Köszönjük, hogy támogattak minket.
Ötös – Murányi Tündével és Kálid Artúrral

Az élet sűrű valósága – Száz éve született Kardos G. György

4/05/2025 12:11

| Szerző: Gyürke Kata/Klubrádió

 | Szerkesztő: Szikora Gábor

Mi a helyzet a FreeSZFE-vel? Az egyesület elnöke, Forgács Péter volt a pénteki Ötös első vendége. Őt követően a diákfilmek pezsgő világáról volt szó, az ELTE Szemle főszervezőit, Tóth Anna Júliát és Kristóf Álmost kérdeztük. A folytatásban a 100 éve született legendás íróról, az Avraham Bogatir hét napja világhírű szerzőjéről, Kardos G. Györgyről beszélgettünk Szántó T. Gáborral. Végül az elmúlás méltóságáról és a képek erejéről kérdeztük Szabó Imola Julianna írót-grafikust.

2025. április 25. Ötös – Murányi Tündével és Kálid Artúrral (2025. április 25., péntek 10:05)
95:00
00:00
Műsorvezetők: Murányi Tünde, Kálid Artúr Szerkesztők: Gyürke Kata

Mi a helyzet a FreeSZFE-vel? Lesz-e saját helyük, milyen terveik vannak, hogyan vészelik át az elkövetkező hónapokat? A pénteki Ötösben Murányi Tünde és Kálid Artúr vendége volt Forgács Péter rendező, az egyesület elnöke, aki a kezdetektől kulcsszerepet játszik a közösség szervezésében, az új, alternatív oktatási forma létrehozásában.

 
Forgács Péter, fotó: 
Gyürke Kata / Klubrádió
 

„Ma diákfilm, holnap filmklasszikus”. Akár ez is lehetne az új egyetemi filmfesztivál, az ELTE Szemle mottója. Tóth Anna Júlia és Kristóf Álmos főszervezők a diákfilmek pezsgő világáról meséltek az adásban, és arról, miként szeretnék országos, sőt nemzetközi hírűvé emelni ezt a friss filmes találkozót.

Száz éve, 1925. május 10-én született Kardos G. György író, az Avraham Bogatir hét napja világhírű szerzője, a 20. századi magyar irodalom legendás alakja. A Klasszikusok újratöltve rovatunkban rá emlékeztünk, Szántó T. Gábor író segítségével idéztük fel alakját és műveit.

Kardos G. Györgyben ifjúkorától kezdve élt az írói, újságírói pálya iránti vonzódás, ám fiatalon, 1944-ben a jugoszláviai Borba, munkatáborba hurcolták. A tábor felszabadításakor csatlakozott a kapukat megnyitó jugoszláv partizánokhoz. Kalandos hónapok utána a háborúban álló Palesztinába – a mai Izrael állam területére – utazott, katona volt, az izraeli hadsereg tagja lett. 1951-ben tért vissza Magyarországra. 1968-ban jelent meg az Avraham Bogatir hét napja című regénye, mely palesztinai, önéletrajzi élményeinek feldolgozása. Ezt 1971-ben a Hová tűntek a katonák? követte, majd 1977-ben A történet vége egészítette ki trilógiává.

 
Szántó T. Gábor 
 
 Fotó: Gyürke Kata / Klubrádió
 

Szántó T. Gábor a 90-es évek elején ismerkedett meg Kardos G. Györggyel, mesélt találkozásaikról, beszélgetéseikről. Mint megtudtuk, az író „az élet habzó, sűrű valóságában szeretett megmerítkezni, főleg kortársakról, politikáról, írókról beszélgettünk, kevésbé a műveikről”.

Természetesen szóba került Kardos G. regény-trilógiája is, és annak korabeli fogadtatása. Szó volt e művek irodalmi érvényességéről, a világsiker méretéről, és Kardos G. Közel-Keletről alkotott társadalomképének mai érvényességéről.

Május 7-én az Írók Boltjában lesz egy megemlékezés Kardos G. Györgyről:

Fontos és nehéz téma az elmúlás. Ehhez kapcsolódva hirdetett rajzpályázatot a Méltóságért Alapítvány. Szabó Imola Julianna író-grafikus, a zsűri egyik tagja volt a vendégünk, akit az elmúlás méltóságáról és a képek erejéről is kérdeztünk.

 
Szabó Imola Julianna
 
 Fotó: Gyürke Kata / Klubrádió
 

A teljes adást a cikk tetején elhelyezett lejátszóra kattintva hallgathatják meg. (Ha appon keresztül éri el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a beszélgetések meghallgatásához, kérjük, lépjen át a klubradio.hu-ra.) Kiemelt kép: Kardos G. György fényképe a Körkép című antológiában (1976). A kép köteten belüli sorszáma: 9. Készítője: Vahl Ottó fotóművész

Ötös – Murányi Tündével és Kálid Artúrral
2025. április 25., péntek 10:05