Orbán megtartja Orbánt - Kárpáti Iván jegyzete
Hamarabb ránt elő Orbán Viktor egy államfőt, tök mindegy, hogy az egy habókos nagybácsi figura, egy közepes vidéki ügyvéd, akit saját jelentéktelensége repített már az Alkotmánybíróság élére is.
Hazugság, diktatúra a neved – Dési János jegyzete
A Fidesz 2010-es hatalomra jutása után a diktatórikus rendszer újbóli kiépülésével drámaiak a változások s egész újságíró nemzedékek nőnek bele a direkt hazugságok gyártásába a kormánypárti médiában dolgozva, amely ellen nincs nyoma, hogy tenni próbálnának.
"A" Lajos – Józsa Márta jegyzete
Mivel járhat, ha egy település polgárainak többsége úgy dönt, menjen az addigi fideszes polgármester? Többféle következménye is lehet.
A kompország esete a büntetővámmal
Nem egyértelmű, hogy hosszú távon jó vagy rossz a mi kontinensünk autógyártóinak és a beszállítóknak a büntetővám. Ami viszont aggasztó, az az elektromos autók piacának bezuhanása.
Munkatársunktól – Selmeci János jegyzete
A Fidesz házi lapjának titokzatos szerzőjéért aggódik Selmeci János.
Egy magyar nábob - Hardy Mihály jegyzete
Az Egyesült Arab Emírségek nagyszerű búvóhely az egyszerű, kétkezi adócsalóknak, piramisjáték szervezőknek vagy az FBI elől menekülő Wall Street-i farkasoknak.
Kocsmaszegények - Szénási Sándor jegyzete
A kispiszkosok, a köpködők halálát persze sokan üdvözlik, míg mások arra mutatnak rá, hogy a kádárkori kocsma már amúgy sem nagyon létezett, bár az elmaradott vidékeken élő múzeumként nagyon is megvoltak még.
A béke illúziója - Kárpáti Iván jegyzete
Izrael is megosztott, az ország biztonsága mindenkinek prioritás, viszont minden más vita tárgya, így Netanjahu miniszterelnök politikája is. Ameddig háború van, addig ő is hatalmon van, de ha ő bukik, egyáltalán nem garantált a béke.
A kisemberek védelmében – Rózsa Péter jegyzete
15/02/2024 18:02
| Szerző: Rózsa Péter
Bizalmi válság van magukban a hivatalokban, a vezérek alá tartozó apparátusban is, ahol nyilván becsületes szakemberek dolgoznak.
Legelőször is a Köztársasági Elnök Hivatala, egy pedofil bűnügyben elítélt ember, Kónya Endre kegyelmi ügye miatt. Másodszor az Igazságügyi Minisztérium, mert Varga Judit miniszter ennek a kegyelmi kérvénynek az ellenjegyzése miatt mondott le Novák Katalint követve. De ugyanezen minisztérium alatt ég a talaj a Schadl–Völner korrupciógyanús ügy miatt is. Maga a Végrehajtói Kamara pedig mindezek folyományaként benne van a buliban. A református egyház szintén a pedofil-ügy okán képbe került püspöke, Balog Zoltán miatt forrong. Egyelőre ne is menjünk tovább.
Ezen intézmények vezetői tehát egy-egy hibájuk, tévedésük, galádságuk okán bizalmi válságot okoztak. Nem csak az ún. nagypolitikában, ahol maga Orbán Viktor áll a porondon – vajon mit is kezd ezzel, vajon mit is készül mondani a szombati évértékelő beszédében –, bizalmi válság van magukban a hivatalokban, a vezérek alá tartozó apparátusban is, ahol nyilván becsületes szakemberek dolgoznak. Viszik hátukon azokat az ügyeket, amelyeket nem látunk kívülről, de e hivatalok működésének alapjait jelentik.
A szakapparátusról, a beosztottakról beszélek. Ők is átélik a válságot, őket is megcsapja e botrányok füstje, ha másként nem, de egymás előtt, ismerősi körben és a családban beszélniük kell erről. Hogy mit csinált a főnökük, és akkor ők most hová álljanak? Ők azok, akik tehetetlenül viselik el – mi mást tehenének – a főnökeik okozta, rájuk is hulló szégyent, esetenként népharagot, ők azok, akik akár arra is kényszerülnek, hogy eltitkolják olykor, hol is dolgoznak. Hol és hogyan függ az életük azoktól, akik egyébként egy-egy botrányuk után könnyű tánclépésekkel lebbennek egyik pozícióból a másikba, miközben beosztottjaik, alárendeltjeik ottmaradnak a feldúlt és hitelét vesztett intézményben. Pedig csak egyet kellene tenniük e fényes tekintetű vezetőknek, mielőtt távoznak vagy visszavonulnak: megköszönni, bocsánatot kérni és levenni a vállukról a válság terheit.
A válságét, amit maguk okoztak.
Rózsa Péter jegyzete a 2024. február 15-i Esti gyors adásában hangzott el.