Meglepődött-e Rogán? - Dési János jegyzete
Mondjuk, mint titkosszolgálati miniszter bizonyára már régen értesült arról, hogy a neve azok közt kering, akiket szankcionálni fognak.
Képeslap – Józsa Márta jegyzete
A vízügyeseknek karácsonyra valódi meglepetés érkezett. Bárha még december közepén is úgy tudták, hogy a szeptemberi, dunai árvíz elleni védekezésük jutalmául prémiumot kapnak, ami a pénzt illeti, az végül vízhez illően elpárolgott. Sebaj, kaptak Orbán Viktor arcképével díszített képeslapot az ünnepre.
Ha címeres maffiózó lenne – Dési János jegyzete
Az a bűnlajstrom, amit Rogánról Amerikában összeállítottak, előbb-utóbb kiszivárog valahol. Ezen több lesz, mint hogy Louis Vuitton táskája van.
Megkaphatnák már a gyerekek az ajándékokat? – Selmeci János jegyzete
Hiába, van, amiben a mindent elintéző emberek keze is meg van kötve.
Ez nem a medve listája - Rózsa Péter jegyzete
Van olyan lista, amiről még Rogán Antal sem húzhatja le magát.
Boldog új éveket – Szénási Sándor jegyzete
Trump ismét jelezte, hogy az elnökséget újfent családi, és család körüli vállalkozássá teszi. No meg ott van Elon Musk is, aki felhatalmazás nélkül szól bele európai politikai ügyekbe. Amerika lassan egyszerre nélkülözhetetlen szövetséges és veszélyforrás a nyugati világra nézve.
Stratégiai tuktukozás? – Kárpáti Iván jegyzete
A miniszterelnök nem kapkod, élvezi a trópusi hétköznapokat. Viszont a láthatatlanságra felvett Sulyok lépései mögött sem látszik még a mesterterv.
Gyógyturizmus, vagy nyaralás - Hardy Mihály jegyzete
Vajon miért egy dél-indiai helyi lapból kell megtudnia a magyar polgárnak, hogy Orbán Viktor Kerala államban tuk-tukozik, hogy India egyik drága luxus szállodájában húzta meg magát, a családjával és a kíséretével együtt?
Huhogók – Herskovits Eszter jegyzete
6/12/2024 18:03
| Szerző: Herskovits Eszter/Klubrádió
Mondhatnak bármit a száraz gazdasági adatokkal operáló elemzők, abban igaza van a minisztériumnak, hogy manapság fokozott bátorság kell a fogyasztáshoz. Már-már vakmerőség bemerészkedni egy boltba.
Abba most nem mennék bele, hogy a száraz gazdasági adatokkal operáló elemzői magatartás mennyire tekinthető huhogásnak, mert nyilván semennyire. Abban viszont nincs vita köztem és a minisztérium között, hogy manapság fokozott bátorság kell a fogyasztáshoz. Már-már vakmerőség bemerészkedni egy boltba és leemelni a polcról, példának okáért, egy ezer forintos kenyeret. Tovább megyek, ma Magyarországon hónapról hónapra kijönni egy átlagfizetésből maga a permanens bátorságpróba, a túlélni akarás iskolapéldája. Arra meg igazán nem tudnék – minisztériumi szakzsargonnal élve – rácáfolni, hogy a lakosság egyre többet költ, és hát valójában ez annyira magas labda, hogy igazán nem lenne elegáns leütni.
Sokkal nagyobb baj a minisztérium állításával, hogy nem – na jó, legyünk jóindulatúak – vagy csak részben igaz. Ugyanis kétségtelen, hogy az előző hónaphoz képest 1,2 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom, viszont az az apró részlet is álljon itt, hogy ez a szám még így is alacsonyabb, mint az idén márciusi vagy akár augusztusi, sőt, ezzel a növekedéssel pont a 2021-es átlagra tértünk vissza. Ezt a KSH huhogta, nem én.
A minisztérium nem is hagyta annyiban: közleményükben megüzenték, hogy, idézem:
„a 2021-es adatokkal történő összehasonlítás szakmai hiba, ugyanis bár követi a statisztikai hivatalok által használt technikai előírásokat, közgazdasági értelemben önmagában téves következtetések levonásához vezet.”
Közgazdasági értelemben. Téves. Szerintük azért, mert 2021-ben magas volt a fogyasztás, hiszen akkor oldották fel a koronavírus miatt meghozott intézkedéseket, a lakosság pedig kiszabadult és feszt fogyasztott. Valójában 2022-ben magasabb volt a fogyasztás, mint egy évvel korábban, de ne vesszünk el a részletekben.
És ne is zsonglőrködjünk tovább a számokkal. Hiszen Orbán Viktor szerint fantasztikus évünk lesz 2025-ben, és eddig minden alkalommal, amikor megtudtuk, hogy mekkora gazdasági csoda vár ránk, csak kicsit lett minden rosszabb.
És már azt is tudjuk – hiszen mondta a miniszterelnök – hogy néhány éven belül egymillió forint lesz az átlagkereset. És reméljük – de ezt tényleg nem huhogásképpen mondom – a kenyér ára sem éri el addigra a tízezer forintot.
Herskovits Eszter jegyzete a december 6-i Esti gyorsban hangzott el, meghallgathatják a fenti lejátszóra kattintva.
Címlapi kép forrása: Fortepan/Konok Tamás id (részlet)