„Ki
Reggeli gyors

Bármit tettek Orbánék, elmaradt a világvége, erősödhet a gazdaság

2/03/2023 12:28

| Szerző: Klubrádió/Bohus Péter

Az elmúlt év 400 forint fölött eurót szoktunk meg, de az utóbbi napokban jelentősen erősödött a magyar fizetőeszköz. Mi változott, és meddig tarthat ki az erősödés, erről beszélt a Reggeli gyorsban Virovácz Péter elemző. A világvége elmaradt, a befektetők újra optimisták, ez segít Magyarországon.

2023. március 02. Reggeli gyors - részlet 2023.03.02. Virovácz Péter
10:56
00:00

Csütörtökön reggel 375 forintot ért egy euró, ami a tavalyi 400 forint feletti árfolyamhoz képest jelentős erősödés. Virovácz Péter, az ING vezető elemzője szerint "nagyon komplex folyamatok eredménye" az erősödés, de ezek közül a legfontosabb tényezőnek a rendkívül magas kamatkörnyezetet nevezte meg, amit a Magyar Nemzeti Bank állapított meg. Ezzel kapcsolatban rámutatott, hogy bár sokszor az alapkamatról szoktak beszélgetni, ami most 13 százalék (tehát ennyi kamatot fizetnek a forint betétek után), de a valóságban ez jóval magasabb szám, "az effektív kamat most 18-százalékos", ami "nagyon magasnak számít", és ez pont elég ahhoz, hogy elriassza azokat a spekulánsokat, akik a forint ellen tennének.

A Lámfalussy-konferencia a Magyar Nemzeti Bank szervezésében
 
Orbán Viktor - Matolcsy György
 
Budapest, 2017. január 23. Orbán Viktor miniszterelnök (b) és Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a Lámfalussy-konferencián a budapesti Marriott hotelben. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd
Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI
 

 

"Nagyon drágává vált egy forint elleni spekulációs ügylet", hovatovább a magas kamat azokat vonzza ide, akik a forint mellett állnak. De önmagban ez sem lenne elég, ahhoz, hogy így megerősödjön a forint, ehhez szükség van arra a pozitív külső környezetre is, ami 2023-ban kezdődött. Az év ugyanis a piacokon pozitív hangulatban indult, aminek az az oka, hogy "az energiaválság miatt várt világvége elmaradt".

A befektetők újra a feltörekvő piacok irányába fordultak, mert úgy gondolták, hogy már nem annyira kockázatos ilyen eszközöket vásárolni. Ehhez magyarázatként Virovácz hozzátette, hogy Magyarország importőrként nagyon komolyan ki volt téve ennek a sokknak, ami a gyenge forinttal együtt nagyon komoly külső problémát jelentett a magyar gazdaság számára. De ez múlik, és visszatér a befektetői bizalom, mondta az elemző.

Virovácz szerint az elemzők már tavaly, a 420 forintos eurónál is azt gondolták, hogy komolyabb erősödés előtt állnak, és az euró lemehet 375 forint körüli szintre is, de azt nem gondolták, hogy ez ilyen gyorsan be is következik. "Nagy kérdés, hogy tud-e tovább erősödni a forint", amivel kapcsolatban azt mondta, ha tovább erősödik is a forint, 370-365-ig teheti, de az elmúlt hónapokban annyira mindenki a forint mellett pozícionálta magát, hogy innen már nagyon nehéz tovább menni.

Egy fogyókúrás példával világította meg: az első 25 kilogrammot nagyon könnyű leadni, de az utolsó pár kilót már problémásabb. Esetünkben 420-ról könnyű volt lejönni, de innen tovább erősödni már egy komolyabb feladat, mondta. Például szükség lenne hozzá, hogy a magyar kormány és az EU között megállapodás szülessen, és jöjjenek az uniós források, továbbá inflációs fordulat következzen be, és hogy a magyar gazdaság külső egyensúlya is javuljon.

Virovácz Péter szerint az elmúlt egy évben az is kiderült, hogy összességében az számít, hogy milyen a gazdaság ellenállóképessége: a piacok erre figyelnek igazán, "a nagy képet nézik", és a magyar gazdaság nagyon sokat javult az utóbbi időszakban. Az energiaárak beszakadtak, így az importköltség jelentősen csökkent, és a rezsicsökkentés átalakítása is "végre elért egy fontos célt": a háztartások és az állam is tudatosabb energiafelhasználóvá vált, csökkent az ország energiafelhasználása, ami fontos lépés abba az irányba, hogy egy fenntarthatóbb gazdaság képét mutassa az országról.

Még úgy is erősödött a forint, hogy a hitelminősítőktől negatív véleményeket és leminősítést kapott a magyar gazdaság. A befektetők azonban azt látják, hogy a nagy pánikkeltés időszakból nyugodtabb vizekre evez az ország.

Az ársapkával kapcsolatban azt mondta, az árszabályozás nem az ördögtől való, máshol is bevett gazdaságpolitikai eszköz, a gond az, ha sztenderd eszközként hosszú ideig használják: inflációt generál, és csak addig tud rövid távon hatásos lenni, amíg a válság tart, ellenkező esetben világvége jelenetek fordulnak elő, amint azt a benzinkutaknál láthattuk tavaly év végén.

Szerinte ez a gazdasági intézkedés Magyarországon átpolitizálódott és politikai eszközzé vált, de szerinte a kormányzat lassan ki is fogja őket vezetni, főleg, hogy túl vagyunk az inflációs csúcsponton. Az elemző szerint januárban volt a legnagyobb az infláció, ezután a drágulás mértéke mérséklődni fog, és bizonyos termékek esetében már érzékelhető is. Ez fogja megnyitni a kaput az ársapka kivezetése előtt, mondta Virovácz Péter elemző.

Reggeli gyors/interjú Virovácz Péterrel
2023.03.02., csütörtök 7:12
Riporter: Para Kovács Imre