Horgászparadicsom miatt rombolnának Szigligeten
15/09/2025 12:17
| Szerző: Klubrádió
Szigligeten egy beruházó több mint száz férőhelyes csónakkikötőt építene a település védett öblében, amit a helyi civilek hevesen elleneznek – írja a 24.hu. Az ellenállás fő oka, hogy a kikötő nagyrészt a tómeder mára feltöltődött, fás-cserjés részén épülne.
A Natura 2000-es területet érintő kotrást a Szigligeti Táj- és Településvédő Kör természetrombolónak tartja, míg a beruházó és a kormányhivatal szerint nincs akadálya a fejlesztésnek - írják. Kovács Zoltán beruházó azt állítja, hogy a kikötő egy régi nádüzem helyén épülne, és nem érintené a védett nádast. A Veszprém Vármegyei Kormányhivatal júliusban engedélyezte az első, ötven férőhelyes ütemet, amelynek nem tulajdonítottak jelentős környezeti hatást. A második ütemet viszont elutasították, mert az veszélyeztette volna a természetvédelmi értéket képviselő nádasállományokat. A civil egyesület fellebbezést nyújtott be, és a döntés teljes megsemmisítését kérte, így az építkezés egyelőre nem kezdődhet meg.

A beruházó Kovács Zoltán szerint egy régi csónakkikötő rehabilitációjáról lenne szó: „A kikötőmedence a régi nádüzem kikötőjének a helyén és területén, valamint az illegális feltöltés helyén valósul meg. A tervező helyszíni geodéziai felmérés alapján jelölte ki a tervezett medence területét úgy, hogy az a védett nádast meg se közelítse.”
Kovács Zoltán szerint az új létesítmény jót fog tenni az élővilágnak, ugyanis „értékes vizes élőhelyként működhet a jelenlegi állapot helyett.” A beruházó azt mondta, az egyéb növényzet természetvédelmi szakértők alapján került minősítésre, és szerintük nem értékesek vagy védettek ezek a növények.
