Köszönjük, hogy támogatják a Klubrádiót
Reggeli gyors

Németh András: Moldova tanult az orosz beavatkozásból

29/09/2025 12:38

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Vikár Anna Flóra

A Moldovában látott orosz beavatkozás sokkal durvább, mint amit eddig Magyarországon érzékelhetünk, de használnak hasonló technikákat és attól, hogy ez nem látványos, talán még veszélyesebb – véli Németh András, akit a Reggeli gyorsban kérdeztünk a moldovai választásokról.

2025. szeptember 29. Reggeli gyors - részlet l Németh András 2025.09.29.
08:24
00:00
Moldovában nagyarányú győzelmet aratott az eddig is kormányzó nyugatpárti Cselekvés és Szolidaritás Pártja (PAS) a parlamenti választásokon. A szavazatok 99,9 százalékos feldolgozottsága mellett a PAS 50,1 százalékot, míg a második helyre befutó oroszbarát Patrióta Szövetség 24,1 százalékot szerzett. Az elemzők nagy jelentőséget tulajdonítanak a szavazásnak, amit kelet és nyugat közötti választásként értelmeznek, igaz, egy évvel ezelőtt is úgy tűnt, ez a tét: akkor az elnökválasztás mellett népszavazást is tartottak arról, szeretnének-e csatlakozni az Európai Unióhoz és bár a nyugatbarát Maia Sandu több mint 10 százalékot vert oroszbarát ellenfelére, a népszavazáson kevesebb mint 1 százalékkal nyertek az igenek. Az akkori választás és népszavazás azért is emlékezetes, mert az oroszok durván beavatkoztak a kampány során, propagandatevékenység mellett többek között szavazatvásárlással is, a moldáv hatóságok rengeteg ügynököt kapcsoltak le. Sandu szerint sokat tanultak ebből mostanra.

Moldovai választások
 
 Dorin Recean moldovai miniszterelnök a kormányzó Cselekvés és Szolidaritás Pártja (PAS) támogatóival kampányfelvonuláson Chisinauban 2025. szeptember 26-án. l MTI/AP/Vadim Ghirda
 
 

Komoly orosz beavatkozási kísérlet most is volt, de ezúttal a rendőrség és a különböző választási szervek még sokkal jobban figyeltek az ezzel összefüggő tevékenységekre, illetve a médiumok is jobban működtek ezeknek a felmutatásában – mondta Németh András, a HVG munkatársa a Reggeli gyorsban, aki szerint ez mindenképpen hozzájárult ahhoz, hogy ilyen jelentős fölénnyel győzött a PAS.

Azok a technikák, amelyeket az oroszok eddig Moldovában alkalmaztak nagyon durvák, a szavazatvásárláson túl voltak saját pártjaik, folyamatosan küldték a pénzt, fizették azokat is, akik orosz propagandát terjesztettek a közösségi oldalakon vagy a médiában. Magyarországon is vannak beavatkozási kísérletek, főleg utóbbi technikák érzékelhetőek. Ezek jóval kevésbé brutálisak mint Moldovában, de talán épp ezért veszélyesek, kevésbé látszanak – mondta Németh.

Parlamenti választások Moldovában
 
 Igor Dodon volt moldovai elnök, a Patrióta Választási Blokk vezetője (j) és Vasile Tarlev korábbi miniszterelnök a központi választási bizottság előtti tüntetés résztvevőihez beszél Chisinauban 2025. szeptember 28-án, a moldovai parlamenti választások estéjén. l MTI/EPA/Dumitru Doru
 
 

A nyugatbarát, EU-párti erők győzelme előremozdíthatja, gyorsíthatja a csatlakozási folyamatot, de ez nem jelenti azt, hogy 1-2 éven belül taggá válhatna Moldova. A reformok lassan haladnak, elmaradott az infrastruktúra, nagyon megugrottak az energiaárak és nem szárnyal a gazdaság, közben az ukrajnai háború miatt sokat költenek védelemre, van korrupciós probléma is, a lakosság jelentős része pedig külföldön dolgozik. De sok fejlődést lehet látni és uniós politikusok látványosan támogatják mindezt – mondta az újságíró, aki néhány hónapja járt az országban. A másik nehezítő tényező, hogy Moldova az ukránokkal együtt szeretne csatlakozni az EU-hoz és egyébként az EU is együtt kezeli a két ország tárgyalási folyamatát, amit viszont egyelőre Magyarország hátráltat. 

A teljes beszélgetést meghallgathatják a fenti lejátszóra kattintva. (Amennyiben appon keresztül érik el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a beszélgetések meghallgatásához, kérjük, lépjenek át a klubradio.hu-ra.)

Reggeli gyors/interjú Németh Andrással
2025. szeptember 29., hétfő 6:49
Riporter: Szénási Sándor