
Nagyon nagy a baj – Selmeci János jegyzete a túlélési gyakorlathoz
Szó sincs arról, hogy mi újságírók valamiféle hősök lennénk, viszont egy jogállam, egy szabad társadalom elengedhetetlen részei. Normálisan megélni ebből a munkából már rég nem lehet – higgyék el, hogy az idősebb kollégáim a 2007-es fizetésükért dolgoznak – és újra meg újra felmerül bennünk, hogy ebben a rendszerben, meg a közösségi média korában egyáltalán meg tudunk-e felelni az újságírói minimumnak, tudunk-e kérdezni, tudjuk-e ellenőrizni még a hatalmat, tudunk-e igazat írni.

Állami vacak vs. túlélés - Rózsa Péter jegyzete
Magyar Villamos Művek 2023 elejétől 2024 októberéig nagyjából 8,5 milliárd forint értékben jelentetett meg hirdetéseket. Ami a lényeg, ennek az összegnek körülbelül a háromnegyede kifejezetten kormánypárti médiumokhoz ment. Ehhez képest a napi 150-200 ezres hallgatottságú Klubrádió félévente kénytelen gyűjteni.

Beszélgetés Vologyával - Szénási Sándor jegyzete
publiSok-sok jutifali jön még, amíg Putyin kegyesen beleegyezik abba, hogy csak nagyot nyerjen, de nem mindent, és Trump végre megengedi, hogy a Nobel-békedíj tiszteletét tegye a markában.

Poloskák, metaforák és hasonlatok - Kárpáti Iván jegyzete
Az államfői hivatalból nézve úgy tűnik, hogy Orbán politikája nem osztja meg a nemzetet, nem szólít fel kirekesztésre. Sulyok Tamás marad, ami eddig is volt: alázatos, üres öltöny.

Állami elnyomás és kétkezi gazemberek - Dési János jegyzete
Az elkövetett gaztettekért a felelősség többfelé oszlik. Aki kiadja rá a parancsot, aki uszít, aki az államot elnyomásra és gyűlöletkeltésre használja, annak nagyobb a felelőssége, mint a kétkezi gazembereknek. Persze. De egyikük sem lehet meg a másik nélkül.

Hontalan útlevelet! – Józsa Márta jegyzete
A gránitszilárdságú állandó jelzővel ellátott, az alkotmányosság gúnyolására kitalált, alaptörvénynek nevezett ponyvamű tizenötödik módosításnak alkalmából követelem, hogy a nemzetközi szervezetek fontolják meg a Nansen-útlevél intézményének visszaállítását.

Nemzeti dal és árrésstop - Rózsa Péter jegyzete
Ez nem más, mint a galád kereskedő, a népnyúzó, az árdrágító, hogy a Rákosi-korszakban oly jól bevált kifejezésre utaljak, mert akkor történelmi kontextusba helyezhető azonnal az egész, és máris előáll a megfelelő néphangulat; reszkessetek kulákok, vagyis csúnya multik, gazdagok, vérszívók!

Névtelen hősök és egy amerikában született, magyar csecsemő - Selmeci János jegyzete
Ha pedig egy szegény csecsemő, aki magyar szülők (mondjuk a haza érdekeit külföldön védő diplomaták) gyermeke, és van olyan szerencsétlen, hogy esetleg Amerikában születik, attól fogva az Alaptörvény szerint felfüggeszthető magyar, kevesebbet érő állampolgár azoknál, akik idehaza jöttek a világra.
Igazság a paywall mögött (sincs) – Selmeci János jegyzete
22/11/2024 18:04
| Szerző: Selmeci János/Klubrádió
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
Az igazság persze egy, sőt tíz másodpercben sem mondható el, néha egy kiváló újságíró hosszú cikke vagy riportja, és három megszólaltatott szakértő is kevés ahhoz, hogy bármire is jussunk egy bonyolult kérdésben, amiről egy narancsszínű politikus, államilag széttámogatott kormány-progapandista vagy egy mezei tiktokker tíz másodperc alatt világgá üvölti a maga igazságát.
Cuki kiscicák!
Persze nem azok, akiket a haiti bevándorlók már megettek reggelire, csak fel akartam kelteni a kedves hallgatók figyelmét valami meglepő, random dologgal, a statisztikáink szerint ugyanis a jegyzetek első öt másodpercében dől el, hogy valaki tovább hallgatja-e az Esti Gyorsot, vagy gyorsan átkapcsol inkább a Zebrádióra.
(Arról, hogy micsoda a Zebrádió, ezen a linken tájékozódhat)
Természetesen ilyen statisztika nem létezik, én találtam ki az előbb, vagy hallottam valahol, ahogy J.D. Vance is az ohioi migránsok háziállatellenes bűntetteiről, szóval akár igaz is lehetett volna, elég hitelesen hangzott nem? Belőle ráadásul alelnök lesz, szóval én is bármilyen történetek kitalálhatok a hallgatók, a rádió vagy a haza érdekében, ugye?
A 30 év alatti amerikaiak közel 40 százaléka már influenszerektől szerez tudomást a világ dolgairól, egy egyetemi órán 18-ból 18 diák nyilatkozott úgy, hogy kizárólag a közösségi médiából tájékozódik, és ott sem az (egykoron, egyesek számára) mértékadó New York Times publicistáját, hanem a kedvenc videósától hallgatja meg, akinek a nézettsége valóban attól függ, hogy megálltunk vagy továbbgörgettünk a videója első másodpercében.
Az igazság persze egy, sőt tíz másodpercben sem mondható el, néha egy kiváló újságíró hosszú cikke vagy riportja, és három megszólaltatott szakértő is kevés ahhoz, hogy bármire is jussunk egy bonyolult kérdésben, amiről egy narancsszínű politikus, szétállamitámogatott kormányprogapandista vagy egy mezei tiktokker tíz másodperc alatt világgá üvölti a maga igazságát.
Ráadásul mi sem vagyunk ártatlanok, mert a címben kicsit hazudnunk kell, oké, túloznunk, például tomboló járványról, vagy a klímakatasztrófában bizonyosan szénné égő Földről, pedig ez utóbbi csak az egyik, valószínűtlen forgatókönyv, bele kell írni az atomháború közelségét cáfoló cikk címébe, hogy atomháború, egy Grúziáról szóló cikk címébe, hogy Orbán Viktor, mert kell a kattintás, mindezt pedig be kell tenni a paywall mögé, mert a hirdetési pénzeket felszívó közösségi média nem csak a valóságot, hanem az igazságért való küzdelmet újra és újra elbukó, sőt, talán már megnyerni sem akaró, helyette egyre többször vágyvezérelt sajtót is (majdnem) tönkretette.
Szóval most akkor a Magyar Péter felvételek melyik része manipulált? Nem tudom, de nézzék, cuki kiscicák! Az a vörös Donald Trump eltiktokolt gyermeke.
Valahol olvastam.
Selmeci János jegyzete az Esti gyors 2024. november 22-ei adásában hangzott el.