„Köszönjük
Publicisztika
Egy amerikai röpte a föld körül - Szénási Sándor jegyzete
Publicisztika

Egy amerikai röpte a föld körül - Szénási Sándor jegyzete

Musk nemcsak olyan ügyekben böffen bele más országok életébe, ahol nyilvánvalóak az érdekei, mint Bolíviában, ahol a helyi lítiumkészletre fáj a foga, hanem l'art pour l'art módon is, kvázi kedvtelésként, a pénz hatalma után egy politikai erőtől megrészegült szereplőként is. Ezt most Trump mellett játszhatja, hogy meddig, azt persze nem tudjuk.

Képeslap – Józsa Márta jegyzete
Publicisztika

Képeslap – Józsa Márta jegyzete

A vízügyeseknek karácsonyra valódi meglepetés érkezett. Bárha még december közepén is úgy tudták, hogy a szeptemberi, dunai árvíz elleni védekezésük jutalmául prémiumot kapnak, ami a pénzt illeti, az végül vízhez illően elpárolgott. Sebaj, kaptak Orbán Viktor arcképével díszített képeslapot az ünnepre.

Boldog új éveket – Szénási Sándor jegyzete
Publicisztika

Boldog új éveket – Szénási Sándor jegyzete

Trump ismét jelezte, hogy az elnökséget újfent családi, és család körüli vállalkozássá teszi. No meg ott van Elon Musk is, aki felhatalmazás nélkül szól bele európai politikai ügyekbe. Amerika lassan egyszerre nélkülözhetetlen szövetséges és veszélyforrás a nyugati világra nézve.

A sovinizmus ötven árnyalata – Hardy Mihály jegyzete

29/02/2024 18:02

| Szerző: Hardy Mihály

Az érzékeny fülűek ma is kihallhatták a nagyorosz sovinizmus minden árnyalatát Vlagyimir Putyin (amúgy főállású háborús bűnös) beszédéből. A sovinizmus mind az ötven árnyalatát, amit csak egy pusztuló birodalom fel tud vonultatni.

2024. február 29. Esti gyors-részlet (2024.02.29. Hardy Mihály jegyzete)
03:06
00:00
Nem tudom, elgondolkoztak-e mostanában a soviniszta kifejezésen? Tudják, arra gondolok: a sarkvidéki börtönkolóniában a másvilágra átsegített Alekszej Navalnijról nyilatkozta azt a magyar miniszterelnök, hogy idézem: „sovinisztáknak nem jár tisztelet!”. Meghökkentő kijelentés ez Navalnijról, akinek politikai karrierje elején valóban voltak a nagyorosz nacionalizmust idéző kijelentései, de – ebben biztos vagyok – nem emiatt, hanem az önfeláldozó bátorsága és a putyini állami korrupcióval szembeni kérlelhetetlensége miatt fognak emlékezni rá a történelemben. Ami azt illeti más politikusok is keresztülmentek egyfajta színeváltozáson. Én még emlékszem egy narancsos pártra a kilencvenes évek elejéről, aminek a vezetői csak „cápalátogatásként” gúnyolták II. János Pál pápa magyarországi vizitjét és Térdre, imához csuhások! bekiabálással tették emlékezetessé a parlamenti ülésszakot. Nagyot változott a világ azóta, gondolom az ilyen emlékektől a veterán fideszesek már irtóznak, mint ördög a tömjénfüsttől.

Hogy ki az igazi soviniszta, azon sem kell sokat törnünk a fejünket. A szó maga egyébként francia eredetű, egy Nicolas Chauvin nevű veterán katonától származik, aki szó szerint istenítette Bonaparte Napoleont – annak 1815-ös bukásán túl is. A sovinizmus kifejezés később némileg átalakult, a nemzeti felsőbbrendűséget hirdetőket nevezték sovinisztáknak, a Trianon utáni Magyarország pedig igazi soviniszta-keltetőnek bizonyult. Napjainkban is gyakran hallunk kormánykörökből a „különleges, furfangos magyaros észjárásról” meg a „magyar emberek nagyszerű tehetségéről” és a többi nemzeti maszlagról. A XX. század végi hímsovinizmus kifejezés pedig már különösebb magyarázatra sem szorul.

Az érzékeny fülűek ma is kihallhatták a nagyorosz sovinizmus minden árnyalatát Vlagyimir Putyin (amúgy főállású háborús bűnös) beszédéből. A sovinizmus mind az ötven árnyalatát, amit csak egy pusztuló birodalom fel tud vonultatni. Volt itt minden, a cári birodalmi nosztalgiától kezdve a sztálini Szovjetunió hidegháborús kardcsörtetéséig, amitől az ország már kétszáz éve kiérdemelte a „népek börtöne” állandó jelzőt. Csoda, hogy az ukránok döntő többsége nem akar ehhez a kontinens méretű lágerhez tartozni, hanem akár az élete árán is Európa civilizált részében látja a saját és a gyermekei jövőjét?

Ilyen körülmények között cseppet sem mindegy, hogy az orosz politikai sovinizmus határát hol húzzák meg: a Tiszánál, Záhonnyal szemben, vagy onnan ezer kilométerre keletre…

Hardy Mihály jegyzete a 2024. február 29-i Esti gyorsban hangzott el.