Köszönjük, hogy támogatják a Klubrádiót
Publicisztika
Annyit érünk amennyink nincs - Dési János jegyzete
Publicisztika

Annyit érünk amennyink nincs - Dési János jegyzete

Cigány itt az, akinek ebből elege van. Nyilván félrevezetett cigány, ha ezt nem akarja. Mert ha okos cigány lennénk, akkor a külügyminiszterrel repkednénk, közben pezsgőt kortyolnánk a kaviárhoz, hiszen magasan iskolázottak lennénk, akiknek fentről, onnan látszana, hogy nem térkép e táj, s a magasból még megvan az ország.

Az abszurdum is stagnál – Selmeci János jegyzete
Publicisztika

Az abszurdum is stagnál – Selmeci János jegyzete

Abszurdum, hogy, 3,5 év gazdasági stagnálás után még mindig több mint 30 százalékon áll a kormánypárt, sőt akár még nyerhet is, a gazdasági miniszter pedig nem új munkát keres, vagy legalább egy számológépet valahol, hanem a Facebookon ír top tízes (bocsi, kilences) listát arról, hogy ki a nagyon hülye, és nincs rajta a kormány.

Vörös kód – Józsa Márta jegyzete
Publicisztika

Vörös kód – Józsa Márta jegyzete

Nem is rossz ötlet, húzzanak el valamennyien melegebb éghajlatra, abba a megérdemelt kilenc körbe, amelyre Dante főműve utal. Addig is félve dideregjen a nincsteleségbe taszított, vagy abban hagyott polgártársainkkal együtt mindenki, aki felelős az elnéptelenedő, lecsúszott régiók magára hagyásáért, a nyomorgók lenézéséért, az őket segítők üldözéséért, és a rablásra alapozott hatalmi cinizmusért.

A mindenható állam jóindulata – Kárpáti Iván jegyzete
Publicisztika

A mindenható állam jóindulata

A rezsistopot hatalmas tettként állítják be, pedig valójában beismerés. Annak beismerése, hogy a társadalom jelentős része már nem bír el egy kicsivel magasabb számlát sem. Hogy a tartalékok elfogytak, hogy a "rezsivédelem" nem stabilitást teremtett, hanem egyensúlyozást a szakadék szélén.

Betiltani Hann Endrét - Selmeci János jegyzete
Publicisztika

Betiltani Hann Endrét - Selmeci János jegyzete

"H. Endre haladéktalan betiltásával egyidejűleg a Belügyminisztérium vagyonelkobzást is elrendelt, melynek keretében H. Endre vagyontárgyait, úgymint egy kerékpár, egy kalap, egy adag vacsora, illetve az általa megtévesztő módon "közvelemény-kutatásoknak" nevezett, agitációra alkalmas propagandát tartalmazó számítógép lefoglalták, a következő intézkedésig M. Ágoston elvtárs megőrzésére bízzák."

Fadíszek - Hardy Mihály jegyzete

24/11/2025 18:03

| Szerző: Hardy Mihály/Klubrádió

 | Szerkesztő: Lőrincz Csaba

Az úgynevezett kulturális és innovációs miniszter az Erasmus-ösztöndíjak európai jövőjével keveredett értelmetlen hadakozásba a többi európai országgal szemben.

2025. november 24. Hardy Mihály jegyzete - Esti gyors (2025. november 24., hétfő)
04:13
00:00

Nem tudom, elgondolkodtak-e mostanában a… hadakozásról. Az értelmetlen szembenállásról, a fölösleges feszültség szításáról. Normális embernek ilyesmi magától persze nem jut az eszébe, kivéve, ha felhívják rá a figyelmét. Ahogy azt tette most például Hankó Balázs. Az úgynevezett kulturális és innovációs miniszter az Erasmus-ösztöndíjak európai jövőjével keveredett értelmetlen hadakozásba a többi európai országgal szemben.

Az Erasmus elsősorban az Európai Unió egyetemistáinak biztosít lehetőséget arra, hogy egy másik európai ország valamely egyetemén töltsenek el egy félévet vagy akár egy egész tanévet és vizsgázzanak is az általuk választott tantárgyakból. Ehhez nem kellett feltalálni a spanyolviaszt, egyszerűen csak le kellett másolni és magasabb szinten megvalósítani a középkori céhlegények vagy vándorlegények gyakorlatát. Felbecsülhetetlen értékű tudásra tettek szert annak idején azok, akik vállalkoztak a hosszú útra és belevágtak abba, hogy megismerjék más országokban a szakmájuk fogásait, a nyelvet és megismerjék a szokásokat. Nyilván manapság nem feltétlenül az ács mesterség vagy a csizmavarrás fortélyait kell elsajátítani, de az Erasmus-rendszer mással nem pótolható előnyt ad annak, aki igénybe veszi.

Mindez a régi és egyébként az új európai uniós tagállamokban széles körben elterjedt gyakorlat, már csak azért is, mert ezekben az államokban a fiatalok 44,2 %-a szerez valamilyen szintű egyetemi diplomát (Magyarország ebben is sereghajtó) és szinte magától értetődően veszi igénybe az Erasmus-program előnyeit. Ami jelentős, pár ezer eurós ösztöndíjat is ad a külföldi tanulmányokban résztvevő fiataloknak egy félévre, persze elkél mellette némi szülői segítség is.

Az Erasmus-program előnye nem pusztán az, hogy a diák megismeri egy másik európai ország kultúráját, nyelvét és szokásait, bár ez is hatalmas nyereség. A nyereség-oldalra könyvelhetjük el azt is, hogy tizenkilenc-huszonkét évesek számára bezár a legendás Mama Hotel, magyarán meg kell szokniuk az önálló életvezetést. Ha nem mosod ki a gatyát-pólót, egy idő után elfogy, ha nem főzöl vagy vásárolsz, akkor éhen maradsz és ha nem takarítasz, egy idő után megesz a kosz. Higgyék el, nagyon értékes tudás ez huszonévesen, igazán megéri a fáradságot.

Az Erasmusban minden egyetem részt vehet, amely önálló, mentes a politikai befolyástól és transzparensen használja fel a kapott pénzeket. Ezt az akadályt nem sikerült megugrania a magyarországi ún. modellváltó, érthetőbben: a kormány kontrollja alá bepréselt egyetemeknek. Indítottak ugyan egy „Pannóniának” nevezett alternatív magyar ösztöndíjat, de valahogy nincs akkora tolongás a bakui vagy taskenti ösztöndíjak iránt, mint előtte az erasmusos Koppenhágáért vagy éppen Pamplonáért. Az sem véletlen, hogy Orbán Viktor miniszterelnök lányai sem Alma Atában vagy Isztambulban jártak méregdrága magánegyetemre, hanem a svájci Lausanneban vagy éppen Észak-Olaszországban.

Az Erasmus egy igazi uniós jótétemény a fiatalok számára, akik maguk is vérbeli európaivá válnak, mire megkapják a diplomájukat. Nos, éppen ez ellen a rendszer ellen hadakozik az egész magyar kormány meg Hankó Balázs miniszter. A helyében nem csodálkoznék, ha ezek után az idén a karácsonyfájára a magyar fiataloktól nem kapna mást, csak egy macskás fadíszt…

Hardy Mihály jegyzete az Esti gyors 2025. november 24-ei adásában hangzott el. (Amennyiben appon keresztül érik el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért kérjük, lépjenek át a klubradio.hu-ra.)