Köszönjük, hogy támogatják a Klubrádiót
A lényeg

Így veri át a kormány a nyugdíjasokat

6/11/2025 09:24

| Szerző: Klubrádió

A nyugdíjak ma 65 százalékkal magasabbak lennének, ha a kormány 2010 után nem vezette volna ki a svájci indexálást – számolta ki Katona Tamás közgazdász. A KSH volt elnöke szerint a kormány által most „megbecsülésként” kommunikált 14. havi ellátás mindössze 7,3 százalékos pluszt jelent a nyugdíjasoknak, vagyis a korábbi rendszer szerinti 65 százalékos többlet helyett kilencszer kisebbet kapnak.

A módszer korábban fele részben a béremelkedést, fele részben az inflációt követte, ezzel részesítve az időseket a gazdasági növekedésből. A jelenlegi rendszerben a nyugdíjak kizárólag az infláció mértékével nőnek, így a nyugdíjasok reálértékben folyamatosan lemaradtak - idézi Katonát a Népszava.

Katona szerint a kormány által most „megbecsülésként” kommunikált 14. havi ellátás mindössze 7,3 százalékos pluszt jelent a nyugdíjasoknak, vagyis a korábbi rendszer szerinti 65 százalékos többlet helyett kilencszer kisebbet kapnak. Számításai szerint a jelenlegi 226 ezer forintos átlagnyugdíj svájci indexálással 373 ezer lenne; az öregségi nyugdíj átlaga 246 ezer helyett 405 ezer forint lehetne.

Ma a kétmillió öregségi nyugdíjas fele 210 ezer forintnál kevesebből él, egyharmaduk pedig 140 ezer forint alatti ellátást kap. Katona szerint ez a helyzet a Fidesz döntéseinek következménye.

Orbán Viktor bejelentette: a kormány 2026. január 1-jétől bevezeti a 14. havi nyugdíjat, de a részletek még nem ismertek. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az Indexnek azt mondta, a lépés két-három év alatt valósulhat meg, és akár 8 százalékos reáljövedelem-növekedést hozhat, de a költségvetési fegyelemtől függ. A 2026-os költségvetési tervezetben ugyanakkor erre nincs fedezet.

Farkas András nyugdíjszakértő szerint nem feltétlen egy klasszikus 14. havi juttatás a legjobb megoldás, hanem egy olyan konstrukció, amely a kisnyugdíjasokat célozza.