SZJA 1”%-os támogatás
Magyarország választ
múlva
A lényeg

A BKV és a Volán járművei nem részesülnek az üzemanyag-ársapkából

12/03/2026 08:55

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Vikár Anna Flóra

A közlekedési társaságok buszai a saját telephelyeiken tankolnak, az új rendelet pedig csak a kutakra vonatkozik. Az egész évre vetítve akár másfél milliárddal is többe kerülhet a BKV-nak a tankolás idén, mint tavaly.

Az iráni háború kitörése utáni olajárdrágulás miatt hamar elkezdtek emelkedni az üzemanyagárak is, a magyar kormány hétfőn döntött arról, hogy a 2021-2022-es időszakhoz hasonlóan szabályozza ezeknek az árait, ezúttal védett árnak nevezve a bevezetett felső határt, ami a 95-ös benzin esetében 595 forintot, míg a gázolaj esetében 615 forintot jelent literenként. A rendelet alapján ezek az ármaximumok csak a benzinkutaknál vásárolt üzemanyagra érvényesek, így a saját telephelyeiken tankoló BKV-s és Volánbuszos járművek kimaradnak az intézkedésből – hívta fel a figyelmet a Népszava.

A BKV a Moltól nagykereskedelmi árhoz kötötten vásárolja az üzemanyagot, egy saját kedvezményt is tartalmazó képlet alapján, de ez mozgóáras, az, hogy mennyiért tud vásárolni hetente akár többször is változhat.

A járművek évente 25-26 millió liter gázolajat fogyasztanak, a 2025-ös tervszám 25,8 millió liter volt. Az idei évre pedig még nincs elfogadott üzleti terve a cégnek.

A lap kereste az ügyben a Főpolgármesteri Hivatalt, amelynek főigazgatója, Kiss Ambrus azt mondta a lapnak, hogy "a kormányrendeletből kiolvashatóan, illetve a Mollal történt egyeztetés után nyilvánvalóvá vált számunkra, hogy a benzinárstop nem vonatkozik ránk. A BKV most sem kap kedvezményt, támogatást, ahogy nem kapott az első 2021-es benzinárstop idején és az azt követő energiaválság alatt sem".

A Mol legutóbbi bejelentése szerint március 11-től bruttó 45 forinttal emelkedik a gázolaj ára azoknak, akik nem tudnak "védett áron" tankolni.

A főváros így már négy százalékkal többért vásárolja az üzemanyagot, mint azok, akik a kutakon tudnak tankolni. Ez az árszint 14 százalékkal magasabb a 2025-ös évinél. Ha az ár ezen a szinten marad, akkor az egész évre vetítve másfél milliárdos többletköltséget jelenthet a fővárosi közösségi közlekedési cégnek a tankolás a tavalyi évhez képest – magyarázta Kiss.

A lap emlékeztet, a cég már így is 45 milliárd forint átmeneti működési hitelt volt kénytelen felvenni 2026-ra.