„Köszönjük,
Publicisztika
Kedvenc szakpolitikusod – Selmeci János jegyzete
Publicisztika

Kedvenc szakpolitikusod – Selmeci János jegyzete

Szóval a Tisza Párt most kap tőlem egy pontot az orvosáért, és a kitűnően felismert lehetőségért, és annak különösen drukkolok, hogy ők megmutassák magukat, végül is nem ártana megtudnunk, hogy végül is kikre szavazott a választók harminc százaléka.

Bohócok Posványoson – Hardy Mihály jegyzete
Publicisztika

Bohócok Posványoson – Hardy Mihály jegyzete

Talán a hely szelleme, Bálványos okozza Németh Zsolt fejében ezt a nagy Trump-bálványozást. Még szerencse, hogy pár órával korábban ugyancsak ő, ünnepélyesen átadott egy szippantós kocsit is Posványoson. Úgy látom, szükség lesz rá…

Jönnek a hírek! – Szénási Sándor jegyzete
Publicisztika

Jönnek a hírek! – Szénási Sándor jegyzete

Mármost a nemtürk, nemorosz, és egyéb, ezektől elhatárolódó média felhívja arra a figyelmet, hogy Azerbajdzsánban a kormánykritikus aktivistákat 1. börtönben tartják, 2. meg is kínozzák őket, arról meg szó sem lehet, hogy az azeri nyilvánoságban bárki összevissza fecsegjen, ha mégis megteszi, lásd az első, és a második pontot.

1500 milliárd már a zsebben – Kárpáti Iván jegyzete
Publicisztika

1500 milliárd már a zsebben

Ez abból jött össze, hogy kurva vastagon fog a ceruza, amikor öntik a tengernyi betont, vagy éppen drágán adnak szolgáltatásokat olyan cégeken keresztül, amiket még állami megrendelésekkel is megtámogatnak. Nem akarok senkit elkeseríteni, de a helyzet az, hogy történjen bármi is, ezt a vagyont jogállami kereteket között már soha nem tudjuk visszaszerezni.

Nemzeti Múzeum 2222 – Dési János jegyzete
Publicisztika

Nemzeti Múzeum 2222 – Dési János jegyzete

Demeter Szilárd azon aggódik, hogy lesz-e 2222-ben (miért pont akkor?) még magyar kultúra. Ezt kell megvédeni a libsibolsi brüsszelista, migráns csürhétől vagy mi. Fogalmam sincs, mi lesz 2222-ben, és csak remélni tudom, ha lesz magyar nyelv és kultúra, amely talán olyan erős, hogy még D. Sz-t is túlélheti, akkor elhelyezik ezt a kiperelt pályázatot egy múzeumban, ahol bemutatják az orbáni rendszerben tenyésző szolgalelkűséget, pitiánerséget, politizáló nagyképűséget, a mindent a politikai haszonszerzés szolgálatába állító világot.

A rendszer arra épül, hogy az erősebb felrúgja a gyengébbet – Dési János jegyzete
Publicisztika

Az erősebb felrúgja a gyengébbet

Nem mondom, hogy azért rúgja fel egy karateedző a rábízott gyermeket, mert a belügyminiszter vezeti az oktatás ügyét – de valamiféle összefüggés – metaforikus változat – mégiscsak felsejlik. Hiszen a rendszer arra épül, hogy az erősebb felrúgja a gyengébbet, szakszerűen, kíméletlenül.

Klímamisszió – Selmeci János jegyzete
Esti gyors

Klímamisszió – Selmeci János jegyzete

Néhány hét múlva azonban eltűntek a címlapokról az elromlott klímákról szóló hírek. Az utasok újra használni tudták a vasutat, és el sem párolognak közben, a kórházakban újra műtöttek, és a meleg miatti halálozások száma is csökkent. A gazdasági minisztériumban egy lakossági klíma pályázaton dolgoztak, ügyelve arra, hogy a legszegényebbeket kizárják belőle, klímát pedig csak bizonyos cégektől vásárolhassanak a családok.

Felelősség - Selmeci János jegyzete

9/02/2024 18:02

| Szerző: Selmeci János/Klubrádió

"Legyen ebből egy lehetőség a döntéshozóknak is arra, hogy a fóliázós baromkodás után valódi politikát csináljanak a gyermekvédelemből."

2024. február 09. Esti gyors-részlet (2024.02.09. Selmeci János jegyzete)
02:31
00:00

Néha a saját döntéseinken múlik, néha a vakszerencsén, hogy holnap kik leszünk. Egy gyermekotthon elismert munkatársa holnap egy pedofil bűntársává válhat, egy nagy reménységű politikus karrierje is véget érhet akár egyetlen hiba, vagy tévedés következményeként. Egy nehéz sorsú, de reményekkel teli gyermek önhibáján kívül válhat áldozattá, sorsát determinálhatják soha fel nem dolgozható traumái csak azért, mert rosszkor volt rossz helyen, ott ahol mások borzalmas döntéseket hoztak.

Egy felnőttnek lehetősége van a döntéseiért felelősséget vállalnia, a gyerekekért nekünk kell felelősséget vállalnunk.

Talán sosem fogjuk megtudni, hogy mi történt. Nehéz újságírói feladat ezen dolgozni, pedig tudnunk kellene, hogyan születnek a döntések ebben a rendszerben, hogy valóban kaphat-e elnöki kegyelmet egy elítélt csak azért, mert „felülről leszóltak”, és akkor tudnunk kellene arról is, hogy pontosan kik vannak felül. De látnunk kellene azt is, ha egy ilyen fontos jogintézmény mögött olyan emberek állnak, akik vagy elszámoltathatatlannak hiszik magukat, vagy nem ismerik fel azt, ami morálisan és politikailag is vállalhatatlan.

Nem biztos, hogy lesz lehetőségünk sokkal többet megtudni erről, azt viszont elérhetjük, mi, a magyar társadalom így többes számban, hogy még ebben a következmények nélküli országban is legyenek dolgok, amiknek van következményük. Legyenek olyan hibák és bűnök, amiért még a politikai elit legvédettebb tagjainak is felelősséget kell vállalniuk.

És vállaljunk felelősséget mi is, a politikusoknak ugyanis az lesz a fontos, ami nekünk. A köztársasági elnök megvilágította a gyermekvédelmi intézményrendszer súlyos problémáit is, és nem szabadna kihunyni engedni ezt a fényt azután sem, hogy a téma eltűnik a címlapokról. Legyen ebből egy lehetőség a döntéshozóknak is arra, hogy a fóliázós baromkodás után valódi politikát csináljanak a gyermekvédelemből.

A Bicskei gyermekotthoni igazgatója az ítélet szerint tizenkét éven át zaklathatta büntetlenül a rábízott gyerekeket, az eset nyolc éve került a nyilvánosság elé.

Vajon ebben a nyolc évben mennyivel lett jobb államilag gondozott gyereknek lenni?

Selmeci János jegyzete az Esti gyors 2024. február 9-ei adásában hangzott el.