A szegények is esznek csokit – Selmeci János jegyzete
A kasszánál egy férfi fizet és közben a feleségét szidja, "huszonkétezer forint hallod, neked meg még kellett az a rohadt arckrém" – mondja neki "mások bezzeg a dubai csokit is meg tudják venni" tromfol a nő, és egyikük sem látja, ahogy a kasszás hang nélkül eltátogja, hogy a szegények.
Távolban egy fehér vitorla - Szénási Sándor jegyzete
Persze normálisan megélni mindenki szeretne, de az első szerelem elmúltával a legkonokabb tini is belátja, hogy a boldogság nemcsak ritka, de roppant múlékony is, jön is, megy is, ahogy épp kedve tartja, bízni benne, pláne felméréseket alapozni rá hülyeség.
Nagy Márton álmai – Kárpáti Iván jegyzete
Tulajdonképpen én is lehetnék nemzetgazdasági miniszter, nekem is vannak vágyaim, álmaim. Aztán vagy sikerül, vagy nem.
Miasszonyunk - Józsa Márta jegyzete
És ha túlélik, és ha még Magyarországon is átverekszik magukat, akkor egy hosszú-hosszú vándorlás után az újra a régi pompájában tündöklő Notre-Dame-hoz is eljuthatnak. Amelynek falai között, vagy mellett most éppen úgynevezett keresztény politikusok pókereznek emberéletekkel.
Dutyi – Józsa Márta jegyzete
Vannak szerencsésebbek és szerencsétlenebbek a rácsok mindkét oldalán. Neves és névtelen hőzöngők korát éljük, némelyik rács mögé kerül, némelyik trónra.
Majd újra felkereslek – Szénási Sándor jegyzete
Működött-e a Menczer-féle módszer Magyar Péter végre-valahára történő, a Fideszben erősen vágyott kiiktatására? Lehete-e ellene fideszes csodafegyver? Szénási Sándor írása.
Huhogók – Herskovits Eszter jegyzete
Mondhatnak bármit a száraz gazdasági adatokkal operáló elemzők, abban igaza van a minisztériumnak, hogy manapság fokozott bátorság kell a fogyasztáshoz. Már-már vakmerőség bemerészkedni egy boltba.
Bérlakás nélküli bérlakáspiac - Rózsa Péter jegyzete
A lakások fenntartási költsége egyre magasabb, az átlagos bérleti díj szintén, miközben ismét megjelent az infláció, a bérek ettől elmaradnak.
Lomi – Józsa Márta jegyzete
24/11/2024 07:14
| Szerző: Józsa Márta / Klubrádió
| Szerkesztő: Szikora Gábor
"... e sokszor fesztiválhangulatúvá kiteljesedő ideiglenes kerületi szemétdomb – amelyre a külföldiek lelkesen tudnak rácsodálkozni – arra is megtaníthatná a közönséget: valóban, mennyire sok felesleges tárggyal vesszük körül magunkat – és mennyi olyan van, amit inkább az utcára hajítunk ahelyett, hogy megkeresnénk, kinek segíthetnénk velük. Mondjuk egy kidobott ajtókerettel olyasvalakinek, aki megpróbál saját erőből felújítani egy kulipintyót, de nincs pénze nyílászáróra."
Egy éléskamra, egy lakás, egy pince, egy garázs, egy utca vagy egy kerület lélegezhet fel akkor, hogyha lomtalanításra kerül végre sor. Évente egyszer adódik ilyen rendkívüli alkalom, szombat este szabad csak kitenni az elárvult járókeretet vagy a sílécet (persze már péntek délelőttől kerülgetjük), félénken odakukkantani, hogy nem akad-e valahol egy használható, és még a profi lomisok elől hazacsempészhető olívazöld hokedli, nyomokban narancslikőrt tartalmazó csatos üveg, netán egy eredeti tulajdonosai által fel nem ismert, funkcionálisan a régi tévé tetején, a csipketerítő lenyomataként alkalmazott Fabergé tojás, rögtön a porcelán kiskutya és a hollóházi bonbonier mellett. Mely praktikus alkalmazástól azután megfosztatott a lapostévék unalmas korszakában a televízió.
Lehetőleg abból a szériából származhatna az a tojásékszer, amelyet még cári megrendelésre alkotott az azonos nevű, francia származású orosz ékszerész, tán akad még belőlük pár a Kreml pincéjében. Egyéb limlomok és a mellett a mentális értelemben vett történelmi szemétdomb mellett, amelytől olykor reméltük megtisztulni az ilyen-olyan néven futó orosz birodalmi palota tömjénszagú bugyrait. A történelem gyakran széthurcolja a családi ezüstöt, minderre csak az emlékeztet, hogy a hírek szerint valaki valamilyen amerikai ócskapiacon állítólag talált egy eredeti, cári Fabergé-tojást.
Ennek az illúzióját azonban ne hajszoljuk itt, Budapesten, ahol valójában lomtalanítás fölöslegessé vált tárgyak éves zarándokhelye, vagy inkább naplója. Esetleg ajándékozó színtere, ahol új tulajdonosra lel a nagymama egykori sparhertja, a húsz éve a pincében őrzött fürdőszobaablak, alkalmasint a családi Zsolnay, megesik, hogy az eozén porcelánban az örökösök csak az avíttasságot látják, mint amerikaiak a milliókat érő Fabergé-tojásban. Évtizedes befőttek, korhadt ajtókból kiszerelhető és ócskavasként még eladható zsanérok, olyan ez, mint egy kitárulkozás: kinek mi képvisel értéket, és kinél múlt el az egykor kedves tárgy iránti érzelem. Kinek fontos, hogy rátaláljon egy éppen akkora deszkára, ami hiányzott a spájzból, kinek életmentő, hogy ilyenkor begyűjtsön egy kis tőkét. Értsd: a lefeszegetett, összegyűjtött fémek árából feltöltse a villanyóráját.
Valójában személytelen közösségi cserebere történik, melynek során a piac törvényei szerint változnak meg a tárgyak értékei. Ahhoz, hogy valaki e piacon sikeresen megállja a helyét, kell vállalkozó szellem és némi bátorság is. A lomtalanítások állandó szereplőinek jóval jobb a szeme az értékekre, mint az amatőröknek, és meglehetősen morcosan tudják védelmezni a kiszemelt javakat. Ugyanakkor e sokszor fesztiválhangulatúvá kiteljesedő ideiglenes kerületi szemétdomb – amelyre a külföldiek lelkesen tudnak rácsodálkozni – arra is megtaníthatná a közönséget: valóban, mennyire sok felesleges tárggyal vesszük körül magunkat – és mennyi olyan van, amit inkább az utcára hajítunk ahelyett, hogy megkeresnénk, kinek segíthetnénk velük. Mondjuk egy kidobott ajtókerettel olyasvalakinek, aki megpróbál saját erőből felújítani egy kulipintyót, de nincs pénze nyílászáróra.
Még pompásabb lenne, ha ezt az össznépi csereberét segítene a polgároknak megoldani valaki, aki ehhez ért, mondjuk a köztisztasági vállalat. Alkalmasint úgy, hogy bevonja a munkába a hozzáértő lomizókat, akik amellett, hogy most elvileg illegálisan turkálnak más szemetében, értenek is valamihez. Tágabb értelemben: az újrahasznosításhoz. Például mindenki évente egyszer rendelhetne lomtalanítást, a lomizók a közterületesekkel együttműködve kiválogatnák mindazt, aminek számukra van piaci értéke, és ehhez hozzá is lehetne hamar szoknunk.
De mi, úgy tűnik, az éves szemétfesztiválhoz szoktunk hozzá, el sem tudjuk képzelni enélkül az éveket. Másnap reggel aztán a köztisztaságiaik lemossák az aszfaltot, és mi végre tiszták leszünk, ha kell, ha nem megőriztünk egy hagyományt, és egyébként is minden el van felejtve.
Józsa Márta jegyzete az Útszélen november 21-i adásában hangzott el. Kiemelt kép: Balogh Zoltán/MTI (részlet)