„Köszönjük
Publicisztika
Egy dalról - Szénási Sándor jegyzete
Publicisztika

Egy dalról - Szénási Sándor jegyzete

A dolog alapja a dalban leírt „ csurran-cseppen”-világ vége, amikor is a hatalom már nem képes a társadalomnak elég maradékot leseperni az asztaláról, a társadalom meg érzi, hogy urainak magabiztossága a múlté, a hatalom ugyan lázasan ígérget, és fenyeget, de egyikből sincs vacsora.

Ad Acta – Józsa Márta jegyzete
Publicisztika

Ad Acta – Józsa Márta jegyzete

Sokak, főként az idősebbek számára digitális bántalmazással érhetett fel, ahogyan az ügyfélkapuban újfajta azonosításra kellett ripsz-ropsz áttérni egy olyan rendszerben, amely félig sincs kész. Valakiknek sürgős volt felnyalniuk a rendszer félmunkában történt átalakításáért a pénzt. Vagy talán az volt sürgős, hogy gyorsabban haladhassanak a minél több adatunkat egyesíteni tudó, épülő rendszer felé.

Nagyvizit - Józsa Márta jegyzete
Publicisztika

Nagyvizit - Józsa Márta jegyzete

A rendezvényszervezők szókincsében lehet egy olyan meghívás is, amelyben a randalírozó, mindenki feleségét elcsábító családtaggal közölni lehet: meghívtunk, mert a meg nem hívást indokolni kellene, de jobban teszed, ha távol maradsz.

Egy amerikai röpte a föld körül - Szénási Sándor jegyzete
Publicisztika

Egy amerikai röpte a föld körül - Szénási Sándor jegyzete

Musk nemcsak olyan ügyekben böffen bele más országok életébe, ahol nyilvánvalóak az érdekei, mint Bolíviában, ahol a helyi lítiumkészletre fáj a foga, hanem l'art pour l'art módon is, kvázi kedvtelésként, a pénz hatalma után egy politikai erőtől megrészegült szereplőként is. Ezt most Trump mellett játszhatja, hogy meddig, azt persze nem tudjuk.

Navalnij elrabolt holtteste – Kárpáti Iván jegyzete

20/02/2024 18:02

| Szerző: Kárpáti Iván

A világnak az a része, amihez mi egyelőre még hivatalosan tartozunk, elítéli a putyini szörnyállam brutalitását és cinizmusát. Orbán Viktor, aki egykor a kivégzett és titokban elföldelt Nagy Imre felravatalozott koporsója mellől szónokolt, most hallgat. Elárulta önmagát is.

2024. február 20. Esti gyors-részlet (2024.02.20. Kárpáti Iván jegyzete)
01:59
00:00

Ismerjük ezt az eljárást, a világon mindenütt volt rá példa, évezredekre visszamenőleg. Nem elég az ellenfelet elpusztítani, az sem mindegy mi legyen a testével. Talán még erősebb üzenet a többieknek.

A Gulágra küldött, ott megkínzott és megsemmisített Alekszej Navalnij földi maradványaira egyelőre hiába várnak hozzátartozói. Igazából mindegy is, hogy van-e praktikus oka a színjátéknak. Putyin azt üzeni: még a halál sem szabadít fel.

1958 június 16-án hajnalban három embert vezettek elő a Kisfogház udvarára a Kozma utcában. Nagy Imrét, Maléter Pált és Gimes Miklóst. Először a forradalom miniszterelnökét akasztotta fel a hóhér, majd következett Maléter és Gimes. Ott helyben elásták őket, kátránypapírba göngyölve, összedrótozva. 1961-ben ugyanilyen sunyin kihantolták a testeket, átvitték az Új köztemető egyik eldugott szegletébe, ahol arccal a föld felé, hamis nevek alatt újra elásták őket. 1989-ig kellett várni, hogy méltó módon nyugodhassanak.

Egyik rendszer sem tart örökké. Navalnij halála nem holnap fogja bedönteni, amit Putyin és a KGB-s sleppje évtizedek alatt felépített. De eljön a nap, amikor egy másik generációnak erőt adhat az a bátorság, amivel Navalnij visszatért Oroszországba, bár pontosan tudta, hogy a halálba megy.

A világnak az a része, amihez mi egyelőre még hivatalosan tartozunk, elítéli ennek a putyini szörnyállamnak a brutalitását és cinizmusát. A magyar miniszterelnök, aki egykor Nagy Imre felravatalozott koporsója mellől szónokolt és elzavarni készült az akkor már szedelődzködő szovjeteket, most hallgat. Elárulta önmagát is. 

Kárpáti Iván jegyzete az Esti gyors 2024. február 20-i adásában hangzott el.