Köszönjük, hogy támogattak minket.
A lényeg

"Még Putyin is csettintene" – ilyen volt az ellehetetlenítési törvény parlamenti vitája

20/05/2025 22:51

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Vikár Anna Flóra

A fideszesek szerint sajtószabadság van és különben is, a törvény nem civil emberekre és újságírókra, hanem szervezetekre vonatkozik, különben pedig az ellenzéki pártok rúgták fel azt a konszenzust, hogy a kampányban nem használnak külföldi forrásokat. Az eredeti beterjesztő Halász János szerint a törvény a legjobb eszköz az "ukrán propaganda" visszaszorítására. Az ellenzéki képviselők autokráciáról, választási vereségtől tartó Fideszről beszéltek.

Kedden tárgyalták a parlamentben a "közélet átláthatóságáért" címmel benyújtott, valójában a független sajtó és a civil szervezetek működését veszélyeztető ellehetetlenítési törvényjavaslatot. A tárgyalásnak eleve négy órás időkeretet szabtak, megelőzve ezzel, hogy az ellenzéki pártok obstrukcióval élve húzzák az időt. Egyben azt is meghatározták, hogy ezen belül melyik párt hány percben szólhat hozzá, a Momentum és az MSZP más pártok javára lemondott saját keretéről.

A törvényjavaslatot múlt hét kedden, nem sokkal éjfél előtt nyújtotta be Halász János fideszes képviselő, amihez a vita napján ugyanakkor csatlakozott Orbán Viktor, Rogán Antal, Kocsis Máté és további 100 kormánypárti képviselő. A tervezet óriási felháborodást váltott ki, civil szervezetek és médiumok közös nyilatkozatban tiltakoztak, a hétvégén civilek tüntetést szerveztek a Kossuth térre, kedden számos külföldi médium vezetője fejezte ki szolidaritását és az is eldőlt, hogy az Európai Parlament szerdán vitát rendez a magyar törvénytervezetről.

A parlamenti vitában Dobrev Klára, a DK vezérszónoka arról beszélt, hogy a fideszes képviselők szerint nem az a baj, hogy „szétlopták az országot, hanem az, hogy ezt a sajtót megírja” – idézte a 24.hu. Jelezte, támogatni fogják azokat a szerkesztőségeket és szervezeteket, amelyeket a kormány el akar nyomni és az Európai Unió intézményeihez fordulnak. Szerinte a kormány ezzel a törvénnyel féllábbal kilépett az unióból.

A KDNP-s Nacsa Lőrinc szerint az lenne jó, ha külföldről nem jönne pénz, akkor megmérkőzhetnének fair módon – mármint a politikai pártok.

A jobbikos Dudás Róbert szerint "még Putyin is csettintene" a törvényjavaslat láttán, amely teljesen elfogadhatatlan.

Novák Előd, a Mi Hazánk képviselője úgy véli, a törvénynek szép céljai vannak, de egy fontos elemet nem veszi figyelembe, kihagyja a szabályozásból a Facebookot is tulajdonló Metát, vagyis a "globalista elit" ki tudja majd játszani.

A párbeszédes Szabó Tímea is elfogadhatatlannak titulálta a tervezetet és arra hívta fel a figyelmet, hogy a Fidesz számos esetben támogatott külföldi politikai szervezeteket. Korábbi párttársa, a most független Tordai Bence szerencsétlen lúzernek nevezte a javaslatot beadó Halászt – erre az ülést vezető Latorcai János bocsánatkérésre szólította, de Tordai ebben nem volt partner.

"Önök tényleg ennyire félnek? Mindenkit megpróbálnak eltiporni, aki mást gondol, mint önök?" – kérdezte a DK-s Kálmán Olga, aki álságosnak tartja, hogy tilos uniós támogatást kapni egy civil szervezetnek, azt viszont lehet, hogy a Fidesz közpénz-milliárdokat tol a saját propagandistáinak.

Jámbor András, aki a Szikra Mozgalom tagjaként a Párbeszéd frakciójában ül támogatja a külföldi támogatások átláthatóságát, de szerinte akkor már a belföldieket is azzá kéne tenni. Úgy véli, a Szuverenitásvédelmi Hivatal nem tud pártatlanul működni, mivel az azt vezető Lánczi Tamás korábban Orbán Viktornak és Schmidt Máriának is dolgozott.

A törvényjavaslat a választási vereség elkerülésére született Csárdi Antal független képviselő szerint, úgy véli a Fidesz ennek felhatalmazásával akar listázni és gazdaságilag ellehetetleníteni mindenkit, aki szót mer emelni a kormány végeláthatatlan bűnei ellen.

A fideszes Deutsch Tamás szerint az, hogy az ellenzéki pártok az EU intézményeihez fordulnak eleve aláássa Magyarország szuverenitását, mellesleg egyik intézmény sem felettes szerve a magyar parlamentnek. Azt mondta, az ellenzéki pártok felborították azt a konszenzust, hogy a kampányhoz a magyar pártok nem használnak fel külföldi támogatást. A Partizán szerinte "nem médiatermék", a bevételei több mint 50 százalékát külföldről kapja, miközben egy meghatározott „politikai kör” üzenetét közvetíti. Deutsch szerint az újságíró és a civil ember magánszemély, ezért rájuk ez a törvény nem vonatkozik.

A DK-s Arató Gergely erre válaszul jelezte, az uniós jogszabályok a magyarokat is védik, ezt fogadtuk el mindnyájan, amikor beléptünk az EU-ba.

Kocsis Máté a Fidesz frakcióvezetője először szintén az ellenzéki pártok külföldi támogatásáról beszélt, majd kijelentette, Magyarországon sajtószabadság van, azt viszont nem lehet, hogy valaki külföldről kapjon támogatást.

Novák Előd elővette egy korábbi témáját, az új törvény farvizén listázná a kettős állampolgárokat, legalább az országgyűlési képviselők tekintetében, de erre az ötletre nem kapott érdemi reakciót.

A vitát a beterjesztő Halász János zárta, aki szerint ez a törvény a legjobb eszköz arra, hogy fellépjenek az "ukrán propaganda" ellen.