„Ki
Reggeli gyors

Gyurkó Szilvia: A gyerekek nincsenek jól

31/07/2023 13:35

| Szerző: Klubrádió/Vikár Anna

Az újpesti önkormányzat felmérése szerint a 9-12. osztályosok 35 százalékát érte már verbális bántalmazás, 20 százalékukkal szemben követtek el szexuális visszaélést, harmaduk családjában van jelen valamilyen mentális betegség, negyedük családjában függőséggel küzdő családtag. A lelkisegélyszolgálatok pedig évek óta jelzik, hogy míg korábban az első szerelemmel kapcsolatban kapták a legtöbb megkeresést, mára legtöbbször szorongásokkal, félelmekkel keresik fel őket a gyerekek – mondta Gyurkó Szilvia, gyermekjogi szakértő a Reggeli gyorsban.

2023. július 31. Reggeli gyors - részlet Gyurkó Szilvia 2023.07.31.
10:23
00:00
Drámai eredmények születtek az újpesti diákok mentális állapotát vizsgáló felmérésben, mindössze 2,9 százalék mondta magáról, hogy nincsen semmilyen gyermekkori ártalmas élménye. A IV. kerületi önkormányzat tavaly ősszel döntött úgy, hogy felméri a diákok mentális állapotát, miután a tanév elején öngyilkos lett egy középiskolás és további kilenc tanuló kísérelte meg eldobni az életét két hét leforgása alatt – számolt be az RTL.

A tízkérdéses felmérésben elsőkörben 418, 9-10. osztályos vett részt, majd a 11-12. osztályosokkal együtt összességében 1007 fő.

  • A 9-10. osztályos diákok 47 százalékát érte már verbális bántalmazás, az összes diáknak 35 százalékát.
  • A 9-10. osztályos diákok 21 százalékát érte már fizikai bántalmazás, az összes diáknak 15 százalékát.
  • A 9-10. osztályos diákok 26 százaléka, az összes diák 20 százaléka volt szexuális bántalmazás áldozata.
  • A 9-10. osztályos diákok 31 százaléka tapasztalt saját bevallása szerint érzelmi elhanyagolást, 23 százalék pedig fizikai elhanyagolást. Utóbbi azt jelenti, hogy a kitöltő úgy érzi, gyakran kell piszkos ruhában járnia, vagy nem jut elég ételhez.
  • Az összes diák 26 százalékának a családjában küzd valaki függőséggel, egyéb mentális zavar, pszichiátriai betegség pedig a tanulók 35 százalékának a családjában fordul elő.

Sajnos az eredmények nem meglepőek – mondta Gyurkó Szilvia gyermekjogi szakértő, a Hintalovon Alapítvány vezetője a Reggeli gyorsban. Azt, hogy a gyerekek közel felét éri szóbeli, illetve érzelmi bántalmazás – aminek jelentős része a kortársak között, az iskolai közegben történik – a 2000-es évek eleje óta tudják a szakértők" – mondta Gyurkó. "Azt pedig, hogy minden ötödik gyerek érintett szexuális zaklatásban, visszaélésben 2009 óta tudjuk." – tette hozzá.

Magyarországon és Európa-szerte is jellemző, hogy sokkal több gyerek érintett, mint az emberek képzelik. A szexuális abúzus tágan értelmezett fogalom, ide tartozik minden olyan cselekmény, ami a gyerek egészséges szexuális fejlődését sértheti. Az elmúlt 15-20 évben ráadásul a megnövekedett internethasználattal olyan jelenségek is beszivárogtak a gyerekek életébe, amelyek korábban nem voltak tetten érhetőek – magyarázta Gyurkó.

Ugyanakkor fontos látni, hogy az esetek 90 százalékában olyanok követik el a szexuális visszaéléseket, akikkel a gyerekek bizalmas viszonyban vannak, sokszor valamelyik közeli hozzátartozójuk és nem valamilyen netes ragadozó. A köznyelvben gyakran "pedofiltörvénynek" (a kormány által pedig "gyermekvédelminek törvénynek") nevezett jogszabályt a szakemberek ezért sem szívesen emlegetik ezen a néven. Nagyon súlyos problémával foglalkozik, de, ahogy a fenti adat is mutatja a pedofilok – akik kizárólag a pubertáskort el nem ért gyerekek látványától, érintésétől éreznek szexuális izgalmat – messze nem fedik le a gyerekekkel szembeni visszaélések teljes elkövetői körét – hangsúlyozta Gyurkó.

gyermekbántalmazás

A gyerekekkel is foglalkozó lelkisegélyszolgálatok 2019 óta jelzik, hogy míg korábban a legtöbb megkeresés első szerelemmel, párkapcsolattal kapcsolatos volt, azóta a szorongás, különböző aggodalmak jönnek elő leggyakrabban. Vagyis a gyerekek nincsenek jól – mondta a szakértő.

Ahogy mondani szokták minden gyereknek egy gyerekkora van és tudjuk, hogy meghatározó abban, mennyire lesz az illetőnek egészséges felnőttkora. Az is általános igazság, hogy a gyerekek nem tudnak jobban lenni, mint a körülöttük lévő felnőttek. Így nehéz kérdés, hol nyúljunk bele a rendszerbe, Gyurkó szerint az hatékony ha a gyerekeket tanítjuk a problémák alternatív megközelítésére, például stresszkezelési technikákra, erőszakmentes kommunikációra. 

Az újpesti önkormányzat kutatása jó példa arra, hogyan lehet valós figyelmet szentelni a kérdésnek, főleg, hogy a felmérésen túl forrásokat is rendeltek ahhoz, hogy elindítsanak egy pilotprogramot, aminek a keretében terápiás szobát alakítanak ki a kerület ifjúsági házában – mondta Gyurkó, aki szerint fontos, hogy amíg az állami rendszereket nehéz megváltoztatni, addig a közösségi gyermekvédelemben mindenki részt tud venni.

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.

Reggeli gyors/interjú Gyurkó Szilviával
2023.07.31. hétfő, 7:42
Riporter: Para-Kovács Imre