Bocsánatot kért Eszenyi Enikő
27/05/2026 19:30
| Szerző: Klubrádió
Nem volt igazam - írta közösségi oldalára feltöltött nyílt levelében a színész-rendező, akinek a debreceni Csokonai Nemzeti Színház néhány napja függesztette fel a következő évadra meghirdetett Primadonnák című előadást a biztonságos, aggályoktól mentes munkakörnyezetre hivatkozva, amelyet ő rendezett volna.
Nyilvános bocsánatkérő közleményt adott ki Eszenyi Enikő, amelyben a Vígszínház élén töltött időszakáról, valamint korábbi vezetői magatartásáról írt. A színésznő-rendező azt közölte: ma már látja, hogy munkája során sokszor nem fordult kellő empátiával mások felé, és vállalja a felelősséget a történtekért.
„Nagyon sajnálom, hogy voltak helyzetek, amikor másokat megbántva végeztem a munkámat, és ezzel lelki fájdalmat okozhattam” – fogalmazott közleményében.
Eszenyi azt írta, sokáig úgy gondolta, hogy a próbák során tanúsított „szenvedélyes, időnként nem megfelelő megnyilvánulásait” igazolja az a művészi eredmény, amely végül megszületik a színpadon, ma azonban már úgy látja: „nem volt igaza”.
A közlemény szerint a következő évadban bemutatandó debreceni Primadonnák című előadás kapcsán az alkotói közösség egyes tagjaiban megfogalmazódott, hogy nincs meg felé a közös munkához szükséges bizalom. A rendező ezt fordulópontként írta le.
Eszenyi Enikő arról is beszélt, hogy a hat évvel ezelőtti visszalépése a Vígszínház vezetésétől önmagában nem jelentett valódi lezárást. Hozzátette: megértette, hogy semmilyen művészi eredmény nem ér annyit, hogy közben emberek sérüljenek vagy megalázva érezzék magukat.
A színésznő szerint a változás lehetőségében hisz, és azt szeretné, ha ezt a jövőben a munkájával is bizonyítani tudná. Közleményét azzal zárta: „Kérem fogadják el őszinte bocsánatkérésemet.”
A levelet teljes egészében is közöljük:
Az elmúlt években nem volt olyan nap és éjszaka, amikor ne foglalkoztatott volna a Vígszínházban töltött igazgatói időszakom.
A színház az életem és a szenvedélyem, de ma már látom, hogy a szenvedélyes munka közben - bár soha nem akartal - sokszor nem kellő figyelemmel és empátiával fordultam mások felé. Hozhatnék kifogásokat, magyarázatokat, mentegetőzhetnék is, de nem akarok.
A történtekért vállalom a felelősséget.
Sokáig azt hittem, hogy a próbák során tanúsított szenvedélyes, időnként nem megfelelő megnyilvánulásaimat igazolja az, ami végül a színpadon megszületik. Nagyon sajnálom, hogy voltak helyzetek, amikor másokat megbántva végeztem a munkámat, és ezzel lelki fájdalmat okozhattam. Azt gondoltam, hogy a színház fontosabb mindennél.
Nem volt igazam.
A következő évadban bemutatandó debreceni Primadonnák című produkció kapcsán az elmúlt hat évben most először fordult elő, hogy egy alkotói közösség egyes tagjaiban megfogalmazódott: nincs meg felém a közös munkához elengedhetetlen bizalom.
Megértettem, hogy a hat évvel ezelőtti visszalépésem a Vígszínház vezetésétől, önmagában nem jelentett valódi lezárást.
Megértettem, hogy semmilyen művészi eredmény nem ér annyit, hogy közben emberek sérüljenek vagy megalázva érezzék magukat.
Kérem fogadják el, hogy lehetséges a változás, amire folyamatosan törekszem, és amit tevékenységemmel az elmúlt években és a jövőben is újra és újra bizonyítani szeretnék.
Tudom, hogy vannak sebek, amelyeket nem lehet egyetlen nyilatkozattal begyógyítani, mégis szeretnék mindenkit megkövetni.
Kérem fogadják el őszinte bocsánatkérésemet.
Eszenyi Enikő

