Köszönjük, hogy támogatják a Klubrádiót
Reggeli gyors

Radnóti: Rettenetes az analógia, amit Orbán létrehozott Brüsszel és az oroszok közt

18/06/2025 11:30

| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba

 | Szerkesztő: Lőrincz Csaba

Orbán Nagy Imre újratemetésén mondott beszéde minden vitatható eleme ellenére politikai értelemben elkerülhetetlen volt Radnóti Sándor szerint, de azóta hatalmas fordulatot hajtott végre. Ezt példázza, az az analógia is, amit létrehozott Brüsszel és az oroszok között.

2025. december 19.
00:00
00:00

Nagy Imre újratemetésének 36. évfordulója alkalmából közölt Facebook-oldalán bejegyzést Orbán Viktor miniszterelnök, amelyben a kormányfő a cenzúráról is beszélt. Van azonban olyan olvasata a dolognak, hogy az oroszok már amúgy is a kivonulást tervezték, így az akkor még fiatal Orbán már csak tét nélkül követelt valamit, amiről tudható volt, hogy meg fog történni.

„Itt el kell választani a történeti és a politikai jelentőségét ennek a dolognak. Ma az ellenzéki érzelmű emberek közül nagyon sokan úgy gondolják, hogy Orbán Viktor már az anyja méhében is gonosztevő volt, és ezért ezt a beszédet is ilyen módon keretezik, mondván, hogy az oroszok már mentek, amikor ő követelte az oroszok távozását. De ott a téren, és ma is azt kell mondanom, hogy ez volt a nap követelménye politikai értelemben. Ez a beszéd. Egy felszabadító és igen jelentős beszéd volt, amellyel mindenki együtt tudott érezni. Kétségtelen, hogy más fontos személyek és más fontos beszédek is elhangoztak, de ez fejezte ki leginkább azoknak az embereknek az érzéseit, akiknek elege volt a diktatúrából” – mondta a Reggeli gyors szerdai adásában Radnóti Sándor filozófus, esztéta.

"Rettenetes az analógia, amit ma létrehozott Brüsszel és az oroszok között, mondván, hogy akkor őket küldtük haza, és most pedig Brüsszellel fogjuk megvívni a csatánkat, miközben az oroszoknak épp olyan negatív szerepe van ebben a pillanatban is, épp olyan fenyegető, egy szomszéd országgal agressziót gyakorolnak, amelyet Orbán Viktor nemcsak tűr, hanem bizonyos értelemben támogat is."

Hangsúlyozta, hogy bár a pragmatizmus Orbánt már a Nagy Imre újratemetése alkalmából tartott beszéde idején is jellemezte, de azóta egy hatalmas fordulatot hajtott végre.

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. (Ha appon keresztül éri el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a beszélgetések meghallgatásához, kérjük, lépjen át a klubradio.hu-ra.)

Reggeli gyors/Radnóti Sándorral
2025.06.18., szerda 7:43
Riporter: Para-KOvács Imre