„Köszönjük
Publicisztika
Képeslap – Józsa Márta jegyzete
Publicisztika

Képeslap – Józsa Márta jegyzete

A vízügyeseknek karácsonyra valódi meglepetés érkezett. Bárha még december közepén is úgy tudták, hogy a szeptemberi, dunai árvíz elleni védekezésük jutalmául prémiumot kapnak, ami a pénzt illeti, az végül vízhez illően elpárolgott. Sebaj, kaptak Orbán Viktor arcképével díszített képeslapot az ünnepre.

Boldog új éveket – Szénási Sándor jegyzete
Publicisztika

Boldog új éveket – Szénási Sándor jegyzete

Trump ismét jelezte, hogy az elnökséget újfent családi, és család körüli vállalkozássá teszi. No meg ott van Elon Musk is, aki felhatalmazás nélkül szól bele európai politikai ügyekbe. Amerika lassan egyszerre nélkülözhetetlen szövetséges és veszélyforrás a nyugati világra nézve.

Kém-over – Hardy Mihály jegyzete

3/08/2024 15:10

| Szerző: Hardy Mihály/Klubrádió

 | Szerkesztő: Vikár Anna Flóra

Érdemes itt egy pillanatra megállni és felidézni, hogy kiket is akart Oroszország visszakapni az élmúlt évtizedekben soha nem látott méretű fogolycserében, mert hogy a KGB utódja, az FSZB sem hagy senkit az út szélén.

2024. augusztus 03. Hetes stúdió - részlet l Hardy Mihály jegyzete 2024.08.03.
04:29
00:00
A mostani kelet-nyugati fogolycseréhez nem kellett Berlinbe menni a Kémek hídjának is nevezett Glienicker Brückére vagy a Checkpoint Charlie-hoz, elég volt az ankarai repülőtér. Igaz, nincs már Berlini fal, a határmezsgye a civilizált Nyugat és az orosz-szovjet birodalom között legalább 1600 kilométerre keletebbre tevődött. Valahová a Dnyeper folyó partjára, ahol ukrán és orosz csapatok néznek farkasszemet. És a mostani fogolycsere annyiban is más, hogy ezúttal nem kémeket cseréltek ki a másik oldal kémeire, mint annak idején Gary Powers U-2-es kémrepülőgép pilótát Rudolf Ábel szovjet ezredesre. A héten az Oroszország által túszként lefogott és megvádolt amerikai újságírót és számos emberi jogi aktivistát cseréltek ki az amerikaiak, a németek, a belgák és a szlovénok által elfogott orosz bérgyilkosokra, számítógépes hackerekre és egyéb elítélt bűnözőkre.

Érdemes itt egy pillanatra megállni és felidézni, hogy kiket is akart Oroszország visszakapni, mert hogy a KGB utódja, az FSZB sem hagy senkit az út szélén, feltéve, ha tartani tudja a száját. Ha nem, óhatatlanul kiesik majd egy kilencedik emeleti ablakból. Vagyim Kraszikov például éppen életfogytiglani börtönbüntetését töltötte, amiért Berlinben a nyílt utcán fejbelőtt egy emigrációban élő csecsen-grúz vezetőt. Egy másik oroszt, Vlagyiszlav Kljusint Svájcban fogtak el és adták ki az Egyesült Államoknak, ahol 93 millió dolláros banki sikkasztást bizonyítottak rá az orosz katonai hírszerzés, a GRU kötelékékbe tartozó kémre.

Fogolycsere a Nyugat és Oroszország között
 
 Vlagyimir Putyin orosz elnök (j) fogadja a Nyugat és Oroszország között lezajlott fogolycsere során szabadon engedett orosz állampolgárokat a Vnukovó nemzetközi repülőtéren 2024. augusztus elsején.  l
 Fotó: MTI/EPA/Szputnyik pool/Mihail Voszkreszenszkij
 

Emlékszünk még a Szergej Viktorovics Szkripalra, akit lányával együtt „Novicsok” nevű idegméreggel akart elpusztítani az orosz hírszerzés Nagy-Brittaniában vagy Alekszander Litvinyenkóra, a volt orosz kémre, aki átállt és később egy radioaktív sugárzó anyaggal, polóniummal tették el láb alól. Az elkövetők gyorsan visszatértek Oroszországba, és volt, akiből Putyin pártjában csináltak parlamenti képviselőt – egyfajta jutalmul.

A mostani fogolycserét évek óta tartó titkos tárgyalások előzték meg, amik sokszor megfeneklettek: Például amikor kiderült, hogy az egyik értékes orosz fogoly, akit szintén szerettek volna Nyugatra juttatni, Alekszej Navalnij hirtelen meghalt egy sarkvidéki börtönkolóniában. A mostani sikeres fogolycserében végül számos orosz ellenzéki aktivista szabadult ki, köztük a legismertebb Vlagyimir Kara-Murza, aki mindvégig Oroszország Ukrajnát ért agressziója ellen foglalt állást.

Mindez akár egy netflixes kémfilm forgatókönyve is lehetne, ha nem ez lenne a rideg valóság. Oroszország pontosan olyan terrorista-tússzedő államként viselkedik, mint Irán vagy Észak-Korea, mint a Hamasz vagy a Hezbollah. Csak azért zárt börtönbe amerikai és más állampolgárokat, hogy azokat aztán tárgyalási alapként használhassa fel a saját bérgyilkosai és fegyverkereskedői kiszabadítására.

Ennek a kiterjedt nemzetközi tapasztalatnak, mondhatni a tényeknek a tükrében kell a héten bejelentett újabb magyar intézkedésre tekinteni. Nevezetesen, hogy ún. nemzeti kártyát és ezzel szabad schengeni mozgást kaphatnak orosz és belarusz állampolgárok Magyarország kormányától. Hogy erre – állítólag – a Paks II. projekt szakembereinek beutaztatásához van szükség – nyilvánvaló humbug. A diplomáciai védettséggel megtámogatott orosz kémbank ügye sem ült el még egészen, máris itt van az újabb, a teljes schengeni rendszer megtorpedózását célzó magyar tervezet. Amire logikus és törvényes válasz lenne, ha Ausztria, Szlovákia, Szlovénia és Horvátország visszaállítaná a teljes határellenőrzést a magyar határon. És amíg a tízórás sorokban vesztegelnénk a kilépésre várva, elgondolkodhatnánk azon: vajon mennyit ért Orbán Viktor ígérete arról, hogy támogatjuk Románia csatlakozását a schengeni rendszerhez?!

Hardy Mihály jegyzete az augusztus 3-i Hetes stúdióban hangzott el.