Köszönjük, hogy támogattak minket.
Publicisztika
A van és a nincs - Szénási Sándor jegyzete
Publicisztika

A van és a nincs - Szénási Sándor jegyzete

Az önmagáért kiálló civilség nem feltétlenül új jelenség, valami nyugatosság mindig ott volt habként a társadalmon, mint valami illúziófelhő, ami annyi generációt vezetett már félre. Van, de a vanásnál sosem több. Örökös kisebbségre ítélt. 

A hogyishívják – Szénási Sándor jegyzete
Publicisztika

A hogyishívják – Szénási Sándor jegyzete

Azt mindenki döntse el maga, hogy az-e az egészséges társadalmi állapot, ha az emberek nem is tudják a köztársasági elnök nevét, az viszont kétségtelen, hogy aki most foglalja el a pozíciót, nem ad okot arra, hogy megjegyezzük.

Fokozni a fokozhatatlant - Kárpáti Iván jegyzete
Publicisztika

Fokozni a fokozhatatlant - Kárpáti Iván jegyzete

A Millenárisra sebtében összeterelt élő Bayer-show különleges színfoltja a volt Gulyás Gergely, papíron a kormány egyik legerősebb minisztere, akinek nyilván vezeklésül kell most kiállnia ilyen haknikon. Nem kis szerepe volt abban, hogy a Varga-Magyar házaspár szép karriert futott be a NER-ben.

Nehogymá’ ő magyar legyen - Dési János jegyzete
Publicisztika

Nehogymá’ ő magyar legyen - Dési János jegyzete

Ha éppen az ügynöközés és az idegen érdekek vagy a szuverenitás kifejezések a néphülyítés és heccelés aktuális kifejezései, akkor természetesen a gránitszilárdságút is át kell csöppet faragni. Milyen jó is lesz majd azon rugózni, amikor kipécéznek valakit, hogy nehogymá’ ő magyar legyen, gyere vegyük el a az állampolgárságát. Höhö.

Vírus - Józsa Márta jegyzete
Publicisztika

Vírus - Józsa Márta jegyzete

Újra aktívak a határállomások Ausztria felé. Egyelőre ismét vége a szabad határátlépésnek, ahogy Szlovákia irányában is ez a helyzet. Legutóbb a Covid-járvány alatt volt ilyen, most a szarvasmarhák 50 éve nem észlelt pandémiája, a száj és körömfájás a lezárások ellenőrzések oka.

Állami elnyomás és kétkezi gazemberek - Dési János jegyzete

17/03/2025 18:03

| Szerző: Dési János/Klubrádió

 | Szerkesztő: Lőrincz Csaba

Az elkövetett gaztettekért a felelősség többfelé oszlik. Aki kiadja rá a parancsot, aki uszít, aki az államot elnyomásra és gyűlöletkeltésre használja, annak nagyobb a felelőssége, mint a kétkezi gazembereknek. Persze. De egyikük sem lehet meg a másik nélkül.

2025. március 17. Dési János jegyzete - Esti gyors (2025. március 17., hétfő)
05:00
00:00

A Tesla-gyáros és politikai ámokfutó Elon Musk a minap megint egy botrányos bejegyzéssel hívta fel magára a figyelmet. „Nem Sztálin, Mao és Hitler gyilkolta meg emberek millióit. A közalkalmazottaik – public sector workers az eredetiben – tették.” Annak fényében, hogy fent nevezett E. M. most éppen az amerikai közszféra szétverésén ügyködik, nem is eredménytelenül, elbocsátások tíz- és százezreivel, mégiscsak érdekes megjegyzés. A közalkalmazottak tehát gyilkosok, vagy a Marslakók ügynökei, vagy elverik azt a pénzt, amit fent nevezett E. M. gyengélkedő cégeink megsegítésére is lehet költeni, szóval: Ki vagy rúgva. És még örülj, hogy ennyivel megúsztad.

Egy pillanatig próbáljunk elszakadni attól – nem lesz könnyű –, hogy E. M. felettébb ellenszenves és meglepően kártékony figura, aki a maga módján folyamatosan poloskázik. Ám mégis gondoljunk egy kicsit bele ebbe a rövidke mondatba, ha már megosztója ezt valószínűleg nem tette.

Csak érdekességként jegyezzük elsőként meg, hogy a nürnbergi per óta a jelentős bűnök elkövetői szeretnek arra hivatkozni, hogy ők csak parancsra tették azt, amit. Vagyis felfelé mutogatnak, kell valahol valakinek akkor tehát lennie, akinek a legembertelenebb, leggyilkosabb utasításait is készséggel teljesítik, s valahogy amikor fut a szekér, hullanak a meggyilkoltak, akkor nem jut eszükbe körülnézni és végiggondolni, hogy is van ez. Az E. M.-féle magyarázat új színfolt a felelősség elhárításában: nem a vezér tehet a bűnökről. Ő csak üldögél az irodájában, vagy a népnek beszél a múzeumi lépcsőn állva, pártnapot tart vagy rádiószózatot intéz a “közalkalmazottainak”. Aztán, ha azok ebből azt a következtetést vonják le, hogy már ezt is, azt is lehet, hát magukra vessenek később, ha nem jól alakulnak a diktátor szempontjából az események. Közepes maffia filmekben jön el ez a pillanat, amikor a kedves keresztapa és a közlegény bérgyilkos már egymásra tolja a balhét, ilyenkor tudjuk, hogy pár perc már csak és jön a stáblista.

Ámde azért azt is érdemes látnunk, hogy E. M. reciklálta megjegyzésben, minden tahó bárdolatlansága ellenére, van igazsága. Valóban nem Hitler, Sztalin vagy Mao ölte meg csak az áldozatokat. Hanem, ha úgy tetszik a “közszféra” – még ha ezt a szót, érthető okokból, így nem szoktuk használni – munkatársai. Ki azért mert elhitte, hogy ez a jó, más félt, mi lesz, ha kimarad belőle, pénzért, hatalomért, vagy merő agresszivitásból. Mindegy is.

Amikor a vengerszkij Putyin kiereszti a legsötétebb hasonlatait, azért is teheti, mert kedves “közalkalmazottjai” ott csápolnak neki lelkesen. Azért teheti, mert tudja, akadnak itt megint olyanok, akik már csak a jelre várnak, hogy megalázni, de ha úgy hozza a vezér szava, ütni-vágni, rabolni lehessen. Ezek egy része ún. hivatásos, ők mondják majd azt, hogy parancsra tettem. A másik része lelkes önkéntes kisnyilas. És persze ott a nagy tömeg, amelynek tagjai valószínűleg sosem fognak mást tettleg bántani, mert gyávák ehhez is, de nagyon fog nekik tetszeni, ha helyettük megteszi valaki.

Természetesen az elkövetett gaztettekért a felelősség többfelé oszlik. Aki kiadja rá a parancsot, aki uszít, aki az államot elnyomásra és gyűlöletkeltésre használja, annak nagyobb a felelőssége, mint a kétkezi gazembereknek. Persze. De egyikük sem lehet meg a másik nélkül. A poloskázás csak akkor működik, ha van rá fogékony közönség, amelyik önfeledten tapsikol ilyenkor, később, ha odáig fajulnak a dolgok, esetleg gyilkol is – mikor mire van igény.

A poloskázás most természetesen csak metafora, hiszen a függetlenség, a szabadság, a sajtószabadság ünnepén mondjuk három feketeöves hírhedett antiszemitának adtak igen magas állami kitüntetést, majd az ez ellen való tiltakozást még csak megemlíteni sem hajlandó az egykori magyar hírügynökség, ahol egykor kitűnő szerkesztők dolgoztak, akkor azért valóban érdemes elgondolkozni, hogy van-e a “közszférában” dolgozóknak felelőssége.

Ja és ne felejtsék, gyűjtési hét, hogy tovább szólhassunk. Csak azért is.

Dési János jegyzete az Esti gyors 2025. március 17-ei adásában hangzott el. (Ha appon keresztül éri el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a hangzóanyagok meghallgatásához, kérjük, lépjen át a klubradio.hu-ra.)