„Palackvisszaváltással
A lényeg

Nyilvánosságra hozzák a kórházi fertőzéseket

27/05/2026 12:50

| Szerző: Klubrádió

A kormány döntött a kórházi fertőzési adatok nyilvánosságra hozataláról. Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter arra kapott felkérést, hogy június 30-ig dolgozzon ki egy monitoring rendszert, és annak mentén szeptember elsejére tegye lehetővé a fertőzések nyilvánosságra hozatalát.

Magyarországon a hivatalos adatok és a nemzetközi felmérések is azt mutatják, hogy a probléma évek óta súlyos, érzékeltük, hogy a hazai adatok és a nemzetközi adatok között jelentős eltérés van, ez alapján az feltételezhető, hogy a valós esetszám jóval nagyobb lehet, mint amelyről eddig tudomása volt a kormánynak - mondta Köböl Anita. A kormányszóvivő azt is közölte: a betegjogok erősítésére irányuló részletes koncepció kidolgozására kérte fel a kormány az egészségügyi minisztert június végére.

A kormányülésen áttekintették a betegjogok érvényesülésének helyzetét; a betegeknek joga van az érthető tájékoztatáshoz, a méltósághoz, az önrendelkezéshez, adataik védelméhez és ahhoz, hogy ne egyedül álljanak szembe egy intézményrendszerrel - fogalmazott Köböl Anita. Hangsúlyozta, "ezek a jogok itthon, Magyarországon papíron léteznek, a gyakorlatban mégis egy kicsit másképpen öltenek testet". "Azt szeretnék, ha minden beteg azt érezné, nincsen kiszolgáltatott helyzetben, nem egy panaszügyintézésről van szó, és nemcsak egy tájékoztatásról, hanem valódi segítségnyújtásról"- jelentette ki.