Köszönjük, hogy támogattak minket.
Esti gyors
Gondolatok a kémkedésről - Hardy Mihály jegyzete
Publicisztika

Gondolatok a kémkedésről - Hardy Mihály jegyzete

Georg Spöttle immár több, mint húsz éve haknizik a magyar médiában, az ATV-től kezdve egészen a Pesti Srácokig. Magát hol ex-kommandósnak, hol terrorizmus szakértőnek nevezi, de a mostani kormánymédiában már volt migrációs- és biztonságpolitikai szakértő is.

Combfix – Józsa Márta jegyzete
Publicisztika

Combfix – Józsa Márta jegyzete

Magyarország 37 városában, 340-390 ezer példányban érhetők el ingyenesen a Mediaworks által terjesztett valamik- Gyújtósnak amúgy remekül alkalmasak, magam is sokszor tanúja voltam annak, amikor e kétségkívül praktikus célra gyűjtötték be a példányokat. De hogy bele is lapozzon valaki, és hozzájusson a neki egyenest a Karmelitából dedikált üzenethez, ehhez kell a vonzerő.

A templom egerei – Hardy Mihály jegyzete
Publicisztika

A templom egerei – Hardy Mihály jegyzete

Azt már látjuk a számokból, hogy az év elejére meghirdetett gazdasági repülőrajt… hát hogy is mondjam szépen, szóval elmaradt. Pedig a megszokott Választás Előtti Nagy Orbáni Osztogatáshoz iszonyú sok pénz kellene, de a jelek szerint most nincs. Sem euró, sem dollár, de még csak rubel vagy jüan sem.

Straw man - Szénási Sándor jegyzete
Publicisztika

Straw man - Szénási Sándor jegyzete

Amikor Mészáros Lőrinc azt írja, hogy ha anno elfogadja Magyar Péter ajánlkozását, és alkalmazza a cégeinél, akkor Magyar „focista feleségként” ma is a rendszer része lenne, és repkedhetne a „sokat emlegetett” helikopteren és magángépen, akkor ehhez a mondathoz tényleg egy szalmával kitömött fej illene.

Mégiscsak Kárpátaljára fáj Orbán foga? - Dési János jegyzete

12/05/2025 18:05

| Szerző: Dési János/Klubrádió

 | Szerkesztő: Lőrincz Csaba

Az oroszoknak elég jól kiépített bázisaik lehetnek Ukrajnában, a történelmi és nyelvi kapcsolatok okán is, nem biztos, hogy a mégoly sikeres magyar kémszolgálatokra fanyalodnának.

2025. május 12. Dési János jegyzete - Esti gyors (2025. május 12., hétfő)
04:47
00:00

A kárpátaljai kémbotrány egyik fontos kérdése, hogy mi értelme volt az egésznek. Ahogy elnézem, az elemzők két okot vetnek fel. Ez a kettő egymást nem is zárja ki, de van, aki inkább az egyik, van, aki a másikat tartja erősebbnek.

Az egyik szerint az oroszoknak kémkedett Magyarország. Lehetséges. Elég csak az állami tévére, vagy a kormányszolga sajtóra rápillantani, amiből ömlik a Putyin-barát, ukránellenes alpári propaganda. Orbán emberei kihívó, kérkedő pimaszsággal ugrálnak Moszkvában, ehhez képest egy kis kémkedés már bagatell. Mégis, szerintem az oroszoknak elég jól kiépített bázisaik lehetnek Ukrajnában, a történelmi és nyelvi kapcsolatok okán is, nem biztos, hogy a mégoly sikeres magyar kémszolgálatokra fanyalodnának.

(Bár egy kis szívesség a Дружба [druzsba – barátság] oltárán lehet, hogy néha jót tesz.)

A másik, bizony az, hogy valahogyan mégiscsak Kárpátaljára fáj Orbán foga. Ami teljes képtelenség, nincs az a meggyengült ukrán hadsereg, amelyik ne lenne sokkal, de sokkal erősebb mindig is, mint a magyar, ráadásul Kárpátalján már alig élnek magyarok, ők is főleg idősek, kis településeken - a munkaképes magyarok többsége eljött, Kelet-Ukrajnából pedig ezerszám érkeztek ide a menekültek, Tovább csökkentve a minimális magyar arányt.

Nincs infrastruktúra, erős ipar, út, a vasút is más nyomtávú. Van szegénység és egy érezhető ellenszenv a magyarok iránt. Amiben komoly munka volt. Nem beszélve arról, hogy egy efféle próbálkozás nem erősítené a román, szlovák, szerb kapcsolatokat sem Orbánnal, akármilyen szélsőjobbos, fasisztoid szövetségbe szédültek. Még békefenntartónak maszkírozva sem.

De mégis, csak annak jelzésére, hogy ez a második verzió sem lehet teljesen elvethető pár kiragadott példa:

Pár évvel ezelőtt egy október 23-i ünnepségre kárpátaljai gyerekeket hoztak Budapestre, legyen közönség a kormánypárti ünnepségeken. A fiataloknak egy kormánypárti propagandista „történész” arról okoskodott, hogy Hruscsov visszaadta volna Magyarországnak Kárpátalját vagy annak egy részét, csakhogy annak a komcsinak nem kellett. Nem az állítás valóságtartalma érdekes – mert ha van neki csak az derül ki, hogy Kádárnak több volt a realitásérzéke – hanem az, egy szigorúan felügyelt kormányzati eseményen efféle elhangozhatott.

A másik apróság. 2018 október 23-án az állami ünnepségen, Orbán Viktor jelenlétében és sűrű bólogatásai közt egy kárpátaljai magyar politikus beszélt, aki szerint a helyi magyarok megfélemlítésével, üldözésével, kollektív jogainak elvételével Ukrajna felmondta az 1992-es, még az Antall-kormány alatt, de a kormánypárti képviselők jelentős részének tiltakozása mellett, az ellenzék támogatásával elfogadott ukrán-magyar alapszerződést. Aminek a lényege a magyar-ukrán határ tiszteletben tartása, s a Kárpátaljáról való magyar lemondás deklarálása volt.

Ahogy lehet, annak sem kell nagy jelentőséget tulajdonítani, hogy például 2018 nyarán az Antall-kormány hadügyi államtitkára egy fideszes lapban azt vettette fel, hogy lehetséges lenne ám a határmódosítás, csak egy nagyhatalmat kell támogatónak ehhez megnyerni.

Orbán Viktor miniszterelnök, Sátoraljaújhely, 2020 június 6.: „Csak az államnak van határa, a nemzetnek nincs. Ez a törvény. Van, aki megértette, és van, aki nem.  Akik még nem, jobban tennék, ha sietnének, mert fogytán az idejük… Remélhetjük, hogy a mi nemzedékünk, a negyedik trianoni nemzedék még beteljesíti küldetését, és egészen a győzelem kapujáig fogja vinni Magyarországot.”

És akkor most ne beszéljünk arról a hirtelen megszaporodott és néha milliós nézettségű internetes bejegyzésről, amely Kárpátalja elfoglalására buzdít, orosz kavarás vagy sem nem tudom. De egyiket másikat magyar hivatalosságok is lelkesen követik.

S a többi néma csönd.

Dési János jegyzete az Esti gyors 2025. május 12-ei adásában hangzott el. (Ha appon keresztül éri el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a jegyzet meghallgatásához, kérjük, lépjen át a klubradio.hu-ra.)