Köszönjük, hogy támogatják a Klubrádiót
Reggeli gyors

Andrej Babiš visszatérése rémálom lenne az európai biztonság szempontjából

9/04/2025 06:54

| Szerző: Kárpáti János/Klubrádió

 | Szerkesztő: Bárkay Tamás

Babiš nagy barátja Orbán Viktornak, és ugyanolyan politikába akar minket is belerángatni – mondta a prágai diplomácia irányítója a Politicónak. Nemzetközi lapszemle

2025. április 09. Reggeli gyors - részlet (2025.04.09). Kárpáti János lapszemléje
05:07
00:00

Mint a Guardian című londoni lap írja, Christopher Cavoli amerikai négycsillagos tábornok, az Egyesült Államok európai erőinek a főparancsnoka úgy nyilatkozott, hogy tervei szerint az irányítása alatti álló erők a helyükön fognak maradni.

 
Christopher G. Cavoli
U,S. Department of Defense
 

A megnyugtató célú nyilatkozat azután hangzott el, hogy különböző csapatátvezényléseket jelentettek be a NATO keleti szárnyán. Ezek Lengyelországot és Romániát érintik. Tegnap például megerősítették, hogy a rzeszówi repülőteret, amely Ukrajna hadianyaggal való ellátásának a biztosítása szempontjából kulcsfontosságú lengyelországi objektum, az amerikaiaktól más, európai NATO-szövetséges katonák veszik át. Hangsúlyozták ugyanakkor, hogy ez nem az amerikaiak Lengyelországból való kivonását, hanem csupán más lengyelországi helyszínekre történő áthelyezését jelenti. „Erőinket rendszeresen mozgatjuk Európában, de az elhelyezés lényegében így is változatlan, és az a tervem, hogy ez így is marad” – idézi a Guardian Cavoli nyilatkozatát. A cikk arra is kitér, hogy az amerikai védelmi minisztérium részéről nyilatkozó Katherine Thompson egyfelől megerősítette az erők bizonyos átcsoportosítását, másfelől viszont leszögezte: nincsenek olyan tervek, hogy a NATO európai erőinek a főparancsnoki tisztét le kívánná adni az Egyesült Államok a szövetségeseknek. Erről Cavoli is szólt, utalva arra, hogy a tisztség a nukleáris elrettentés szempontjából is kulcsfontosságú.

Még mindig a Trump-kormányzat politikájánál maradva: a Handelsblatt, a német üzleti körök vezető lapja a vámháború fejleményei – konkrétan most a Kínával szemben érvénybe lépő 104 százalékos vámtarifa - kapcsán azt a kijelentést idézi az amerikai elnöktől, hogy ő igenis átkozottul jól tudja, mit cselekszik. Donald Trump ragaszkodik az átfogó vámintézkedésekhez, mert szerinte ez jó Amerikának, és idővel legendás döntésként fognak rá visszatekinteni. Az elnök nem tartotta sürgetőnek, hogy tárgyalásokat folytasson az Egyesült Államok kereskedelmi partnereivel. „Nem feltétlenül akarok üzletet kötni velük” – mondta, és szerinte Amerika most abban a jó helyzetben van, hogy naponta kétmilliárd dollárt kaszál a vámintézkedésekkel.

 
Trump és a vámjai  (Youtube) 
 

Más téma: a bécsi Der Standard az APA hírügynökség alapján beszámol arról, hogy egy osztrák zsidó testvérpár antiszemita támadás szenvedő alanya volt Magyarországon.

Az eset még vasárnap az M3-as autópálya Babati pihenőhelyén történt, a két elkövető pedig egy 30 és egy 47 éves román állampolgár volt. Egyikük a két osztrák zsidó egyikének a ruházatát látva kezdte őt sértegetni, majd nem sokkal később a parkolóban fizikai inzultusra is sor került. Az egyik megtámadottat leköpték, szemüvegét eltörték, mobiltelefonját megrongálták. A két román állampolgár a dulakodás közben vasrudat is elővett a kocsijából. A rendőrség eljárást indított a támadók ellen, és közleményben szögezte le, hogy az ilyen antiszemita cselekmények nem maradhatnak büntetlenül.

Végül arról, hogy Andrej Babiš visszatérése rémálom lenne az európai biztonság szempontjából – figyelmeztetett a cseh külügyminiszter a Politicónak adott nyilatkozatában.

Jan Lipavský szerint a korábbi – és az elképzelhetően következő – cseh kormányfő az oroszok narratíváját hirdeti. A brüsszeli portál életbevágónak nevezi az ősszel esedékes parlamenti választást, amely azzal a veszéllyel fenyeget, hogy Csehország eddigi nyugati orientációja radikálisan irányt vált, és az ország a Kreml iránt rokonszenvet tápláló közép-európai országok táborába kerül, ahol már Magyarország és Szlovákia is található. Babiš nagy barátja Orbán Viktornak, és ugyanolyan politikába akar minket is belerángatni – mondta a prágai diplomácia irányítója. Példaként említette, hogy Babiš véget kíván vetni az Ukrajnát segítő lőszerszállítási programnak.

 
Babis és Orbán Pruhonicében 2022. október 6-án. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
 
 

A populista Babiš jelenleg a közvélemény-kutatások favoritja. A Politico ismerteti a prágai STEM kutatóintézet mérésének az eredményét, miszerint az ANO pártot vezető politikus, aki 2017 és 2021 között volt a Cseh Köztársaság miniszterelnöke, 31 és fél százalékon áll, míg a Petr Fiala mostani kormányfő vezette koalíció támogatottsága nem éri el a 20 százalékot. A választás időpontját hivatalosan még nem tűzték ki, de várhatóan szeptemberben vagy októberben tartják.

A lapszemle a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. (Ha appon keresztül éri el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a beszélgetések meghallgatásához, kérjük, lépjen át a klubradio.hu-ra.)

Reggeli gyors
2025. 04. 09., péntek 6:00
Riporter: Kárpáti János