„Palackvisszaváltással
A lényeg

0 forint iparűzési adót von el a kormány Budapesttől és több nagyobb várostól az idén

8/06/2026 21:42

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Bárkay Tamás

A fővárosi kerületeket sem sarcolja meg.

Közzétette a Pénzügyminisztérium az idei iparűzési-adó elvonásokról szóló rendelet tervezetét, a dokumentumot a kormány honlapján bocsátották társadalmi egyeztetésre. Az intézkedés, amellyel a Fidesz-kormány tavaly sújtotta először az önkormányzatokat, jóval kevesebb pénzt von el idén a településektől, mint egy évvel korábban.

A Fővárosi Közgyűlés alakuló ülése
 
Illusztráció:MTI/Balogh Zoltán
Fotó: Balogh Zoltán
 

A Fővárosnak tavaly még 3,7 milliárd forint adóbevételről kellett lemondani, idén viszont 0 forintról.

Ugyanígy nem kell fizetnie egyik budapesti kerületnek sem, valamint a kormány a megyei jogú városok adóbevételeit is békén hagyja. Így nem kell fizetnie annak a Kecskemétnek, amelytől tavaly még több mint 1 milliárd forintot vont el a kormány, ahogyan az egy éve még 1,3 milliárd forintot fizető Komáromnak és az 1,7 milliárddal megsarcolt Győrnek sem.

A Pénzügyminisztérium összesen 202 településnek írt elő befizetési kötelezettséget. A legtöbbet idén Kazincbarcikának kell fizetnie 787 millió forinttal, míg a szintén Borsod megyei Berentének 469 millió forintról kell lemondania. (A HVG nyomán)