Böcskei: Magyarországon az alkoholfogyasztás normalizált tevékenység
13/02/2025 16:42
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
Ha azt hallja az ember, hogy alkoholista, földön fekvő emberre gondol, körülötte nyitott és kiürült üvegekkel. Azonban alkoholisták jelentős része nem ilyen, képes elmenni a munkahelyére, befizetni a számlákat, elmenni a gyerekért – véli Böcskei Balázs.
A felnőtt népesség mintegy 45 százaléka tud olyan barátjáról, családtagjáról, akinek az alkoholfogyasztási szokásai miatt feszültségek, viták konfliktusok szoktak előfordulni. Közülük nagyjából 800 ezer főre tehető azok száma, akiknek több ilyen közvetlen ismerőse is van – derül ki az IDEA Intézet 2025. januárjában elvégzett felméréséből. Adja magát a kérdés, hogy miért érdemes az alkoholfogyasztás körülményeit tágabb társadalmi vonatkozásaiban vizsgálni.
"Olyan országban élünk, ahol az alkoholfogyasztás normalizált tevékenység. A különböző alkalmak, a szalagavatótól kezdve az érettségi bankettig, a karácsonytól, egészen a hét lezárásáig, az alkohol ezekben a terekben jelen van” – mondta a Reggeli gyors csütörtöki adásának vendége, Böcskei Balázs, az IDEA Intézet kutatási igazgatója a stúdióban. Hozzátette, ez az önbevallásos válaszadás megbízhatóságát ugyan nem hitelteleníti, mélységeinek feltárását azonban megnehezíti. Épp ezért kutatásukban nem a problémás alkoholfogyaszók közvetlen környezetéből igyekeztek adatokat kinyerni. Így derült ki, hogy 3,5 millió magyar embernek vannak olyan családtagjai vagy barátai, akinek alkoholfogyasztása konfliktust vagy vitát gerjeszt. Épp ezért kutatásukban nem a problémás alkoholfogyaszók közvetlen környezetéből igyekeztek adatokat kinyerni.
A sztereotípiát is felvázolta, amely megjelenhet az alkoholizmussal kapcsolatban. Földön fekvő ember, körülötte nyitott és kiürült üvegek, arca árnyékba borul. Ugyanilyen kép él a kábítószerfogyasztókról is. „Az a társadalom, amelynek ez az alkoholista, alkoholbeteg, szerhasználati zavarral küzdő embernek az ábrázolása, értelemszerűen stigmatizált, előítéletekkel, prekoncepciókkal terhelt helyzetből indul el. Az alkoholisták jelentős része nem ilyen. Ez a jelentős rész képes elmenni a munkahelyére, befizetni a számlákat, elmenni a gyerekért” – mondta, hozzátéve, hogy a különböző területeken nyújtott teljesítmény csökkenése adhat mintázatokat.
Beszélt arról is, hogy ő közel 4 éve nem iszik alkoholt, és úgy gondolja, többet nem is fog. Ennek hátteréről bővebben is beszélt. Böcskei szerint a legnagyobb problémát az jelenti, hogy Magyarországon nincs átfogó, kidolgozott alkoholprogram.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2025.02.13., csütörtök 9:00
Riporter: Herskovits Eszter és Selmeci János