Köszönjük, hogy támogattak minket.
Publicisztika
A hogyishívják – Szénási Sándor jegyzete
Publicisztika

A hogyishívják – Szénási Sándor jegyzete

Azt mindenki döntse el maga, hogy az-e az egészséges társadalmi állapot, ha az emberek nem is tudják a köztársasági elnök nevét, az viszont kétségtelen, hogy aki most foglalja el a pozíciót, nem ad okot arra, hogy megjegyezzük.

Fokozni a fokozhatatlant - Kárpáti Iván jegyzete
Publicisztika

Fokozni a fokozhatatlant - Kárpáti Iván jegyzete

A Millenárisra sebtében összeterelt élő Bayer-show különleges színfoltja a volt Gulyás Gergely, papíron a kormány egyik legerősebb minisztere, akinek nyilván vezeklésül kell most kiállnia ilyen haknikon. Nem kis szerepe volt abban, hogy a Varga-Magyar házaspár szép karriert futott be a NER-ben.

Nehogymá’ ő magyar legyen - Dési János jegyzete
Publicisztika

Nehogymá’ ő magyar legyen - Dési János jegyzete

Ha éppen az ügynöközés és az idegen érdekek vagy a szuverenitás kifejezések a néphülyítés és heccelés aktuális kifejezései, akkor természetesen a gránitszilárdságút is át kell csöppet faragni. Milyen jó is lesz majd azon rugózni, amikor kipécéznek valakit, hogy nehogymá’ ő magyar legyen, gyere vegyük el a az állampolgárságát. Höhö.

Vírus - Józsa Márta jegyzete
Publicisztika

Vírus - Józsa Márta jegyzete

Újra aktívak a határállomások Ausztria felé. Egyelőre ismét vége a szabad határátlépésnek, ahogy Szlovákia irányában is ez a helyzet. Legutóbb a Covid-járvány alatt volt ilyen, most a szarvasmarhák 50 éve nem észlelt pandémiája, a száj és körömfájás a lezárások ellenőrzések oka.

Hontalan útlevelet! – Józsa Márta jegyzete

16/03/2025 07:46

| Szerző: Józsa Márta / Klubrádió

 | Szerkesztő: Bárkay Tamás

A gránitszilárdságú állandó jelzővel ellátott, az alkotmányosság gúnyolására kitalált, alaptörvénynek nevezett ponyvamű tizenötödik módosításnak alkalmából követelem, hogy a nemzetközi szervezetek fontolják meg a Nansen-útlevél intézményének visszaállítását.

2025. március 13. Útszélen - részlet (2025.03.13) Józsa Márta jegyzete
03:52
00:00

Józsa Márta vagyok, a szocialista Romániából egykor kiutasított jogi és szellemi disszidens, jelenleg még magyar állampolgár.

Hontalan útlevéllel érkeztem ide. Meg kell jegyeznem, hogy nettó nyereségként az akkori Magyar Népköztársaság számára. Én a Román Szocialista Köztársaság költségén kaptam meg a gyerekkori oltásokat, a mandulaműtétem is román állami pénzen történt, az ovim és az érettségim sem került egy fillérjébe sem a magyar költségvetésnek. Egyetemre ugyan itt jártam, de viszonylag szerény körülmények között: rendezetlen jogi státuszom miatt még egyszerű, kedvezményes utazásra jogosító diákigazolványt sem kaptam. Az első pillanattól dolgozó, adófizető polgár vagyok, három felnőtt gyerekem is magyar adófizető. A gyerekekhez mindenkinek járó juttatásokon kívül semmiféle anyagi bónuszt nem kaptam, még csak táppénzen sem voltam soha.

Szóval rentábilis migráns vagyok. Jogilag nem is Romániából érkező bevándorló, hiszen hontalanként a magyarországi képviselettel nem rendelkező, harmadik világbéli bevándorlókkal álltam sorba a Külföldieket Ellenőrző Országos Központi Hatóság ügyfélszolgálati ablakai előtt sok-sok órán át és hetente, tartózkodási engedélyre várva. A hontalan passzus lánykori neve Nansen-útlevél, eredetileg a két világháború között használt menekült-útiokmány volt, a norvég államférfiról és a sarkkutatóról nevezték el. Azért volt rá szükség, mert az első világháború után milliókról nem lehetett tudni, hogy melyik ország polgárai.

 
Nansen útlevél
wikipedia
 

A nemzeti határokat újrarajzolták, sokan megnevezni nem tudták, hogy mi a neve annak a hazának, ahová igyekeztek volna haza. Számos embernek nem, hogy útlevele nem volt, hanem nem volt állam, amely azt kiadhatta volna. A legtöbben közülük, mintegy nyolcszázezren, orosz polgárháborús menekültek voltak, akiktől a Szovjetunió új kormánya 1921-ben megvonta az állampolgársághoz való jogukat. Ezt a helyzetet kezelendő lépett a norvég Nansen, a rászorultak köre hamarosan bővült, az okmányt a Nemzetek Szövetsége, az ENSZ elődje nevében adták ki. Az én hontalan-útlevelem nem volt persze igazi Nansen-útlevél, már csak formailag sem, több tucat nyelven írta rajta, hogy érvényes a világ összes országába, azonban az okirat alján ott volt az apró betűs rész: egyetlen utazásra. Hát ez az egyetlen sikerült ide, és most itt vagyok.

Határon túli, magyar állampolgárságra jogosult barátaim között sokan vannak, akik nem kértek 2010 után a honosítási lehetőségből, mondván, hogy nekik egy állam is sok, nem, hogy kettő. Arról nem is beszélve, hogy nem akartak részt venni abban a magyar választójogtól kezdődő, a NER irányába való hajbókolásban végződő, csaknem kötelező rítusban sem, ami az ilyesfajta passzussal jár együtt. És milyen jól tették. Megúszták, őket, mint nem kettős állampolgárokat nem lehet a jövőben kiutasítani Magyarországról, amennyiben tevékenységük veszélyezteti az ország szuverenitását, közrendjét vagy biztonságát. A gránitszilárdságú állandó jelzővel ellátott, az alkotmányosság gúnyolására kitalált, alaptörvénynek nevezett ponyvamű tizenötödik módosításnak alkalmából követelem, hogy a nemzetközi szervezetek fontolják meg a Nansen-útlevél intézményének visszaállítását. Elsőként igényelném, de alighanem volna rá kereslet Putyin disszidens áldozatainak körében is. Hiszen a helyzetünk szélsebesen közelít egymáséhoz.

Józsa Márta jegyzete a március 13-i Útszélenben hangzott el, meghallgathatják a fenti lejátszóra kattintva. (Ha appon keresztül éri el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a hangzóanyagok meghallgatásához, kérjük, lépjen át a klubradio.hu-ra.)