Köszönjük, hogy támogattak minket.
Reggeli gyors/Reggeli személy

Lengyel Tamás: Gyorsan eljuthatunk a vagyonelkobzásokig és bebörtönzésekig – Ezerszer átlépték a határt, muszáj reagálni

28/05/2025 12:41

| Szerző: Klubrádió

Lengyel Tamás színésznek, a szabad sajtó és civil szervezetek ellehetetlenítése elleni vasárnapi tüntetés szónokának az SZFE szétverésekor telt be a pohár, akkor érezte, még öt éve, hogy ennek hangot is kell adnia. Feladatának érzi, hogy az országban zajló történésekről beszámoljon és felerősítse a tiltakozó hangokat, a választások idején pedig szavazásra buzdítson. Abban reménykedik, hogy ez végül rendszerváltáshoz vezet az országban. A Jászai Mari-díjas művész a Reggeli gyors vendége volt.

2025. május 28. Lengyel Tamás – Reggeli gyors/Reggeli személy (2025. május 28., szerda 09:00)
47:12
00:00
Műsorvezetők: Panxnotded Miklós, Dési János, Szénási Sándor, Para-Kovács Imre Szerkesztők: Selmeci János, Korpás Krisztina, Bencsik Gyula, Herskovits Eszter

Lengyel Tamás úgy véli, hogy a hatalom egyre inkább átlépi a jogállami normák határait. Attól tart, hogy Magyarország is afelé halad, mint Oroszország, ahol a „külföldi ügynöktörvény” bevezetésével a civilek, majd az állampolgárok széles köre került célkeresztbe. 

„Már megtörtént ezerszer ez a határátlépés, és már olyan fenyegető dolgok vannak, amikre muszáj reagálni, és ha tömegként reagálunk, akkor nem lehet egy embert kipécézni, akkor mindenki biztonságban lesz. Nem lehet mindenkiről kampányfilmet gyártani, nem lehet mindenkit elbocsátani a munkájából, mert akkor ki fog dolgozni? A másik, hogy az orosz külföldi ügynöktörvényt tíz év alatt hozták meg. Tíz év volt a leforgása annak, amíg eljutottak a magánszemélyekig, amíg vagyonelkobzás, börtönbüntetés és ilyen megtorlások érhették az embereket."

Lengyel szerint most Magyarország is ezen az úton halad, csak sokkal gyorsabb tempóban.

"Most ennek a második, harmadik fázisánál vagyunk, mindent gyorsított eljárással tudnak csinálni. A holnaputáni napon előfordulhat, hogy arról tárgyalnak a parlamentben, hogy ne lehessen megosztani olyan jellegű posztokat, ami kormánykritikus, vagy ami a kormányzati narratívától eltérő vélemény. Hiába mond itt bárki bármit, mégiscsak ezt a példát látjuk az orosz ügynöktörvényen, közel vagyunk hozzá. Nem akarok senkit riogatni, de közben annyira közel van az az időpillanat, amikor ez megtörténhet, hogy ez ellen kell tenni.”  

Ennek kapcsán felidézte, hogy a barátaival szoktak álkormányinfót csinálni, amit a YouTube-on osztanak meg, és egyik legutóbbi adásban arról beszélt, hogy a drogtörvényt szigorítani kell úgy, hogy az előadók ne énekelhessenek a drogról, mert az a drogfogyasztást erősíti, vagy elősegíti a fogyasztást. Mindezt nyilván viccnek szánták, erre a kormányzat részéről kedden „betalálták” Pogány Indulót: a drogügyi kormánybiztos bűnrészességgel vádolja.

„Annyira közel van az, hogy bármi megtörténhet” – fogalmazott Lengyel Tamás.

A színész kedden erős hangvételű Facebook-posztot írt, melyben az „ellehetetlenítési törvény” elleni tiltakozásra szólította fel a hazai színészeket, zenészeket, influenszereket és sportolókat – mindazokat, „akik elvileg hisznek a szabadságban, és van hatásuk a környezetükre”. Azt írta: „Nagyon szép, hogy Molnár Ferenc Caramel és a Quimby zenekar nevében Kiss Tibi a hétvégén felszólalt, de hol vannak a többiek?”

Ennek kapcsán a Reggeli személyben elmondta, a poszt után többen megkeresték:

„Tegnap rám írtak egy csomóan, akik mondják, vagy akik még nem mondják, de kérdezték, hogyan lehet mondani, mitől kell tartani. Milyen megtorlás ért engem? Igazából semmilyen. Nem járok castingokra, amióta ott voltam a FreeSZFE lépcsőjén, vagy a büféje előtt, mert nem hívnak. Ezt a lehetőséget elvették tőlem.” Azóta elmondása szerint csak a függetlenfilmesek vagy az RTL gondozásában működő produkciók hívják szereplőválogatásra.

Lengyel Tamás úgy érzi, neki most feladata rávilágítani a problémákra, és meg kell szólalnia. Keddi posztjában is írta: „Még mindig azt hiszitek, hogy hallgatással meg tudjátok úszni?”

Azt mondta: „...feladatomnak érzem, hogy azt, ami történik az országban, vagy ami az én véleményem, azt ezeken a felületeken – amiknek nagy elérése van, amiket az évek alatt összegründoltam – ezeket a hangokat felerősítsem, és amikor odaérünk, akkor az embereket szavazásra buzdítsam. És közben bízva abban, hogy ha az emberek ezeket a tényeket látják, akkor majd oda fogják húzni a szavazatukat, ami egy rendszerváltást fog eredményezni.”

A színész egyúttal kijelentette, pártrendezvényen nem vesz részt, kizárólag a neki nem tetsző, az országot rossz irányban mozdító dolgok ellen próbál meg általánosságban tiltakozni. Ezzel együtt tisztában van vele, hogy a kormányzati narratíva szerint „mindenki, aki nincs velünk, az ellenünk van”.

Beszélt színészi munkájáról is. A független színházként működő Loupe társulat alakulásáról és működéséről, melynek nyolc repertoáron lévő darabja van, és most fogják csinálni a kilencediket.

A Loupe színház létrejöttének alapja Dennis Kelly: Árvák című darabja, melyet Szentendrén játszottak, ahol a Szentendrei Teátrummal és a Manna Produkcióval közösen mutatták be, de miután a Manna lendülete elfogyott, az alkotók úgy döntöttek, saját kezükbe veszik a produkció sorsát és saját színházban kezdtek gondolkodni. 2023. március 24-én mutatták be A becsapódás című első teljesen önálló, pályázati támogatás nélküli produkciójukat. Lengyel Tamás elmondta, a Loupe piaci rést keresett: ismert színészekkel, fontos társadalmi kérdéseket feldolgozó, ugyanakkor szórakoztató előadásokat akart létrehozni. Céljuk, hogy a közönség ne kizárólag elgondolkodjon, hanem jól is szórakozzon, miközben a darabokban mindig helyet kap egy mélyebb fordulat vagy tartalmi „tasli”, amely új megvilágításba helyezi az elhangzottakat.

A Becsapódás című előadásuk például olyan univerzális témákat jár körül, mint a hűség, a háborús válság, a gyermektelenség vagy a társadalmi buborékok, és mindezt humorral és emberközelien tálalják.

A társulat nem pályázati pénzekre, hanem saját kockázatvállalásra épít, turnéikon maguk bérlik ki a játszóhelyeket, állják az utazás, díszletépítés és előadás költségeit. Lengyel szerint a fenntarthatóság kulcsa, hogy ismert arcokkal, aktuális témákkal és minőségi produkciókkal képesek megtölteni a nézőtereket országszerte. Működési modelljükről azt mondta a színész: az egyik legigazságosabban működő színház, mert a nettó árbevételből adnak díjazást a fellépőknek, illetve az alkotóknak.

"A színházak úgy működnek, ha például Covid-helyzet van, vagy TAO-megvonás, akkor azt a színész fellépti díjából leveszik, de amikor áremelés van – legyen az az infláció következtében, vagy csak azért, mert a dinamikus árazás följebb viszi az árakat – attól még a színész fellépti díja ugyanannyi marad". 

Lengyel Tamás elárulta, hogy a színházi évad végén egy RTL-es sorozat forgatásába kezd.

Reggeli gyors/Reggeli személy/interjú Lengyel Tamással
2025.05.28., szerda 9.00
Riporter: Para-Kovács Imre