„Támogassa
A lényeg

Orbán: Európa kifogyott az energiából

8/09/2022 14:06

Miközben Gulyás Gergely miniszter éppen arról beszélt a kormányülés utáni sajtótájékoztatón, hogy az állami intézményekben, cégeknél télen maximum 18 Celsius fokra lehet felfűteni az épületeket, és hogy hatóságiáras tűzifát osztanak majd, és lehet, hogy őszi szünet helyett a téli szünet lesz hosszabb, Orbán Viktor miniszterelnök újságíróktól és kellemetlen kérdésektől mentes helyen Európa energiaválságáról értekezett.

A Bosch Budapest Innovációs Kampusz átadása
 
A Bosch Budapest Innovációs Kampusz átadása
 
Budapest, 2022. szeptember 8. A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (k), valamint Stefan Hartnung, a Bosch igazgatóságának elnöke (j) és Szászi István, a magyarországi Bosch csoport vezetője (b) a Bosch Budapest Innovációs Kampusz átadásán 2022. szeptember 8-án. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
 

 

Orbán a Bosch Budapest Innovációs Kampusz átadásán mondott beszédet így szabadon, visszakérdezés nélkül beszélhetett az MTI szerint arról, hogy 11 ezer szankció van érvényben Oroszországgal szemben, és hogy szerinte az oroszok meggyengítésére tett kísérletek nem jártak sikerrel.

Angliában és az EU több országában éppen most hoznak rezsivédelmi intézkedéseket, míg Magyarországon éppen kivezetik őket, de Orbán ennek ellenére úgy fogalmazott, Európát térdre kényszerítheti a szankciók okozta brutális infláció és energiahiány, és hogy ő nem tudja, meddig csinálják ezt a szankciós politikát Brüsszelben, de a baj csak egyre nő.

Azt is mondta, "nálunk nem lesz energiahiány" és ez nem jóslat, hanem ténybejelentés, "Magyarországon lesz gáz és lesz elég villany is", vagyis energiahiány miatt nem kell leállítani és bezárni egyetlen gyárat sem. Lesz elég energia mindenkinek, és aki itt befektetni, termelni akar, az ide jöhet és befektethet.

Azt mondta, a stratégiai céljai között kiemelt helyen szerepel, hogy Magyarország Európa egyik leginnovatívabb gazdasága legyen, így azokat a programokat és fejlesztéseket, amelyek ebbe az irányba viszik a magyar gazdaságot, folytatni és erősíteni fogják. Ezért hajtották végre az egyetemi modellváltást is és minden évben több forrást biztosítanak a felsőoktatásra, mert "nemcsak a háborúhoz, de a kutatáshoz is ugyanaz a három dolog kell: pénz, pénz és pénz".

Szerinte, ha Európa Unió nem változtat a szankciós politikán, akkor Európa helyzete nem lesz könnyű, de "Magyarországon olyan nemzeti és helyi hatóságok működnek, olyan egyetemeink vannak, amelyek a jövő megoldásaiban és a legjobb megoldásokban érdekeltek". Beszélt arról a brutálisan környezetszennyező beruházásról, ami szerinte Európa legnagyobb akkumulátorgyára, és hozzátette, itt készülnek a jövő gépei, közlekedési járművei, technológiai eszközei és sok innováció születik Magyarországon.

"A helyzet úgy áll, hogy Európa kifogyott az energiából", ami van, azt máshonnan kell idehozni és az energia, amely ideérkezik, drága. "Ennek ellenére harcot kell vívni a fundamentalista zöldekkel és a geopolitikai játszmákba bonyolódó bürokratákkal", meg kell őket győzni, hogy különböző energiaforrásokat ne zárjanak ki a lehetségesek közül - mondta. "Politikai okokból sorban mondunk le különböző energiaforrások használatáról, és ezzel drágítjuk saját magunk életét, és nehezítjük a helyzetet a saját iparunk számára a globális versenyben".

"Kevés kontinens van olyan nehéz helyzetben, mint Európa, de csak ez a kontinens nehezíti meg ennyire a saját életét".

Azt is állította, hogy a magyar mérnökök teljesítménye iskoláikat, tanáraikat is dicséri, úgy tűnik, "a magyar iskolák állják a sarat".