A formán keresztül gondolok a filmre – Misota Dániel az Ötösben
27/04/2025 11:01
| Szerző: Gyürke Kata/Klubrádió
| Szerkesztő: Bárkay Tamás
Hogyan kapcsolódik Pilinszky János költészete a nagypéntek csendjéhez? Szarka Judit, irodalomkritikus válaszolt Murányi Tünde és Kálid Artúr kérdéseire, majd egy éles váltással a hetvenes évekbe, méghozzá egy kémtörténetbe csöppentünk. Misota Dániel és Krasznahorkai Ágnes érkezett hozzánk. A műsor második felében Gergye Krisztiánt kérdeztük a határátlépésekről, majd a zeneszerzés és az improvizáció szabadságáról beszélgettünk Gerlóczy Zsigmond zongoraművésszel.
Hogyan kapcsolódik Pilinszky János költészete a Nagypéntek csendjéhez? Mit jelent számára az abszurditás és a tehetetlenség? Szarka Judit irodalomkritikus, tanár volt a Klasszikusok újratöltve rovatunk eheti vendége, akivel a szabadulás ünnepköréről, és Pilinszky hitről és szenvedésről alkotott képéről is beszélgetünk.

Egy óra, egy snitt, egy asztal, három ember, és egy propagandainterjú újragondolása. Röviden így foglalható össze a Kerényi Mária, 41, 1970 július című film kerettörténete. De vajon mi visz rá egy fiatal filmrendezőt arra, hogy a diplomafilmjét egy 70-es évekbeli kémtörténetből készítse el? Hogy levéltárakban kutasson, és egykori állambiztonsági propagandafilmet új formában értelmezzen át? Erről beszélgettünk Misota Dániel rendezővel és Krasznahorkai Ágnes színésszel, a Kerényi Mária, 41, 1970 július című film alkotóival.

Kerényi Mária történetéről előzetesen annyi elmondható, hogy a a 60-a években a Kulturális Kapcsolatok Intézetében dolgozott. 1970. július 14-én tartóztatták le kémkedés és államtitkok kiszolgáltatásának vádjával. Az ügy akkoriban nagy port vert fel, sorozatos letartóztatások történtek. Kerényi Máriával néhány nappal a letartóztatása után a Belügyminisztérium riportot készített, a kérdésekre abban a hiszemben válaszolt, hogy mindez a felmentéséhez vezethet, végül azonban letöltendő fegyházbüntetésre ítélték. A film alkalmi vetítéseken látható, legközelebb április 27-én a Kino moziban, a magyar film napjához kapcsolódva.
Gergye Krisztián életében egyszerre van jelen a fotó, a festészet, a tánc, a koreográfia. Vajon hogyan tudja ezeket a különböző műfajokat összehangolni magában és mit jelent számára a határátlépés? Erről is mesélt az adásban.

Végül Gerlóczy Zsigmond zongoraművész, zeneszerző érkezett hozzánk, aki még harminc éves sincs, de már az egyik fontos hazai képviselője a szabad improvizációnak, a valós időben történő zeneszerzésnek. A múlt héten jelent meg második szóló zongora-albuma, a nyáron pedig Indiába készül, méghozzá a karnatikus zene és tánc fővárosába. Erről is kérdeztük őt.

A teljes adást meghallgathatják a cikk tetején elhelyezett lejátszóra kattintva. (Amennyiben appon keresztül éri el oldalunkat, a hanglejátszó nem jelenik meg, ezért az adás meghallgatásához kérjük, lépjen át a klubradio.hu-ra.)
2025. április 25., péntek 10.00
Szerkesztő: Gyürke Kata