filmben két lány csókot vált, és a legkülönfélébb álindokokkal sanyargatja a még létező néhány nem kormánypárti piaci szereplőt, némaságával a törvényesség legalapvetőbb kritériumainak megszegésére bátorítja a kormánypropagandát sulykoló csatornákat.

Címlapi kép: 2021. szeptember 22. Karas Monika, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) akkori elnöke és Koltay András, a hatóság jelenlegi elnöke, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) akkori rektora kezet fog, miután támogatási megállapodást írtak alá az NMHH hírközlési laborjának átadóünnepségén Budapesten. MTI/Illyés Tibor