„Köszönjük
Publicisztika
Huhogók – Herskovits Eszter jegyzete
Publicisztika

Huhogók – Herskovits Eszter jegyzete

Mondhatnak bármit a száraz gazdasági adatokkal operáló elemzők, abban igaza van a minisztériumnak, hogy manapság fokozott bátorság kell a fogyasztáshoz. Már-már vakmerőség bemerészkedni egy boltba.

Egy fekete – Józsa Márta jegyzete
Publicisztika

Egy fekete – Józsa Márta jegyzete

A Black Friday az a nap, amikor a boltokban csak az eladók fejében működik a racionalitás, a vásárlók zöme elveszíti a kontrollt, és még az is konzumidiótává válik. Józsa Márta gondolatai fogyasztásról, kávézásról és Trumpról. Fekete péntek, fekete leves, Fehér Ház.

Üdv itthon Szájer Józsi, és akkor legalább a buzizást hagyjuk abba – Selmeci János jegyzete
Publicisztika

Üdv itthon Szájer Józsi – Selmeci János jegyzete

És nem baj, ha így volt, és nem attól lesz rosszabb hely az ország, sőt, ha létezik megbocsátás, és Szájer József közpénzért gondolkodik Európa jövőjén, attól viszont még lehet, ha a választási kampány jegyében születik egy újabb, valamilyen kisebbségi csoportot diszkrimináló törvény.

Kardos András: A diktatúra ”tündöklése” és bukása (2. rész)

14/04/2023 08:00

| Szerző: Kardos András

Gulyás Gergely miniszter szerint a polgári Magyarország egyik legfontosabb eredménye, hogy a rendszerváltás után újraépült a civil szféra. – Ma Magyarországon több mint 53 ezer civil szervezet működik – árulta el Gulyás Gergely. Tisztázta azt is: civilek alatt nem az NGO-kat értik. – A baloldal szerint civil szervezet az, amely pénzt kap Soros Györgytől – véli a Miniszterelnökség vezetője.

Természetesen nem fogunk definíciós vitába keveredni a miniszterrel. Ám ahhoz, hogy megértsük az orbáni diktatúra szerkezetét, látnunk kell, hogy a civil egyesületeket, melyeket nem győz ünnepelni a Fidesz, Gulyás leválasztja egyrészt az NGO-król, melyek ugye evidensen külföldi érdekeket szolgálnak, másrészt a Gulyás által adott enigmatikus definíciójára is figyelnünk kell: A kancelláriaminiszter szerint a baloldal számára civil az, akit Soros pénzel. Soros György pedig évtized óta a haza ellensége, következésképpen a jobboldal elképzelése a civilekről az, hogy Soros által pénzelt hazaárulók.

Undor volna még cáfolni is Gulyás rágalom-gyűlölet-kiiktató definíciós kísérletét, de a probléma ennél mélyebb: arról van szó, és ezt utoljára az idei március 15-i civil megmozdulás mutatta meg, hogy a pártoknál ugyan szabadabb, de egyben „szakmai specializációra” épülő civil szervezetek, legyenek azok zöldek, szakszervezetek, jogvédők, akárki mások, az „ellenzéki” pártokhoz hasonlóan, nem vették észre, hogy a szabad, civil ellenállás azért nem válhatott ellenállási mozgalommá az elmúlt évtizedben, mert a civilek is elhitték a (pszeudo-) kommunikatív diktatúra látszatvalóságát. Vagyis azt, hogy csak akkor vannak megfenyítve, ha mint most a MOK-nak, van nekik saját erőből történő ellenlépésük, de addig a pontig valóságosan létező entitásoknak képzelhetik magukat. Nos tehát, a civilek nem a magyar nép jobbágyvolta, nem a szolidaritás hiánya, nem a közömbösség okából nem tudtak Ellenállási Mozgalommá válni. Hanem azért, nem vették észre, hogy mint minden független, szabad intézményt, a Fidesz őket is karanténba tette, vagy úgy, hogy szigorított a törvényen, vagy úgy, hogy ellenséget és hazaárulást kiáltott, vagy úgy, hogy tettette a tárgyalást, mint a tanárokkal, orvosokkal. Fidesz magyarul: itt is az orbáni autokrácia gyűlöletnyelvre épített pszeudo-magatartása, a látszat valóságának megteremtése érvényesült.

A szocializmusban, mert múlt századi diktatúra, betiltották a szabadságot. Ebben a században az EU-ban elbábozzák a szabadság látszatát, látszatra felkínálják a szerveződés, az érdekvédelem, a jogvédelem alakulatainak, a civileknek a megszerveződés jogát, majd ugyanazt csinálják velük, mint az élet minden egyéb területén: a félelem, a gyűlölet, a rajongás pszeudo-kommunikációja elhiteti a szervezetekkel, hogy léteznek, holott valójában, csak jószándékú emberek zárványát hozhatják létre. Addig „szakmázhatnak”, amíg a diktatúra mozdíthatatlan, illetve csakis az Első Ember által mozdítható szerkezetét nem érintik. Addig lehet hőbörögni, tüntetgetni, petíciózni, áltárgyalni. Amint átlépnék a küszöböt, jön a „hazátlan bitang” -ozás.

Oszt jónapot. És a civilek, jószándékú, derék, tenni vágyó emberek, pontosan úgy, ahogyan az „ellenzéki” pártok politikusai és aktivistái, nem veszik észre, hogy nem az a baj, hogy „keveset mennek vidékre”; nem az a főgond, hogy „nincs szolidaritás”, hanem az, hogy a bibói zsákutcás történelemnek az a lényege, hogy egyfelől a nép egy része rajongva imádja kontroll nélkül a hatalmat, másrészt a többiek pedig higgyék el, hogy egy valós világ valós szereplői: holott dehogy. A diktatúra szerkezete felfüggesztette a pártokrácia után a civilokráciát is. Mind a két szféra a valóság szerkezete helyett a látszat valóságának a része, a (pszeudo-) kommunikatív diktatúra hatalommegtartó és öngazdagító világában csakis a patrónus-kliens viszony a valóságos, már a saját tömegeik, mondjuk a „Békemenet” százezrei sem a diktatúra valóságában, hanem csakis a nyelvileg elbábozott látszatvilágban élnek, csak ők a rajongásuk okán még jól is érzik magukat ebben.

Vegyük észre, hogy a 21. század azon populista diktátorai, akik tág értelemben a nyugati kultúrán belül rendezkednek be egy új autokrácia élén, újra kell, hogy generálják a társadalom szövetét, és ennek a megújításnak a feltétele, hogy a történelmileg ráhagyományozottra építve ugyan, figyelembe véve bizonyos történelmi-kulturális adottságokat, de szét kell szabdalni a régit, és helyébe éppen a (pszeudo-) kommunikatív diktatúra legfőbb eszközét az új látszat világ agresszív nyelvét kell állítani.

A lényeg a hit és a nyelv radikalizmusa által szétszabdalt társadalmi szövet újra szabása. Mivel a kontroll az EU-n belül egyelőre még fekete autók nélkül működtetendő, ezért a gyűlölbeszél nacionalizmusát ki kell egészíteni a tömegek jóléti igényeinek látszólagos kielégítésével, lásd rezsicsökkentés. A különböző populista intézkedések lényegében a „hab a tortán” funkcióját töltik be. Ezt onnan is tudhatjuk, hogy ma, amikor gazdaságilag nem szárnyalunk, jottányit nem csökken a Fidesz népszerűsége. A 21. századi kommunikatív diktatúra nyelvterrorja, hogy olyan eszetlen baromság, mint hogy a szankciók az okai az inflációnak, vagy a 97 százalékos plakát, amely úgy csinál, mintha az egész nép nyilatkozott volna a szankciók ellen, amelyeket amúgy Orbán megszavazott, holott csak másfél millió ember 97 százalékáról van szó, ezek a képtelen hazugságok simán megélnek ebben a látszatvilágban. Mint például a svédekkel és a finnekkel packázás NATO-ügyben, vagy hogy az USA a felelős a Putyin által kirobbantott háborúért. Ezek egy normális ember szemében ugyan őrültségek, de a funkciójuk nem is más: a társadalom mentális szerkezetének az átrajzolása. Vagyis: a rajongó rajongjon, a kritizáló rettegjen, vita nincs, döntés van, és a nyelv felkínálja a látszat valóságát. Vagy vallod és hiszed, vagy ki vagy iktatva, de nem feltétlenül rendőrileg, hanem mondjuk a szervezeted hazaáruló, nép ellensége, magyarellenes, Soros-bérenc. Ez éppen elég ahhoz, hogy a civil szervezet a valóságos ellenállás helyett a pszeudo-világ részévé váljon.

A lényeg a polgári társadalom nálunk amúgy is kezdetleges struktúrájának szétverése, oligarchák kinevezése „nemzeti burzsoáziának”, de a leglényegesebb: az ellenállás hagyományos, mert általuk is ismert intézményrendszerének a látszatvilágba transzformálása, ahol ugyan sokan érzik, hogy valami nagy baj van, de sem tapasztalat, sem tehetség, sem innováció nincs ahhoz, hogy az „ellenzéki pártok” és a jószándékú NGO-k és civilszervezetek átlássák a következőket: 1. Valójában ők egy látszatvilág látszatintézményei. 2. Ebben a látszatvilágban, mely úgy néz ki, mintha legalább formálisan demokrácia volna, valójában egy mindenre eltökélt diktatúra működik, amelyben rég nincsenek szakpolitikák, rég nincsenek tárgyalások, nincsenek egyeztetések. És szegény civilek, ugyanúgy, mint a pártok, megpróbálnak lavírozni a diktatúra látszatvilágában, és ezt addig tehetik is, amíg az autokrácia nem érzi a veszélyt: lásd a migránsok elleni hadjárat, az LMBTQ szervezetek felszámolása. A hatalom nem válogat: érdekei vannak, értékei nincsenek.

És vegyük észre, hogy a társadalom apraja-nagyja nem fogja megérteni, hogy a hagyományos intézményrendszer valójában nem létezik, ha nem fogjuk fel, hogy nem az a probléma, hogy „nem lát a nép alternatívát”, hanem az, hogy a (pszeudo-) kommunikatív diktatúrában nincsenek alternatívák, mert a diktatúra Megafonja azonnal kinyírja azokat, legyen az a MOK, vagy egy pártocska, ha a legkisebb veszélyt érzi valamely látszatintézmény felől. Ha ugyanis valaki, mint mondjuk, Hadházy Ákos, kilép a látszat világából a diktatúra szikes talajára akkor viszont a személy ellehetetlenítésén túl ismerjük a Ripacsok alapigazságát: egyedül nem megy.

A második rész tehát azzal zárul, hogy mind a pártokráciát, mind a civilokráciát idézőjelbe tette Orbán. Ennek következtében marakodhatnak annyit, amennyit csak akarnak a mostani ellenpártok: sem Gyurcsánnyal, sem nélküle momentán nincs alternatívája a diktatúrának. És nem véletlen, hogy a száz, mondom 100 civil szervezet által támogatott Szabadságmenet március 15-én maximum néhány ezer embert mozgatott meg. És törvényszerű sajnos a tanárok, orvosok, akkugyárak ellen tiltakozók kudarca. Ahogy átlépnének a látszat valóságának a határán, a diktatúra azonnal odacsap. Nem tárgyal: adminisztratívan elfojtja még csírájában a tiltakozást, ha veszélyt érez. Persze van közöny, van félelem, van beletörődés. De ezek csak a diktatúra látszatvilágának a strukturális következményei.

A harmadik részben megkísérlem felvázolni, hogy a diktatúra örökérvényűnek tűnő látszatvilága ellen szerintem, hogy lehetséges eljutni a demokrácia burkának feltöréséig, magyarán egy nem látszat alternatíva lehetőségéig.

(A cikksorozat első része itt olvasható: Kardos András: A diktatúra "tündöklése" és bukása – első rész)