„Köszönjük,
Publicisztika
Kedvenc szakpolitikusod – Selmeci János jegyzete
Publicisztika

Kedvenc szakpolitikusod – Selmeci János jegyzete

Szóval a Tisza Párt most kap tőlem egy pontot az orvosáért, és a kitűnően felismert lehetőségért, és annak különösen drukkolok, hogy ők megmutassák magukat, végül is nem ártana megtudnunk, hogy végül is kikre szavazott a választók harminc százaléka.

Bohócok Posványoson – Hardy Mihály jegyzete
Publicisztika

Bohócok Posványoson – Hardy Mihály jegyzete

Talán a hely szelleme, Bálványos okozza Németh Zsolt fejében ezt a nagy Trump-bálványozást. Még szerencse, hogy pár órával korábban ugyancsak ő, ünnepélyesen átadott egy szippantós kocsit is Posványoson. Úgy látom, szükség lesz rá…

Jönnek a hírek! – Szénási Sándor jegyzete
Publicisztika

Jönnek a hírek! – Szénási Sándor jegyzete

Mármost a nemtürk, nemorosz, és egyéb, ezektől elhatárolódó média felhívja arra a figyelmet, hogy Azerbajdzsánban a kormánykritikus aktivistákat 1. börtönben tartják, 2. meg is kínozzák őket, arról meg szó sem lehet, hogy az azeri nyilvánoságban bárki összevissza fecsegjen, ha mégis megteszi, lásd az első, és a második pontot.

1500 milliárd már a zsebben – Kárpáti Iván jegyzete
Publicisztika

1500 milliárd már a zsebben

Ez abból jött össze, hogy kurva vastagon fog a ceruza, amikor öntik a tengernyi betont, vagy éppen drágán adnak szolgáltatásokat olyan cégeken keresztül, amiket még állami megrendelésekkel is megtámogatnak. Nem akarok senkit elkeseríteni, de a helyzet az, hogy történjen bármi is, ezt a vagyont jogállami kereteket között már soha nem tudjuk visszaszerezni.

Nemzeti Múzeum 2222 – Dési János jegyzete
Publicisztika

Nemzeti Múzeum 2222 – Dési János jegyzete

Demeter Szilárd azon aggódik, hogy lesz-e 2222-ben (miért pont akkor?) még magyar kultúra. Ezt kell megvédeni a libsibolsi brüsszelista, migráns csürhétől vagy mi. Fogalmam sincs, mi lesz 2222-ben, és csak remélni tudom, ha lesz magyar nyelv és kultúra, amely talán olyan erős, hogy még D. Sz-t is túlélheti, akkor elhelyezik ezt a kiperelt pályázatot egy múzeumban, ahol bemutatják az orbáni rendszerben tenyésző szolgalelkűséget, pitiánerséget, politizáló nagyképűséget, a mindent a politikai haszonszerzés szolgálatába állító világot.

A rendszer arra épül, hogy az erősebb felrúgja a gyengébbet – Dési János jegyzete
Publicisztika

Az erősebb felrúgja a gyengébbet

Nem mondom, hogy azért rúgja fel egy karateedző a rábízott gyermeket, mert a belügyminiszter vezeti az oktatás ügyét – de valamiféle összefüggés – metaforikus változat – mégiscsak felsejlik. Hiszen a rendszer arra épül, hogy az erősebb felrúgja a gyengébbet, szakszerűen, kíméletlenül.

Klímamisszió – Selmeci János jegyzete
Esti gyors

Klímamisszió – Selmeci János jegyzete

Néhány hét múlva azonban eltűntek a címlapokról az elromlott klímákról szóló hírek. Az utasok újra használni tudták a vasutat, és el sem párolognak közben, a kórházakban újra műtöttek, és a meleg miatti halálozások száma is csökkent. A gazdasági minisztériumban egy lakossági klíma pályázaton dolgoztak, ügyelve arra, hogy a legszegényebbeket kizárják belőle, klímát pedig csak bizonyos cégektől vásárolhassanak a családok.

Menza – Józsa Márta jegyzete

25/02/2024 12:00

| Szerző: Józsa Márta

Soha sincs korán ahhoz, hogy felnőttnek tekintsenek, ám most úgy látszik, ahhoz sincs késő, hogy felnőttként gondolják azt rólunk, hogy ne tudnánk választani tényleges, és nem kamu alternatívák közt.

2024. február 25. Útszélen-részlet (2024.02.22. Józsa Márta jegyzete)
03:27
00:00
Hónapok óta hallani arról, hogy csodák csodájára néhány tucat iskolában svédasztalos étkezést vezettek be. ami azt jelenti, hogy a gyerekek döntik el, hogy a kínálatból miből vesznek és miből nem, a konyhásnénik nem diktálják, csak felügyelik, hogy miből és mennyit egyenek.

A Magyarországon drámaian súlyos gyerekszegénység és éhezés miatt talán különös dolog ennek a kérdésnek a felvetése. De nem az. Az adatok azt mutatják, hogy szabad akaratából jellemzően a legkisebb diák is megkóstolja azokat a kajákat, amelyeket eddig az egészséges étkezés jelszóval próbáltak rájuk tukmálni, miközben ők maradtak volna a grízes tésztánál. Vagy a zsíros deszkánál, ha jut.

Így viszont, hogy szabad a kóstolgatás, meg lehet beszélni, hogy ebből vegyek-e, neked hogy ízlik és így tovább a tapasztalatok szerint az adódott, hogy a kölykök bátrabban kóstolgatnak, és jóval kevesebb a maradék. Ami, mint tudjuk, tehát az élelmiszer pazarlása a fejlett, az ínséggel és túlzott bőséggel párhuzamosan küzdő világ súlyos problémája.

A svédasztal – nevéből is kikövetkeztethető – skandináv invenció, és köze nincs a luxushoz, annál több az észszerűséghez. Meg a partneri viszonyhoz, hogy ne a minisztérium meg a konyhás néni mondja meg, hogy mit kell ennem és mennyit, hanem hogy lehetőségem legyen választani valamiből, ami látható, ízlelhető, kipróbálható és levonhatom belőle a tanulságokat is: ez bejött, ilyet kérek még, ez nem tetszik, tehát elkerülöm. Soha sincs korán ahhoz, hogy felnőttnek tekintsenek, ám most úgy látszik, ahhoz sincs késő, hogy felnőttként gondolják azt rólunk, hogy ne tudnánk választani tényleges, és nem kamu alternatívák közt. Budapesten már fel sem tűnik, de ahogy távolodom a fővárostól egyre inkább szembetűnőek azok az óriásplakátok, amelyek elmondják, hogy én abszolút többséggel mit választottam azok közül a lehetőségek közül, amelyeket nem is árnyaltak, nem is tettek értelmezhetővé, és különben sem válaszoltam rájuk. Most, hogy az államfői pozíciót egy, a túlhatalom, az elbizakodottság, az erkölcsi érzék hiánya és a mindezeket előidéző, önmagára reflektálni totálisan képtelen egyszemélyes direktíva közbizalomromboló volta miatt újra kellene gondolni, még ijesztőbb, hogy közpolitikai szinten mennyire úri huncutságnak tartanának bármiféle eszmei svédasztalt. Abból a megfontolásból, hogy úgysem te tudod, hogy mi a jó neked. A szabad választásból, netán válogatásból csak a baj van, abból meg, hogy innen is, onnan is válogatnál valamit a tányérodra a portások és menü-diktátorok országában – gondolják ők – csak a bonyodalom származna.

Így aztán – és tényleg tökmindegy, hogy ki lép az elnöki pulpitusra, ki eszi majd négy évig a parlamenti menza jutányos árú kajáját, hányan és hogyan válaszolnak vagy nem a következő nemzeti konzultációnak a formális logikát és magyar nyelv szabályait egyaránt nélkülöző úgynevezett kérdéseire – szóval így aztán az az elvárás, hogy maradjon a koszt a régi, eszi-nem eszi, nem kap mást.

Hacsak be nem viharzanak a boszorkánykonyhákba azok a nebulók, akik láttak már életükben svédasztalt, és biztosan tudják, hogy képesek kiválasztani a nekik megfelelőt. Ha tetszik őkegyelmességüknek, ha nem. Jó étvágyat nekünk.

Józsa Márta jegyzete az Útszélen című műsorunk 2024. február 22-i adásában hangzott el.
Címlapi fotó: Margitszigeti úttörőtábor (ma Petőfi Sándor Napközis Tábor) 1949-ben. 
Forrása: Fortepan.hu / Kovács Márton Ernő