Az élet sűrű valósága – Száz éve született Kardos G. György
4/05/2025 12:11
| Szerző: Gyürke Kata/Klubrádió
| Szerkesztő: Szikora Gábor
Mi a helyzet a FreeSZFE-vel? Az egyesület elnöke, Forgács Péter volt a pénteki Ötös első vendége. Őt követően a diákfilmek pezsgő világáról volt szó, az ELTE Szemle főszervezőit, Tóth Anna Júliát és Kristóf Álmost kérdeztük. A folytatásban a 100 éve született legendás íróról, az Avraham Bogatir hét napja világhírű szerzőjéről, Kardos G. Györgyről beszélgettünk Szántó T. Gáborral. Végül az elmúlás méltóságáról és a képek erejéről kérdeztük Szabó Imola Julianna írót-grafikust.
Mi a helyzet a FreeSZFE-vel? Lesz-e saját helyük, milyen terveik vannak, hogyan vészelik át az elkövetkező hónapokat? A pénteki Ötösben Murányi Tünde és Kálid Artúr vendége volt Forgács Péter rendező, az egyesület elnöke, aki a kezdetektől kulcsszerepet játszik a közösség szervezésében, az új, alternatív oktatási forma létrehozásában.

„Ma diákfilm, holnap filmklasszikus”. Akár ez is lehetne az új egyetemi filmfesztivál, az ELTE Szemle mottója. Tóth Anna Júlia és Kristóf Álmos főszervezők a diákfilmek pezsgő világáról meséltek az adásban, és arról, miként szeretnék országos, sőt nemzetközi hírűvé emelni ezt a friss filmes találkozót.
Száz éve, 1925. május 10-én született Kardos G. György író, az Avraham Bogatir hét napja világhírű szerzője, a 20. századi magyar irodalom legendás alakja. A Klasszikusok újratöltve rovatunkban rá emlékeztünk, Szántó T. Gábor író segítségével idéztük fel alakját és műveit.
Kardos G. Györgyben ifjúkorától kezdve élt az írói, újságírói pálya iránti vonzódás, ám fiatalon, 1944-ben a jugoszláviai Borba, munkatáborba hurcolták. A tábor felszabadításakor csatlakozott a kapukat megnyitó jugoszláv partizánokhoz. Kalandos hónapok utána a háborúban álló Palesztinába – a mai Izrael állam területére – utazott, katona volt, az izraeli hadsereg tagja lett. 1951-ben tért vissza Magyarországra. 1968-ban jelent meg az Avraham Bogatir hét napja című regénye, mely palesztinai, önéletrajzi élményeinek feldolgozása. Ezt 1971-ben a Hová tűntek a katonák? követte, majd 1977-ben A történet vége egészítette ki trilógiává.

Szántó T. Gábor a 90-es évek elején ismerkedett meg Kardos G. Györggyel, mesélt találkozásaikról, beszélgetéseikről. Mint megtudtuk, az író „az élet habzó, sűrű valóságában szeretett megmerítkezni, főleg kortársakról, politikáról, írókról beszélgettünk, kevésbé a műveikről”.
Természetesen szóba került Kardos G. regény-trilógiája is, és annak korabeli fogadtatása. Szó volt e művek irodalmi érvényességéről, a világsiker méretéről, és Kardos G. Közel-Keletről alkotott társadalomképének mai érvényességéről.
Május 7-én az Írók Boltjában lesz egy megemlékezés Kardos G. Györgyről:
Fontos és nehéz téma az elmúlás. Ehhez kapcsolódva hirdetett rajzpályázatot a Méltóságért Alapítvány. Szabó Imola Julianna író-grafikus, a zsűri egyik tagja volt a vendégünk, akit az elmúlás méltóságáról és a képek erejéről is kérdeztünk.

A teljes adást a cikk tetején elhelyezett lejátszóra kattintva hallgathatják meg. (Ha appon keresztül éri el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a beszélgetések meghallgatásához, kérjük, lépjen át a klubradio.hu-ra.) Kiemelt kép: Kardos G. György fényképe a Körkép című antológiában (1976). A kép köteten belüli sorszáma: 9. Készítője: Vahl Ottó fotóművész
2025. április 25., péntek 10:05