„Palackvisszaváltással
Esti gyors
Nyuszimotor - Szénási Sándor jegyzete
Publicisztika

Nyuszimotor - Szénási Sándor jegyzete

A játékot fideszes politikusok osztogatták a kampányban, mégpedig bölcsődéseknek, figyelmen kívül hagyva az olyan gyerekségeket, mint jog, törvény, konkrétan egy 2011-es, amely tiltja, hogy nevelőintézményekben kampányolni lehessen. A választási eljárásról szóló törvény ugyanezt teszi, a Polgári Törvénykönyv pedig a képmáshoz való jog alapján előírja mindkét szülő beleegyezését ahhoz, hogy politikai ragadozók biodíszletként használhassák a csemetéjüket.

Reng a föld április 12. óta - Dési János jegyzete
Publicisztika

Reng a föld április 12. óta - Dési János jegyzete

Emelje fel a kezét, aki emlékszik arra, hogy a Fidesz-uralom idején egy kisebb hadsereg szállta volna meg Matolcsy György otthonát, hogy végigtúrták volna Matolcsy Ádám hivatali helyiségeit, néhány százmilliárdot keresve, hogy Mészáros Lőrincre rárúgták volna hajnalban az ajtót, miközben Várkony Andrea úgy aludt a mellkasán mint egy kisbababa (saját szíves közlése) és néhány közbeszerzés zavaros ügyeit firtatták volna.

Vendégmunka – Józsa Márta jegyzete
Publicisztika

Vendégmunka – Józsa Márta jegyzete

Ma Magyarországon mintegy 120 ezer külföldi vendégmunkás dolgozik, leginkább a feldolgozóiparban, az autóiparban, az építőiparban és a turizmus-vendéglátás területén. Vagy például a legjobban láthatóan talán a futárcégeknél. Többnyire amúgy rabszolgasorban, és értük még csak nem is tüntettünk, ellenük azonban többen szónokoltak. Akikre most tilalmat ígér az új kormány, de hogy utána mi lesz, azt egyelőre nem tudni.

A neheze most következik – Hardy Mihály jegyzete
Publicisztika

A neheze most következik – Hardy Mihály jegyzete

Mostanra az utcabálok, az ünneplés ideje elmúlt, Magyar Péter pedig a kampány idején a tőle megszokott energiával látott neki a munkának. … Az első jelek bíztatóak, úgy tűnik, hogy volt mesterterv és vannak vagy lesznek emberei a magyar maffiaállam felszámolására. Hirtelen a rendőrség meg az ügyészség is felébredt …

A háromszázalékos csapda - Rózsa Péter jegyzete

11/12/2025 18:03

| Szerző: Rózsa Péter/Klubrádió

 | Szerkesztő: Lőrincz Csaba

A kormány magánberuházásokat minősít nemzetgazdaságilag kiemeltté? A Szilas-park nevű vállalkozás ennek az állatorvosi lova.

2025. december 11. Rózsa Péter jegyzete - Esti gyors (2025. december 11., csütörtök)
03:16
00:00

Az Otthon Start, ez a 3%-os kamatra felvehető hitel igazi csapda. Két félnek is az – annak, aki felveszi és annak is, aki adja. Az utóbbi végül is a kormány, amelyik a bankokon keresztül folytatja ki a pénzt, ami az irreálisan alacsonyan megkötött, 3%-os fix kamat és a valódi mindenkori ennél magasabb kamat miatt eleve hiányt gerjeszt a jövőben. Ezt vajon melyik kormány és miből fogja pótolni? Persze Orbánt a jövő nem, csak a pillanatnyi haszon és pillanatnyi előny érdekli.  Ezért persze annak, aki ezzel a hitellel végre lakáshoz juthat, nem fáj a feje. Másért viszont készítheti homlokára a borogatást – majd, ha beugrik abba a programba, amit a kormány most zsírosra hizlalt oligarchái közreműködésével kikényszerít. Miről is van szó? Ingatlanfejlesztők több helyen belevágtak tucat lakások építésébe. A lényeg, hogy 100 négyzetmétert ne haladja meg az alapterület, és az ár is alacsonyabb legyen a négyzetméterenkénti 1 millió 500 ezer forintnál. Erre lehet felvenni ezt a hitelt. Mivel a piacon ezeknek a feltételeknek kevés lakás felelt meg, legalábbis a felkorbácsolt kereslethez képest, nosza, induljunk be, húzzuk fel egyre másra az olyan lakótelepeket, ahol ilyen lakások vásárolhatók. Mikor is indult ez a hitelprogram? Szeptember 1-én. Három hónap alatt a bennfentes ingatlanfejlesztők 18 olyan területet szereztek meg, ahol ezrével lehet ilyeneket építeni. Normális országban persze nem lehetne, de ez nem érvényes Orbanisztánra.

Ugyanis éppen ez a 18 program kapta meg a napokban ajándékba a kormánytól a kiemelt beruházás minősítést. Ez nem mást jelent, minthogy semmilyen, egyébként kötelező feltételnek, előírásnak nem kell megfelelniük. Mi van? A kormány magánberuházásokat minősít nemzetgazdaságilag kiemeltté? A Szilas-park nevű vállalkozás ennek az állatorvosi lova. Az Újpalotai lakótelep mögötti szabad területre a Bayer Consulting nevű cég, ami már hatalmas profitot nyúlt le a Bosnyák téri kormánynegyednek becézett irodaszörnyeteg megépítésével, most elképesztő sűrűséggel épít fel toronyházakat, amikbe több mint 3000 lakást zsúfol be. Az épületek egymást árnyékolják majd, az új negyedben semmiféle szolgáltatás nem lesz, alvóváros annál inkább. Se metró se villamos. Borítékolható, hogy néhány év múlva alulértékelt, gyenge minőségű, gettószerű vidékké válik, és a bent lakók a hitelrészleteket törlesztése mellett vajon ki tudnak-e majd szabadulni ebből. Az önkormányzat korábban ellenállt, majd a beruházó pénzügyi juttatásában reménykedve még azon az áron is áldását adta a programra, hogy emiatt felbomlott az ellenzéki többségű közgyűlés. DK-sok és fideszesek csaptak egymás tenyerébe. Hajrá. Épül a Szilas-park, tíz év múlva lesz mit bontani. Valószínűleg az is valakinek nagy üzlet lesz valakinek.

Rózsa Péter jegyzete az Esti gyors 2025. december 11-ei adásában hangzott el. (Amennyiben appon keresztül érik el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a beszélgetés meghallgatásához, kérjük, lépjenek át a klubradio.hu-ra.)