„Klubrádió
Publicisztika
Európa és én – Selmeci János jegyzete
Publicisztika

Európa és én – Selmeci János jegyzete

Nekem Európa egy boldog összenézés, amikor felszállunk a repülőre, a külföldön hallott magyar szavak, az élmény, hogy szívesen látnak minket a szicíliai kocsmától a bécsi kávézóig mindenhol, látni, hogy azért máshol sem Kánaán az élet, és ez aztán tényleg közös bennünk, ahogy a külföldre szakadt barátok és családtagok is, akik hálisten nem vesznek el, hazajönnek, elmegyünk hozzájuk, tanulunk a sorsukból, és persze azokéból is, akiknek Európa még az olcsó fapadossal is messze van.

Alkotmányos demagógia – Hardy Mihály jegyzete
Publicisztika

Alkotmányos demagógia – Hardy Mihály jegyzete

Unalomig ismétlik: "no war, no gender, no migration." Faék egyszerűségű rémisztgetés, de a jelek szerint bizonyos emberekre mégis hatása van. Különösen most, a választási kampányban pörgetik ezerrel. Akármennyibe is kerül, pénz nem számít. Dől a kormányzati megrendelés a Facebook-os és Youtube-os Fidesz-kampányvideók sugárzásáért.

A nagy pénztárca – Rózsa Péter jegyzete
Publicisztika

A nagy pénztárca – Rózsa Péter jegyzete

Az egyik legnagyobb hiba, hogy az elmúlt húsz évben a kormányok mindegyike szinte kizárólag az anyagi előnyök szempontjából értelmezte az európai uniós tagságot. Ezt a Fidesz-kormány azzal fejelte meg, hogy végtelenül lebutított, primitív kommunikációval rohanta le a lakosságot, ennek következtében jelentős tömegek számára az EU nem jelent mást, mint egy nagy pénztárcát, s ezzel egyidőben Magyarország ellenségét.

Az “ellenségeskedés ördöge” – Dési János jegyzete
Publicisztika

Az “ellenségeskedés ördöge” – Dési János jegyzete

Fejtő Ferenc bölcs ember volt, és elég jól ismerhette az “ellenségeskedés ördögét” – nemhiába óvott ettől. Arra azonban ő sem számított, hogy az ördög ezúttal megint piros-fehér-zöld mackóruhát húz magára, időnként Louis Vuitton kiszerelésben – és innen indul az európai értékek elleni támadásra.

Cifraszűr és alibibeszédek – Neuman Gábor jegyzete
Publicisztika

Cifraszűr és alibibeszédek – Neuman Gábor jegyzete

Véletlenül a köztévé egyik csatornáját néztem, elbambultam. A Hungarikum Díjátadó Gála ment, Navracsics Tibor állt a színpadon. Olyan volt az egész, mintha a '70-es évek valamelyik május elsejéjén ünnepi beszédet mondott volna Korom elvtárs, vagy Berecz elvtárs...

Szegény éhes magyar választó lakomája – Selmeci János jegyzete
Publicisztika

Szegény éhes magyar választó lakomája

És akkor jött Magyar Péter, aki eddig nem volt rajta az étlapon, bár nem tűnik tökéletesen finomnak, és félelmetesen hasonlít is az egyik korábbi főételre, de a reménytelenül éhes ellenzéki választóknak, akikkel már tényleg minden rosszat megetettek, most reményt ad arra, hogy legalább egy kicsit jól lehet lakni.

Arató András: Az orosz lő, a kapusvéd

28/01/2024 10:52

| Szerző: Arató András

Valamint fogához a garasunkat.

Nincs miért hirtelen Magyarországra látogatni – állapította meg a svéd miniszterelnök magyar kollégájának meghívására reagálva. Mert talán fáj a foga, ha másra nem, legalább a NATO tagságra, ám Kecskeméten van ugyan fogászati rendelő, de nem olyan, amelyik egy dentális turizmus kutatásával foglalkozó épületben lenne található.

Így kapcsolódik a két ügy, a skandináv ország belépője és a nemzet fogának gyógyítója egymáshoz.

Utóbbi receptje egyszerű, mint szinte minden a NER világában. Végy magadhoz mondjuk 1,3 milliárd forintocska állami támogatást nemes célok lebegését látva magad előtt, építs belőle egy házikót, várj egy évet, vizsgáld meg a projektet, és ha úgy találod, mégsem olyan jó biznisz, add el az épületet, például 1,5 milliárdért és KÉSZ. Jól járt vele az adófizető az ő államán keresztül? Hát persze, hiszen lett Áfa meg Tánya belőle, a fogásznak pedig egy kis pénzmagja, amiből újabb profittal kecsegtető vállalkozásba foghat, miáltal tovább virágozhat felfele a nemzet. (Például egy fogászati turizmust kutató központ építésébe valamelyik NB I-es csapatot adó faluban. Vagy mindjárt kettőben.) Győzött a racionalitás, nem lenne praktikus ugyanis, hogy amikor a Család fejének vagy más tagjának fáj a foga (valamire), száz kilométert kelljen helikoptereznie a megkönnyebbüléshez.

Február elsején Brüsszelben kávézhat a két politikus, a jelentéktelen északi, akinek az országa repülőgépecskék gyártására kényszerül, hogy megélhessen, meg a világformáló Pannon Vezér, aki mögött egy komoly gázszerelő veti az árnyékot. Ám az a randevú szinte ingyen van, míg egy röppenés Budapestre a maga költségeivel ugyancsak a nemzetek jólétét szolgálná. Majd máskor. Ankarába pedig nem kell menni.

Egy másik Orbán, aki egy politikai igazgató, tájékoztatta a köz véleményét arról, hogy a magyar parlament nem egy szavazógyár. Bár megtehette volna, nagyvonalúan eltekintett a töméntelen példa felsorolásától, amely e kijelentését cáfolhatatlanul bizonyítaná. „A magyar kormány álláspontja az első pillanattól kezdve egyértelmű és világos, mi támogatjuk Svédországnak a NATO-csatlakozását” – mondotta, csakhogy a kormánypárti politikusok meg vannak sértve, minthogy „Svédország politikai elitje az elmúlt 10 évben folyamatosan támadta Magyarországot”.

Jegyezzük meg e ponton, hogy Orbán Balázs az MCC kuratóriumának elnöke is, és mint ilyen, egy tudós ember, amit saját maga állapított meg egy művének megjelenése apropójából, megjegyezve, hogy bár ő politikában dolgozó ember, a könyv tudományos és elemzői igényességgel íródott általa. A kötet cselekményének fő szála a „hazánknak a következő években bravúros politikai mozdulatsort kell végrehajtania” mondattal írható le. Kihagyhatatlan bestseller ígérkezik.

Visszakanyarodva az ország házába, ott is a Nemzet Pedellusának irányadó gondolatait keresve, megnyugvással vettük magunkhoz a lényeget: „Nem vagyunk a csicskásai senkinek.” A svéd tagság támogatását ellenzők kilétére utaló kérdésre e szigorú bajuszáról is híres államférfiú őszintén kitárulkozott: „Most éppen az egyik ilyen taggal beszél. De pontosítanék: én is örülnék, ha reménybeli szövetségeseink mielőbb megadnák nekem az esélyt, hogy jó lelkiismerettel megváltoztathassam az álláspontomat.” Dörgött még ide meg oda, de a végére, ha el nem is mosolyodott, megenyhült: ha Ulf eztán jól viselkedik, ő is jöhet az osztálykirándulásra.

Ezalatt az udvari fülbevalók ismerője kissé máshogy közelítette meg a svédek büntijét, de ilyen esetekben az elnöki beosztás csupán protokolláris jelentőséggel bír.

Hanem a lényeg hol is van? Ahogy a költő mondaná, vigyázó szemetek Moszkvára vessétek.

Magyarország a világ legszuverénebb országa, annyira szuverén, hogy külön törvénybe foglalta a csicskakerülést. Nem szólhat senki bele a mi döntéseinkbe, amelyek nemzeti érdekeinknek és hagyományainknak megfelelően Moszkvában születnek.