„Köszönjük,
Publicisztika
Kedvenc szakpolitikusod – Selmeci János jegyzete
Publicisztika

Kedvenc szakpolitikusod – Selmeci János jegyzete

Szóval a Tisza Párt most kap tőlem egy pontot az orvosáért, és a kitűnően felismert lehetőségért, és annak különösen drukkolok, hogy ők megmutassák magukat, végül is nem ártana megtudnunk, hogy végül is kikre szavazott a választók harminc százaléka.

Bohócok Posványoson – Hardy Mihály jegyzete
Publicisztika

Bohócok Posványoson – Hardy Mihály jegyzete

Talán a hely szelleme, Bálványos okozza Németh Zsolt fejében ezt a nagy Trump-bálványozást. Még szerencse, hogy pár órával korábban ugyancsak ő, ünnepélyesen átadott egy szippantós kocsit is Posványoson. Úgy látom, szükség lesz rá…

Jönnek a hírek! – Szénási Sándor jegyzete
Publicisztika

Jönnek a hírek! – Szénási Sándor jegyzete

Mármost a nemtürk, nemorosz, és egyéb, ezektől elhatárolódó média felhívja arra a figyelmet, hogy Azerbajdzsánban a kormánykritikus aktivistákat 1. börtönben tartják, 2. meg is kínozzák őket, arról meg szó sem lehet, hogy az azeri nyilvánoságban bárki összevissza fecsegjen, ha mégis megteszi, lásd az első, és a második pontot.

1500 milliárd már a zsebben – Kárpáti Iván jegyzete
Publicisztika

1500 milliárd már a zsebben

Ez abból jött össze, hogy kurva vastagon fog a ceruza, amikor öntik a tengernyi betont, vagy éppen drágán adnak szolgáltatásokat olyan cégeken keresztül, amiket még állami megrendelésekkel is megtámogatnak. Nem akarok senkit elkeseríteni, de a helyzet az, hogy történjen bármi is, ezt a vagyont jogállami kereteket között már soha nem tudjuk visszaszerezni.

Nemzeti Múzeum 2222 – Dési János jegyzete
Publicisztika

Nemzeti Múzeum 2222 – Dési János jegyzete

Demeter Szilárd azon aggódik, hogy lesz-e 2222-ben (miért pont akkor?) még magyar kultúra. Ezt kell megvédeni a libsibolsi brüsszelista, migráns csürhétől vagy mi. Fogalmam sincs, mi lesz 2222-ben, és csak remélni tudom, ha lesz magyar nyelv és kultúra, amely talán olyan erős, hogy még D. Sz-t is túlélheti, akkor elhelyezik ezt a kiperelt pályázatot egy múzeumban, ahol bemutatják az orbáni rendszerben tenyésző szolgalelkűséget, pitiánerséget, politizáló nagyképűséget, a mindent a politikai haszonszerzés szolgálatába állító világot.

A rendszer arra épül, hogy az erősebb felrúgja a gyengébbet – Dési János jegyzete
Publicisztika

Az erősebb felrúgja a gyengébbet

Nem mondom, hogy azért rúgja fel egy karateedző a rábízott gyermeket, mert a belügyminiszter vezeti az oktatás ügyét – de valamiféle összefüggés – metaforikus változat – mégiscsak felsejlik. Hiszen a rendszer arra épül, hogy az erősebb felrúgja a gyengébbet, szakszerűen, kíméletlenül.

Klímamisszió – Selmeci János jegyzete
Esti gyors

Klímamisszió – Selmeci János jegyzete

Néhány hét múlva azonban eltűntek a címlapokról az elromlott klímákról szóló hírek. Az utasok újra használni tudták a vasutat, és el sem párolognak közben, a kórházakban újra műtöttek, és a meleg miatti halálozások száma is csökkent. A gazdasági minisztériumban egy lakossági klíma pályázaton dolgoztak, ügyelve arra, hogy a legszegényebbeket kizárják belőle, klímát pedig csak bizonyos cégektől vásárolhassanak a családok.

Kukorelly Endre: Ködképek a kedély láthatárán – A-nak B-től. 2.

28/03/2023 16:15

| Szerző: Kukorelly Endre

A háború riasztóan bennünk van, és ha nem keressük meg magunkban, nem tudunk ellene mit tenni. Szerintem az általad is képviselt attitűd, az ellenoldal eleve-negligálása, megvetése, lenézése, sérelmeinek és véleményének tudatos meg nem értése – atombomba. A rendszer rombolásának a – nagyvonalú, a másik érzékenységét akceptáló, bizonyosfajta kedéllyel folytatott, de könyörtelen – rendszerkritika tarthat ellene. Kedély igen. Gyűlölködés nem.

"Ki a hazáról mond nagyot, sokat:
Csak rajta! nem hiába kurjogat.
De bár a hont szeretjük egyaránt:
Van a modorban néha, ami bánt;
Mert jóllehet az érzés egyre megy:
A költő, s a... cipész-inas, nem egy.”

Részlet Arany János Vojtina ars poétikája c. művéből.

Andris, unom mondani, nagy beszélgető lévén, még szép, hogy beszélgetek; Veled különösképp, mert ha nem vagyunk is barátok, barátilag érzek irántad. Mikrofon előtt, sör mellett, bármikor. Beszélgetni – írni, focizni stb. – a magam élvezetére szoktam, és amikor tapasztaltam a Parlamentben, miként menekülnek képviselők a nekik nem tetsző médiumok elől – lásd (ne lásd!) szegény Gurmai Zita futását –, eldöntöttem, hogy az eördögh öregapjával is szóba állok.

Ami a családomról említetteket illeti, én is „első indulatomban” írtam, amit írtam. Már meghaltak szegények, tűrhetően béke van a lelkemben a múlttal kapcsolatban. A háború viszont riasztóan bennünk van, és ha nem keressük meg magunkban, nem tudunk ellene mit tenni. Az aktuálpolitikai adok-kapok lehetetlenné teszi a higgadt elemzést, itt és most csak annyi mondható becsülettel, hogy le az agresszorral: a vele szembeni méltánytalanságra, az csupán az agresszió megkezdéséig hivatkozhat jogosan, egy pillanattal később már nem.

Amúgy meglehetősen csapongsz a terminusokkal. „Orbán rendszerét is diktatúrának tartom, kicsit pontosabban maffiaállamnak” írod: nos, a maffiaszerű működés rendszerszintű, ebben egyetértünk, közelről láttam két és fél évig az Országgyűlésben. Az önkény stimmel, tarol az önkény, de uralkodni – Európa részei vagyunk – nem tud, a nagy igyekvést inkább szerencsétlenségnek látom, mint veszélyesnek, inkább szánni-, mint gyűlölnivalónak. Az általad említett számos húzás (egészségügy, oktatás, CEU, SZFE) undorító és érthetetlen. Mintha saját magukat akarnák meggyőzni, de minél inkább magyarázzák, annál érthetetlenebb. Minél jobban ragaszkodnak hozzájuk, hosszabbítgatják Bicskéig, annál inkább rombolják saját pozícióikat. Az Európa-ellenes retorika rombol.

A Városligetet rombolják, a Lukács cukrászdát lerombolták, az alternatív színházi struktúrán rombolnak, az irodalom presztízsét az Orbán/Duba díjazás rombolja. Hogy Mezey Katalin, jóval Bicskén túl hosszabbítva diszponál az irodalmi intézményrendszer fölött, az romboló. Mindennek kizárólag a – nagyvonalú, a másik érzékenységét akceptáló, bizonyosfajta kedéllyel folytatott, de könyörtelen – rendszerkritika tarthat ellene. Kedély igen. Gyűlölködés nem.

A gyűlölködés a legnagyobb torpedóromboló.

És itt van köztünk a különbség. Mert szerintem az általad is képviselt attitűd, az ellenoldal eleve-negligálása, megvetése, lenézése, sérelmeinek és véleményének tudatos meg nem értése – atombomba. A cikked miatt a Klubrádióval folyó levelezésünkbe véletlenül forvaldolt, belekavarodott egy nyilván nem nekem szánt levélke is, melyben egy mindkettőnk által kedvelt véleményvezér azt írja Arató Andrásnak: „Szóval, szerintem most várjuk meg, mit lép a mi Bandink, de ha válaszol, bizony mondom, nekimegyek! A műsort nem hallottam, ám Kardos azt mondja, Szénási nagyon jó volt!”. Jó, nem?

Ab ovo van elhatározva, eleve eldöntve, hogy nekem jön! Ha csak megmoccanok, már van ürügy! Nos, ez épp a háború lelke-lehelete. A háborús logika, a magát erősebbnek, tuti győztesnek érző agressziója, a „van rajta sapka – nincs rajta sapka” esete. Mindezt némiképp mosolyogva, de leírólag mondom, András, mulatságos példájaként annak, mennyire „mindenek atyja és mindenek királya” a háború.

 
 

Írod továbbá, hogy „én soha nem gyűlöltem senkit, számomra ez ismeretlen érzet”. Ezt inkább nem kommentálom. Egy másik, a gyanakvás hermeneutikája mozgatta kijelentésedet viszont, hogy „egyenlőségjelet” teszek „a »két oldal« közé gyűlölködés ügyben”, annál inkább. „Azt hiszem, fontos pontnál vagyunk.”

Tehát.
Nem teszek egyenlőségjelet.
Nulla „egalizálás”.

Nem „középen” állok. Csak, ahogy lehet, kívül. Ami az értékeket illeti, közelebb ahhoz, ami konzervatívnak nevezhető; a belátás, megbocsájtás pártján. Végletekig a szabadság pártján. Erős, de nem érzelgős az ún. szociális érzékenységem, és erős, de nem melldöngetős az ún. nemzeti érzés bennem – ebben is Arany János az etalon, lásd a mottót. Tehát semmi „egyet ide, egyet oda”. Ami azonban nem azt jelenti, hogy „nincsen kétoldalú gyűlölködés”.

Dehogy nincs!

Viszont, bár mindkét oldal teszi, nem egyformán teszik! És mindig a hatalmon levők, az erőforrások fölött diszponálók kötelessége gesztusokat gyakorolni. Akkor is, ha gyűlölködésbe ütköznek. Nem látványos, hanem őszinte, mélyről jövő gesztusokat tenni, akár fogadja az ellenoldal, akár nem. Minden más félreértés. A kurzus konzervatív értékekre való hipokrita hivatkozásai életveszélyesek, amit a kormánymédia egy része művel, szánalmas és siralmas, el kell fogadjam, ha valaki aljasnak nevezi. Olykor én sem szánakozom. Paradigmatikus az állami művészeti díjazás (mely a Szénásival folytatott beszélgetésünk fő témája volt): pitiáner és kultúraromboló.

Andris, ahogy nálunk mondták, kurz und gut, maradjunk annyiban, hogy a párbeszéd gesztusa szerinted „itt nem működik”, szerintem meg, minden látszat ellenére, működik. Mivel én működtetem. Így működöm, nem másképp, és odáig megyek, hogy akinek ez nem tetszik, az húzzon a vérbe. Az persze a legkevesebb, hogy „a rendszert kritizálni szerintem köteles[s]égünk”: egyenest ütni-vágni muszáj.

A haza érdekében. Az ő érdekükben – mert az is a haza érdeke. Mindketten tudjuk, hogy nem „ők azok, akik kettéosztották a nemzetet”, ezer éve ketté van az nyiszatolva, azt viszont ki kell jelentenünk, hogy ez a rezsim semmit nem tett azért, hogy ez valahogyan elmúljon. Épp az ellenkezőjéért tett, és ez súlyos így! Nyilván én sem akarlak kioktatni, pusztán az álláspontomat tisztázom.

Az apa-fiú kapcsolat állandóan foglalkoztat, érdekel viszonyod Apádhoz: a Rejtőzködő legendárium régóta megvan, a Teherpróba is, bőven használom ezeket Rom című könyvem A bolsik története alcímű 3. kiadásához. Általában lehet beszélni diktatúráról, de természetesen Sztálinét/Rákosiét a késői hatvanas vagy nyolcvanas évekkel ugyanúgy képtelenség egy nevezőre hozni, mint ezeket a rendszereket azzal a frusztrált, ressentim, kicsinyes húzásokkal és nagy(on rossz) szabású hazugságokkal működtetett, rosszindulatú és kirekesztő rendszerrel, amibe belesodródtunk. Aki ezt teszi, relativizál. Láttad Apád tekintetét, amikor Auschwitz került szóba. Én is Józsi bácsiét, amikor Kistarcsáról nem beszélt. Apád említését természetesen nem slusszpoénnak (vagy minek) szántam. Úgy kerül levelem végére, ahogy az irodalom feladatáról írottak a Te leveled végére, mint egy irodalmárok közti diskurzus ZÁRADÉKA.