Kormányszóvivő: Fel kell szedni az azbeszttel szennyezett utakat
27/05/2026 11:24
| Szerző: Klubrádió
Az azbeszttartalmú kőzúzalékból épült utak felszedése a megoldás a szennyezés problémájára - mondta Köböl Anita kormányszóvivő a keddi kormányülést követő sajtótájékoztatón.
Kérdésre válaszolva emlékeztetett arra, hogy tárcaközi munkacsoportot állítottak fel több terület szakértőinek részvételével. Hozzátette, az azbeszttartalom ártalmas, ha porózus állapotban a levegőben terjedhet, ezért nem javasolják, hogy az ilyen kőből épült magánutakat feltörjék, és az utak lefedését sem. Az elsődleges megoldás ezeknek az utaknak felszedése, és a szennyezett anyag biztonságos elszállítása. Arról is beszélt, hogy a kormány a szennyező fizet elvét tartja érvényesnek. Ha bebizonyosodik, hogy információk eltitkolása történt önérdekből vagy figyelmetlenségből, azt az osztrák félnek kell tudni hatósági úton kivizsgálnia, és biztosítania azt, hogy ne érje kár a magyar lakosságot.
Az is elhangzott, hogy vizsgálják, hogyan lehet átláthatóbbá tenni a magántőkealapok működését és biztosítani a tényleges tulajdonosok azonosítását. A kabinet azt is áttekinti, hogy a magyar szabályozás megfelel-e az uniós pénzmosás elleni előírásoknak, valamint szükség van-e külön szabályokra a közpénzzel érintett magántőkealapok esetében.
Felülvizsgálják az oktatási rendszer központosított működését is, mert a kabinet szerint a tankerületi modell az elmúlt években nem oldotta meg, hanem tovább növelte a problémákat. A cél az intézményi autonómia erősítése, az igazgatók nagyobb beleszólása a döntésekbe, valamint a köznevelési szakszervezetek jogainak bővítése. Magyar Éva közölte, a kormányülésen Lannert Judit oktatási és gyermekügyi miniszter azt a feladatot kapta, hogy vizsgálja felül a Klebelsberg Központ irányító szerepét, a tankerületi központok működését, a tankerületi igazgatók kinevezési és gazdálkodási gyakorlatát. Erre azért van szükség, mert 2010 óta bebizonyosodott, hogy a túlzott központosítás az oktatásügyben nem megoldotta, hanem csak tovább fokozta a problémákat. Elmondta, a cél az iskolák finanszírozásának kiszámíthatósága és az intézményi autonómia erősítése. A vizsgálatnak ki kell térnie a fenntartói, munkáltatói és pénzügyi jogkörök megoszlására, a szerződéskötési gyakorlatokra, a belső ellenőrzési rendszerre és arra, hogy a tankerületi döntések mennyiben segítették vagy akadályozták az iskolák működését.
Magyar Éva elmondta, a MÁV vezetésével egyeztetve soron kívüli vizsgálatot rendelt el a közlekedési és beruházási miniszter a vasárnapi kelenföldi mozdonytűz ügyében, ami kiterjed a tűzben érintett - a még Lázár János volt miniszter idején vásárolt - hasonló típusú mozdonyokra is. Azonnali lépések történtek azért, hogy a MÁV és a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) hatékonyan tudjon együttműködni ilyen esetekben és utóbbit is be lehessen vonni a pótlóbuszrendszerbe - ismertette. Hozzátette: a MÁV már dolgozik az utastájékoztatási rendszer megújításán, amelyet rövid távú feladatként jelölt meg a társaság számára a közlekedési és beruházási miniszter.
A kormány döntött a Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamaráról (NAK) szóló törvény, valamint a kamara működésének teljes körű, soron kívüli felülvizsgálatáról. A kormány felkéri az agrár- és élelmiszergazdaságért felelős minisztert, hogy június 4-ig készítse elő a szükséges jogszabályi intézkedéseket. A döntés célja az, hogy a kamara működése átláthatóbb, ellenőrizhetőbb és valóban gazdaközpontú legyen - ismertette. Hangsúlyozta: a NAK köztestületként, kötelező tagsággal és jelentős közfeladatokkal működik, ezért különösen fontos, hogy ne politikai vagy szűk gazdasági érdekeket szolgáljon, hanem a magyar gazdák, a családi gazdaságok és a helyi termelők érdekeit tartsa szem előtt.
A kormányszóvivő közölte, Budapest teljesen felkészülve várja a szombati Bajnokok Ligája döntőt. Szondi Vanda hangsúlyozta, hogy a világ egyik legnézettebb sporteseménye rendkívüli terhelést jelent a magyar fővárosnak, ahová több tízezer szurkolót várnak nemcsak vasárnap, hanem az egész hétvégén. A szervezőkkel folyamatosan egyeztet a belügyminiszter, valamint a közlekedési és beruházási miniszter - fűzte hozzá. Budapest felkészült, de ez nem jelenti azt, hogy nem lehetnek kisebb fennakadások, főleg a repülőtéri közlekedésben, ezért azt javasolják, aki ezekben a napokban Budapestről repülővel indulna, legalább 3 órával hamarabb menjen ki a reptérre. Megjegyezte, a rendkívüli terhelés miatt a kormány Ferihegy 1-et is megnyitotta, de a MÁV és a BKK is igyekszik a lehető legjobb szolgáltatást nyújtani, sűrítik a BKV-járatokat. A kormányszóvivő megemlítette, hogy két szurkolói falu várja a drukkereket: a párizsi PSG szurkolóit az MTK Sportparkban várják, az angol Arsenal szurkolóit pedig a Városligetben, miközben a Hősök terén is lesznek programok.

