Tavasszal indul a mentősök Budapestre vezénylése
22/01/2025 08:16
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Vikár Anna Flóra
Két-három havonta kell majd a fővárosban szolgálatot teljesíteniük a vidéki állomásokon dolgozó ápolóknak és gépkocsivezetőknek. A döntést a megnövekedett esetszámmal és az egyenetlen terheléssel indokolja az OMSZ részéről Győrfi Pál.
Március-áprilistól naponta 25-30 vidéki mentőegység kapcsolódik be a budapesti mentők munkájába. Korábban is előfordult már, hogy vidéki egységek segítettek a sürgősségi ellátásban, de most minden vidéki mentőállomáson dolgozó ápolót és gépkocsivezetőt bevonnak. Az új rendszerre azért van szükség, mert megnövekedtek a fővárosi esetszámok. 2024 végén naponta országosan körülbelül 3800-szor kellett kivonulniuk a mentőknek, ebből 1300-1400 alkalommal Budapesten, tehát a vidéki állomások terheltsége alacsonyabb – mondta Győrfi Pál az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) kommunikációs igazgatója egy, a múlt héten a Trádiónak adott interjúban.
Az új rendszerről Kunetz Zsombor egészségügyi elemző és Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő is közzétett egy hozzájuk eljutott belső körlevelet amiből kiderül többek között, hogy a vidéki mentősöknek egy előre látható beosztás szerint 2-3 havonta kell majd a fővárosban dolgozniuk. Ilyenkor két órával a műszak megkezdése előtt, reggel 7 órakor már Budapesten kell lenniük, és 9 órakor kezdik meg 16 órás szolgálatukat. Ennek végén kell visszavinniük a mentőautót az állomásra, majd ezután indulhatnak haza.
Győrfi a Telex megkeresésére elmondta, a személyzet szolgálati autóval utazik majd a fővárosba, ahol a meghatározott állomáson kapnak mentőautót a feladat elvégzéséhez, majd a műszak végén a szolgálati autóval mehetnek haza. Illetve, több budapesti mentőállomáson van szálláshely – Győrfi szerint ezeket igénybevehetik a kollégák a hosszú műszak után.
A szóvivő a lapnak azt is elmondta, „természetesen [...], az utazási idejüknek megfelelő bérköltséget is megadja a bajtársaknak a mentőszolgálat és melegétkezés biztosítását is tervezzük”.
Kunetz szerint, aki már a hétvégén posztolt az új rendszerről, arra hívva fel a figyelmet, hogy miközben Győrfi a növekvő esetszámról panaszkodik, maga számol be arról, hogy olyan esetekhez is kivonulnak, amelyek egyáltalán nem igényelnének mentőt.
Közben
próbálja azt is bizonygatni, hogy nem is olyan rossz a vidéki dolgozóknak, hogy naponta 25-30 mentőegység több órás országjáráson vehet részt, azért, hogy a maradék idejükben Budapesten, helyismeret nélkül kergethessék a torokfájós, körömgombás betegeket
– írta az elemző.