„Támogassa
A lényeg

A szakszervezet filmvetítésére kihívta a rendőrséget a gyárvezetés

2/11/2022 10:31

A Continental makói gumigyárában - ahol korábban csendrendelettel fegyelmezték a dolgozókat -  cégvezetés kihívta a rendőrséget, megerősítette az őrséget, kocsikkal elbarikádoztatta a telephely bejáratát, és még a minisztériumot is riadóztatta, mert a tavalyi 84 órás sztrájkot szervezó Makói Gumiipari Szakszervezet a közelmúltban taggyűléssel egybekötött filmvetítést tartott a cégcsoport francia gyárának bezárásáról, az ottani szakszervezeti vezetők kiállásáról, olvasható a Gumiipari Szakszervezeti Szövetség (GSZSZ) közleményében.

Ötmilliárd forintos fejlesztéssel bővíti kapacitását a Co
 
Continantal, Makó
 
Makó, 2015. szeptember 2. A ContiTech Fluid Automotive Kft. makói üzeme. MTI Fotó: Rosta Tibor
Fotó: Rosta Tibor
 

 

A szövetség közleménye szerint „az elmérgesedett helyzetben az eredménytelen bértárgyalásokat a munkáltató egyoldalúan lezárta, és ezzel szándékosan vagy tudatlanságból jogilag megteremtette a dolgozók számára a sztrájk lehetőségét”, írja a 444.

Tavaly 84 órás sztrájk után kényszerítették ki a munkavállalók a munkáltató által egyoldalúan felmondott kollektív szerződés visszaállítását, és a szövetség szerint a mostani bértárgyalások alatt is egyre feszültebbé vált a viszony, és ebben a "légkörben csak olaj volt a tűzre egy filmvetítési program. A szakszervezet a GSZSZ-szel, valamint egy francia nyugdíjas mozgalmárral közösen, a makói önkormányzat támogatásával a moziteremben mutattak be egy filmet a franciaországi clairoix-i gyár bezárásáról, még inkább az ottani munkások komoly, sikeres harcáról. Hajdú szerint a gyárvezetés megtudta, kik terveznek részt venni szabadidejükben a vetítésen, és akiket csak lehetett közülük, váratlanul berendeltek szombat éjszakai munkára.

A közleményben az áll, hogy az eset után egy titkos belső levélből kiderült, hogy a cégvezetés szélsőségesnek, már-már bűnözőnek titulálta a szakszervezetiseket és arra készül, hogy maffia módon titkon beépíti saját emberét – vagy embereit – közéjük, hogy a szakszervezet minden lépéséről időben értesüljön. Az érdekvédők levélben kérték ki maguknak, hogy a munkáltató bűnözőként kezelje őket.