Magyar-osztrák bizottság vizsgálja az azbesztszennyezést
21/05/2026 12:09
| Szerző: Klubrádió
Hétfőn megkezdi munkáját a magyar-osztrák bizottság a nyugat-magyarországi azbesztszennyezés körülményeinek feltárására - közölte Magyar Péter miniszterelnök Bécsben, miután Christian Stocker osztrák kancellárral egyeztetett.
Megköszönve osztrák partnere rugalmasságát a kérdésben, jelezte, egyetértettek abban, hogy "nincs helye mellébeszélésnek", teljes transzparenciára és a két állam közös munkájára van szükség a sok ezer magyar családot érintő ügyben. A probléma mértékét jelezve Magyar Péter elmondta: van olyan település, ahol a határérték háromszázszorosát éri el a levegő azbeszttartalma. Hozzátette: ez azért különösen szomorú, mert az érintett térségben korábban nem létezett azbesztszennyezés, nem volt azzal kapcsolatos megbetegedés.

Az is elhangzott a miniszterelnöktől, hogy Magyarország konstruktív tagja lesz az Európai Tanácsnak és a miniszterek tanácsának Ez nem azt jelenti, hogy az új magyar kormány nem fog mindig következetesen kiállni a magyar emberek és a magyar vállalatok érdekei mellett, de azt igen, ha valaki egy klub tagja, akkor a klub szabályait betartja és annak közös érdekeit is szem előtt tartja a magyar érdekek mellett - fogalmazta meg Magyar Péter a sajtótájékoztatón. Nem lesz mindenben egyetértés Ausztria és Magyarország között, "de ez nem is baj"- jegyezte meg a kormányfő, megköszönve az osztrák kancellár támogatását a Magyarországnak járó uniós források hazahozatala kapcsán.
A közösen tartott sajtótájékoztatójukon Magyar Péter kiemelte: a két népnek sok súlyos problémája volt a történelem során, de Bécs városa - hasonlóan Budapesthez - jól mutatja, hogy mire képesek, ha békében, egymást támogatva, segítve dolgoznak.
Emlékeztetett: jövőre lesz a kiegyezés 160. évfordulója, ezért itt az idő, hogy egy sokkal békésebb, egymást támogató korszak köszöntsön a kétoldalú kapcsolatokra. Ezért meghívta osztrák kollégáját és az osztrák kormányt, hogy a jövőben tartsanak együttes kormányüléseket. A következőt szeptemberben, a gödöllői Grassalkovich-kastélyban rendezhetnék meg - ajánlotta Magyar Péter.

Az osztrák kancellár ugyanitt azt mondta: Magyarország miniszterelnöke konstruktív tagként tér vissza az Európai Tanácsba. Christian Stocker közölte, hogy Ausztria és Magyarország új fejezetet szeretne nyitni a kétoldalú kapcsolatokban, ezért megállapodtak arról, hogy a közös kormányüléseken felderítik, mely területeken tudják tovább bővíteni az együttműködést. A két ország előtt közös kihívások állnak, és közösek a két ország céljai is, emiatt különösen fontos az együttműködési lehetőségek még jobb kihasználása. "Régióként erősebbek vagyunk, és a hosszú távú érdekeink érvényesítéséhez regionális együttműködésre van szükség" - hangsúlyozta az osztrák kormányfő, hozzáfűzve, hogy ez a hatékony brüsszeli érdekképviselethez is elengedhetetlen.
Ezt megelőzően katonai tiszteletadással fogadta Magyar Péter miniszterelnököt Christian Stocker osztrák kancellár a hivatala előtti Ballhausplatzon. Magyar Pétert a látogatásra elkísérte Orbán Anita külügyminiszter, miniszterelnök-helyettes, Gajdos László élő környezetért felelős miniszter, Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter, valamint Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter.

A külügyminiszter a biztonságról és a versenyképességről tárgyalt az európai uniós ügyekért felelős osztrák miniszterrel. Orbán Anita a Facebook-oldalán erről azt írta: az európai versenyképesség számunkra közvetlenül összefügg az energiaárakkal, a beruházásokkal, az innovációval, valamint a magyarországi munkahelyek megőrzésével és bővítésével. Hozzátette, egyetértettek abban, hogy az illegális migrációval kapcsolatban hatékony európai megoldásokra van szükség. "Emellett egyeztettünk a következő uniós költségvetésről, a Magyarországnak járó forrásokról, a kárpátaljai magyar kisebbség helyzetéről és a tagjelölt nyugat-balkáni országok európai uniós csatlakozásának előmozdításáról is" - fogalmazott a külügyminiszter.

