Magyarország választ
múlva
2026-os tavaszi túlélési gyakorlat - Klubrádió
Publicisztika
Kritikus tömeg – Józsa Márta jegyzete
Publicisztika

Kritikus tömeg – Józsa Márta jegyzete

Ezt az eredetileg a nukleáris láncreakció kialakulásra használt fizikusi szakkifejezést társadalmi kontextusban arra a küszöbértékre használjuk, ahol egy kisebbségi vélemény vagy viselkedés hirtelen széles körben elterjedtté válik. Választási összefüggésben a végre valóban megképződött ellenzékre. Itt állunk most, ebben a pillanatban még nem tudjuk, hol is. Mindenesetre órákra egy eddig meg nem tapasztalt jelenség előtt.

A kémsztori folytatódik - Hardy Mihály jegyzete
Publicisztika

A kémsztori folytatódik - Hardy Mihály jegyzete

Ha ritkán is, de megfordultam az elmúlt években Brüsszelben az Európai Unió központjában. Minden alkalommal elhangzottak olyan pletykák, hogy ez vagy az a magyar képviselő egy külföldi, értsd kínai, orosz vagy ki tudja még milyen titkosszolgálatnak (is) dolgozik.

Jobb híján Vance - Kárpáti Iván jegyzete
Publicisztika

Jobb híján Vance - Kárpáti Iván jegyzete

Orbán Viktor ma az amerikai alelnököt tárlatvezeti, ezzel értékes órákat veszít a kampányban. Eleve nem is őt akarták, hanem nyilván a főnökét, de ő most azzal van elfoglalva, hogy bedöntse a világgazdaságot, egy más által nehezen értelmezhető mesterterv alapján. Ezzel az eseménnyel a kemény magon kívül másnak már nem nagyon tud imponálni.

Az indokolatlan nyugalom indoklása – Józsa Márta jegyzete
Publicisztika

Az indokolatlan nyugalom indoklása

Gondolatok húsvét apropóján arról, hogyan nem tudunk együtt ünnepelni, és a bizakodásról, hogy hamarosan talán mégis együtt veszünk egy nagy, tiszta, közös levegőt. Józsa Márta jegyzete.

Mi folyik itt? – Hardy Mihály jegyzete
Publicisztika

Mi folyik itt? – Hardy Mihály jegyzete

Miért kellene tudomásul vennünk, hogy a magyar külügyminiszter Moszkva ügynökeként vesz részt az Európai Unió külügyi tanácsülésein és erről megönthetetlen bizonyítékok kerültek napvilágra? Hogy Magyarország annak az Aliser Uszmanov üzbég milliárdosnak és rokonainak akar szívességet tenni, aki a fémgyártásban és az elektronikai iparban birtokolt beruházásain keresztül támogatja Vlagyimir Putyin háborúját Ukrajna ellen? Mi folyik itt?

Tagosítás - Szénási Sándor jegyzete

26/03/2025 18:05

| Szerző: Szénási Sándor/Klubrádió

Ukrajna igazán egy szót sem szólhat, amiért az amerikaiak a háta mögött tárgyalják le az oroszokkal a tűzszünet, és majd a béke kérdését is, mert az Unió is kiskorú státusban van. Nincs köze a nagyok dolgához, akkor se, ha amúgy az az ő legsajátabb dolga lenne: a végén megmondják neki, hogy merre hány óra, és alászolgája.

2025. március 26. Esti gyors - Szénási Sándor jegyzete 2025.03.26.
03:32
00:00
Nem is csak a háborúról van itt szó, amiről persze egy félkegyelmű is tudja, hogy Európa ellen folyik, tágabban a Nyugat ellen, vagyis tegnap még Amerika ellen is, de a trumpista elit ebből az egyenlegből épp most vonja ki az Államokat. Pillanatnyilag az Északi Áramlatról van szó, amiről az orosz külügyminiszter azt mondta, hogy visszakapcsolása a gázszállítási rendszerbe komoly téma Washington és Moszkva között, és őt igazán nagyon érdekli, hogyan fogják Trumpék újra rákényszeríteni az orosz gázt Európára.

Mert Brüsszelt, Párizst, Berlint, Rómát természetesen nem kérdezte a kutya sem, de hát minek is? Trump sokadszorra teszi világossá, hogy az Uniót élősdinek tartja, amelynek már a létezése is egy Amerika-ellenes bűncselekmény, ezenkívül gyenge is, tehát az egykori szövetségest nemcsak megalázni lehet, de zsákmányállatnak nézni is igen jövedelmező, úgy gazdaságilag, mind politikailag, az egóról már nem is beszélve. Némi ellentmondás persze feszül itt, Trump az Európára kivetendő vámok egyik okaként azt hozta fel, hogy az kevés amerikai LNG gázt vesz, mármost nem világos, hogy ez a mennyiség mitől nőne, ha az orosz gázfegyvert megint Európa halántékára fogják szorítani. 

De ez már legyen az amerikai pszichiáterek Duty to Warn mozgalmának a baja, amely már 2017-ben figyelmeztetett arra, hogy Trump gyógyíthatatlan, rosszindulatú nárcizmusban szenved, alkalmatlan és veszélyt jelent a nemzetre. Ma már hozzátehetjük, Európára, Ukrajnára és a világra is veszélyt jelent azzal, hogy Oroszországgal megnyereti az ukrajnai rablóháborút, az orosz imperializmusnak kiszolgáltatja a kontinenst, viszont az orosz-kínai-iráni szövetséget megbontani nem tudja, vagyis az öntökönlövés minősített esetét követi el. Viszont ez az amerikai szavazók jelentős tömegeit részint nem érdekli, részint meg tetszik nekik a trumpi erő, vagy annak a látszata. Különben is a tőzsdeindex megint elindult felfelé, mi itt a baj? 

 Úgyhogy minden folyik tovább a maga frissen kivájt medrében. Trump, aki a maga sajátos világlátásában Putyint is egyfajta telekspekulánsként kezeli, csak mosolyog, amikor a Kreml belemegy a tűzszünetbe, majd nem tartja be, aztán igent mond annak tengeri kiterjesztésébe, de ismét a memóriazavar tüneteit mutatja. Én is ilyen voltam, mondja az elnök nosztalgikusan: amikor a bizniszben problémám volt, elkezdtem az időt húzni, és a végén nyertem. Vologya is ezt teszi.

Közben vezető amerikai politikusok Grönlandon mérik fel a nekik járó zsákmányt, az oroszok meg Trump hangján Európát fegyelmezik. Ebben a pillanatban is gőzerővel nyomják népek és földek újrafelosztását. 

Hogy holnap mi lesz, azt senki sem tudja.

Szénási Sándor jegyzete az Esti gyors 2025. március 26-ai adásában hangzott el. (Ha appon keresztül éri el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a beszélgetések meghallgatásához, kérjük, lépjen át a klubradio.hu-ra.)