„Az a probléma, hogy életben maradtam és elmondtam”
3/05/2025 08:30
| Szerző: Kerekes Borbála/Klubrádió
A sérülések nem olyan súlyosak, mint amilyennek a fotókon látszanak. Az ütések pedig az orvosszakértői vélemény szerint nem okozhattak volna halált. Ez a magyarázata annak, hogy az Orosz Bernadettet a felismerhetetlenségig összeverő egykori alezredes büntetését jogerősen 1 év 4 hónapra csökkentették.
„Segítsetek, hívjatok rendőrbácsit, mert a Pisti megöli anyát!”
– ezt kiabálta át a szomszédba Berni kisfia miközben a részeg férfi az anyukáját ütötte.
Orosz Bernadett az Uniszex című műsor vendége volt, aki megosztotta velünk felkavaró történetét és azt a kálváriát, amit a magyar rendőri és bírósági rendszerben át kellett élnie.
Bernadett elmondása szerint 2019-ben K. István azért akarta megölni a katonai létesítményben, mert katonatársai megtudták, hogy bántalmazza a nőt.„Még soha nem járatta le úgy előttük senki, mint én, és ezért megöl” – ezt többször is hangsúlyozta.„Nem fogta át a nyakam, hanem feltolta. Azt éreztem, hogy az orromon nem kapok levegőt, mert azt már betörte. Valahogy sikerült úgy mozdulnom, hogy egy üres állapotba kerültem. Ha azt kérdeznék, jó vagy rossz volt ez az állapot, akkor azt mondanám, hogy jó volt. Mert nem volt rossz. Rám ült, egyik kezével lefogta a kezem, hogy ne tudjak védekezni, a másikat felemelte. Kintről lépteket hallott. Azt mondta, hogyha most meg merek szólalni, akkor ez egy utolsó ütés lesz – idézte fel zokogva a honvédségi üdülőben történteket Bernadett.
A két szomszédos szobában volt két alezredes a feleségével, akik a pihenésük utolsó napjait töltötték a katonai szálláson. Az egyikük leszólt a recepcióra, hogy zavarja őket pihenésben a hangzavar. De azért sem ők, sem a feleségeik nem szóltak semmit, hogy mi történik az asszonnyal abban a szobában.
„A Magyar Honvédség már 2020 januárjában lefolytatott egy belső vizsgálatot, ami után kimondták, hogy a szobában én és K. István tartózkodtunk csak, tehát ő volt az elkövető. Ezután megvonták a katonai rendfokozatát, vissza kellett adnia az egyenruháját”. Bernadett úgy tudja, a mai napig kapja a 425 ezer forint katonai járadékot. Ő, aki ott maradt 3 évig munka nélkül egészségügyi helyreállító műtétekkel, ha nem tudta volna eltartani a gyerekeit egy ilyen állapotban, akkor elvehette volna őket a gyámhatóság.
Az ítélethirdetést is csak az elkövető szemszögéből mutatták be. A bíróság enyhítő körülményként értékelte az elkövető büntetlen előéletét, az idő múlását és hogy elvesztette a munkahelyét. Arról nem volt szó, hogy nekem a bántalmazás miatt az egyik szemembe hátsó kérgi szemlecsét kellett beültetni, amit az OEP nem fizetett ki, hiába bizonyítottam, orvosi dokumentumokkal, hogy a probléma a bántalmazás előtt nem állt fenn. Bernadett úgy látja, az ilyen enyhe büntetések nem fogják visszarettenteni az erőszaktevőket, hogy nyugodtan verd agyon, hát csak egy év, 4 hónap.
És ha meghaltam volna? Akkor valószínűleg nem kapott volna semmi.
A bajtársai azt vallották, hogy Bernadett elszaladt valahova, és miután visszajött, csak akkor látszottak rajta az ütésnyomok. Ez már nem bajtársiasság, hanem aljasság. Sokan felvetették, miért nem katonai bíróság tárgyalt az esetet, az azért volt, mert bár K. István tartalékos katona volt és egy évben kétszer bevonult egy hónapra, de a bűncselekmény nem a bevonulási időszakban történt. De Bernadett szerint azzal sem lett volna előrébb, mert folyamatosan mentegették az elkövetőt. Bernadett-tel viszont folyamatosan vegzáló stílusban viselkedtek. Először egy nyomozónő hallgatta ki gyakorlatilag egész nap, csaknem hét órán keresztül néhány nappal azt követően, hogy K. István péppé verte. Küzdenie kellett azért, hogy az kerüljön a jegyzőkönyvbe, amit valóban mondott. Hiába kérte, hogy halasszák el a beszélgetést, mert rosszul érezte magát, nem tettek eleget kérésének. Másnap már életmentő műtétet hajtottak végre rajta.
Hiába támasztotta alá folyamatosan minden állítását, akkor sem hittek neki, áldozathibáztató módon álltak hozzá mindenhol, ahol az ügyből kifolyólag meg kellett jelennie.
Úgy érzi, az a probléma, hogy életben maradt és elmondta, mi történt vele.
A hatóságnak is ő volt a szálka a szemében. Ha nem lett volna az életmentő posztja, nem kapott volna távoltartási végzést sem. Szerinte K. Istvánt azért is próbálták menteni - amellett, hogy katona volt-, mert fegyvermérnök, gépészmérnök, robbantásszakértő volt. Ezek a szaktudásai is hozzájárultak ahhoz, hogy menteni próbálták. Bernadett beszélt arról is, hogy értetlenül állt az előtt, hogy ha Varga Judit is bántalmazó kapcsolatban élt, miért nem volt benne empátia, amikor nyílt levelet írt neki ő vagy más bántalmazott nő. Bernadett a Fidesznek is írt levelet, onnan is próbált segítséget kérni. A szavazójuk volt.
De amikor 2019-ben Varga Judit az Isztambuli Egyezmény ratifikálását, amely végre megfelelő jogi környezetet teremthetne az áldozatok számára, politikai hisztinek nevezte, és arról beszélt, hogy a Fidesz keményen fellép a családon belüli bántalmazás ellen, akkor csalódott. Ekkor maga is kiment az Európai Parlamentbe és elmondta a saját esetét és azt, hogy a Fidesz valójában semmit nem tesz a bántalmazott nőkért. Azt a tanulságot vonta le, hogy az, aki ma Magyarországon megpróbál kiállni magáért, annak az elszenvedett sérelmeken túl rengeteg fájdalommal és megaláztatással kell még számolnia.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. (Ha appon keresztül éri el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a beszélgetések meghallgatásához, kérjük, lépjen át a klubradio.hu-ra.)
2025.04.28. 15.00
Riporter: Kerekes Borbála, Kovács Gellért