Köszönjük, hogy támogattak minket.
A lényeg

Pokol Béla új alkotmányos védelmi mechanizmust javasol egy lehetséges "baloldali puccs" ellen

9/06/2025 09:00

| Szerző: Klubrádió

A korábbi alkotmánybíró a Magyar Nemzetben megjelent cikkében magánvéleményként tett javaslatot  az alaptörvény módosítására: egy „különleges alkotmányi rend” bevezetését szorgalmazza az esetleges jövőbeli alkotmánypuccsok megelőzésére.

A kormánylapban közzétett javasolt szabályozás szerint amennyiben egy egyszerű többséggel kormányzó politikai erő minősített többséget igénylő lépéseket tenne, akkor „alkotmányvédelmi helyzet” lépne életbe. Ezt egy külön testület, az Alkotmányvédelmi Tanács hirdethetné ki – tagjai között a köztársasági elnök, az Alkotmánybíróság, a Kúria és a legfőbb ügyész szerepelnének, kiegészülve a Számvevőszék elnökével. A tanács ideiglenesen átvenné a hatalmat a kormánytól, amíg az Országgyűlés új miniszterelnököt nem választ.

Pokol szerint a javaslatra azért van szükség, mert 2026 után – ha a jelenlegi kétharmados jobboldali többség megszűnik – alkotmányellenes hatalomgyakorlásra kerülhet sor, főként a Magyar Péter-féle mozgalom és „a mögötte álló balliberális jogászi körök” részéről.

„Politikai blöff” és személyi alkalmatlanság – Magyar Péter kritikája

A jogász szerint a Tisza Párt és annak vezetője médiasikerei ellenére nem épített fel valódi politikai struktúrát. Pokol úgy véli, a párt a 2024-es EP-választásokon „a listás választási rendszer révén egyedül behúzhatta az Európai Parlamentbe az innen-onnan véletlenül összeszedett embereit”, de azóta sincsenek valós politikai arcaik, és nem készült el egy részletes program sem.

Sőt, állítása szerint Magyar személyiségjegyei is alkalmatlanná teszik őt a kormányzásra:

„Egy őrjöngésre és azonnal agresszív támadásra hajlamos személyiség tárult fel, aki képtelen harmonikus kooperációra” – írja, utalva korábban kiszivárgott felvételekre.

Pokol Béla arra is rámutat: a jövő évi országgyűlési választásokon a Fidesznek minden választókerületben van beágyazott, sokszor 60 százalékos támogatottsággal bíró jelöltje, míg a Tisza Párt még egyetlen egyéni indulót sem jelentett be. Szerinte ezt nem véletlenül halogatják: „Csak elrontanák az ő egyszemélyes kommunikációját a média előtt.”

A kormányváltás szerinte nem reális – de a baloldal alkotmánymódosítással próbálkozhat

A Tisza Párt esetleges 40–42 listás mandátumán túl Pokol szerint nincs esély frakciótöbbségre, így „kormányváltást nem tud elérni”, de a mögötte álló értelmiségi körök jogi trükkökkel mégis megpróbálhatnak hatalmi játszmákat kezdeni. Ezért szorgalmazza most a különleges alkotmányi rend szabályainak beemelését az alaptörvénybe – elsősorban megelőző céllal, a „forrófejű jogászok” elrettentésére.

A javasolt szabályozás röviden:

Alkotmányvédelmi helyzet: ha a kormány vagy a parlament egyszerű többséggel minősített többséget igénylő lépéseket tesz.

Kihirdetés feltétele: a köztársasági elnök, az Alkotmánybíróság, a Kúria, a legfőbb ügyész vagy a Számvevőszék elnöke kezdeményezi.

Döntéshozó szerv: az Alkotmányvédelmi Tanács – többségi szavazással.

Következmény: az Országgyűlés működése felfüggesztésre kerül, a kormány megbízatása megszűnik, a Tanács veszi át ideiglenesen a hatalmat.

30 napon belül új miniszterelnököt kell választani, ha ez nem sikerül, 90 napon belül új választásokat kell kiírni.

Részletes szabályokat sarkalatos törvény tartalmazná.