Köszönjük, hogy támogatják a Klubrádiót
Reggeli gyors

"Hullámvasút figyelhető meg az építőiparban"

16/01/2026 07:30

| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba

 | Szerkesztő: Lőrincz Csaba

Magyarországon – a közép-kelet-európai régióhoz hasonlóan – az állami megrendelések aránya kiemelkedően magas, akár 40–50 százalék is lehet, ami erősen kiszolgáltatottá teszi az építőipart – véli Koji László.

2026. január 15. Reggeli gyors - részlet 26.01.15. Koji László
07:53
00:00

Az ipari termeléshez hasonlóan az építőipar is visszaesett novemberben. A KSH friss adatai szerint ugyanis az építőipar termelése 7,3 százalékkal kisebb volt a 2025. októberinél, az egy évvel ezelőtti adathoz képest pedig 3,6 százalékos a visszaesés.

„Semmiképp sem jó a helyzet az építőiparban, de a novemberi adatok, illetve a múlt év első 11 hónapjának az adatai az ÉVOSZ-t nem lepték meg. Erre számítottunk, egy alacsony bázishoz mérünk, és amikor alacsony a bázis a 2024-es év, akkor egyik hónapból a másikra ilyen rángatózás, vagy hullámvasút figyelhető meg, hogy az egyik alágazat növekszik, a másik csökken, aztán ez megfordul” – mondta az Reggeli gyors csütörtöki adásában Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szövetségének (ÉVOSZ) elnöke.

Az első 11 hónapban az építőipar mintegy 7300 milliárd forintnyi teljesítményt nyújtott, éves szinten pedig folyóáron körülbelül 8000 milliárd forint várható. Reálértéken az ágazat teljesítménye nagyjából 1–1,5 százalékkal jobb volt, mint az alacsony bázisú 2024-es évben, így a szakma összességében stagnálást valószínűsít. Ennek ellenére az ágazat hangulata rosszabb, mint amit a számok indokolnának, mert az építőipar mintegy 20 százalékkal magasabb teljesítményre lenne képes megfelelő kereslet mellett.

A fő akadály a fizetőképes kereslet visszaesése. 2023–2024-ben az állami és önkormányzati megrendelések volumene mintegy 30 százalékra csökkent, miközben a lakosság is kivárt a lakásépítési és felújítási támogatások, valamint a finanszírozási feltételek tisztázására. Koji László hangsúlyozta, hogy Magyarországon – a közép-kelet-európai régióhoz hasonlóan – az állami megrendelések aránya kiemelkedően magas, akár 40–50 százalék is lehet, ami erősen kiszolgáltatottá teszi az ágazatot.

A teljes beszélgetést meghallgathatják a fenti lejátszóra kattintva. (Amennyiben appon keresztül érik el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a beszélgetés meghallgatásához, kérjük, lépjenek át a klubradio.hu-ra.)

Reggeli gyors/interjú Koji Lászlóval
2026. január 15., csütörtök 7:12
Riporter: Herskovits Eszter és Selmeci János