Köszönjük, hogy támogattak minket.
A lényeg

Kósa Lajos újraszabályozná a magyar névadást

21/05/2025 09:22

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Bárkay Tamás

Végső soron Hankó Balázs dönthetné el, milyen neveket adhatnak a gyerekeiknek a magyarok.

Kósa  Lajos nehezményezi, hogy a honi anyakönyvezés nem közhiteles módon zajlik, hiszen az internetről kell utánanézni a választható keresztneveknek. Javaslata szerint eztán  a kormány kultúráért felelős minisztere teszi közzé a választható keresztnevek listáját a Magyar Közlönyben, ha pedig valaki ehhez új nevet szeretne hozzáadni, a minisztérium konzultál kutatókkal, majd döntést hoz. Javasolta továbbá, hogy a nemzetiségi önkormányzatok kétharmados többséggel döntsenek a felvehető nevekről.

Református óvodát adtak át Debrecenben
 
Kósa Lajos. Fotó: 
 MTI/Czeglédi Zsolt
 
 

Ezzel a rendszerrel legalább lesz felelőse a névlistának, jelenleg ugyanis adható magyar női név a Kandida vagy az Orália, férfinév a Késav, az Orda, a Gida vagy a Legolasz  – indokolt Kósa, aki fájlalja, hogy a ma legnépszerűbb keresztnevek jelentős része nem kötődik a magyar hagyományokhoz, ráadásul 220 olyan név is van a jegyzékben, amelyeket senki nem visel – írja a Magyar Nemzet.

2023-ban a Nyelvtudományi Kutatóközpont szerint 4570 névből lehet válogatni, ezek közül 2607 volt lánynév, és 1963 fiúnév.