Köszönjük, hogy támogatják a Klubrádiót
A lényeg

Zebegényben kizárták a polgármestert hivatalából

24/01/2026 09:26

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Vikár Anna Flóra

Miután Ferenczy Ernő Ervin nem engedte napirendre venni a vele kapcsolatos fegyelmi eljárásokat és lezárta az ülést, a képviselők nélküle folytatták azt. Felfüggesztették tisztségéből és lelakatolták a hivatal épületét.

Csütörtökön a zebegényi képviselő-testület a Ferenczy Ernő Ervin polgármesterrel szembeni fegyelmi eljárásokról szeretett volna tárgyalni, de a településvezető nem engedte felvenni ezeket a napirendre. Lezárta az ülést és kivonult. A képviselők azonban tovább maradtak és arra jutottak, hogy több fegyelmi eljárást is indítanak, sőt, felfüggesztik tisztségéből a polgármestert, akinek feladatait helyettesére, Krebsz Gábor képviselő bízzák.

A képviselő-testület a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény 49. paragrafusára hivatkozva döntött arról egyszerű többséggel, hogy a zebegényi polgármestert érintettsége okán kizárja a napirend elfogadásából, valamint a fegyelmi előterjesztések vitájából és a döntéshozatalból – vette észre a Telex a Tisza lappal Zebegényért erről szóló pénteki bejegyzését.

A bejegyzés csak cím szintjén tájékoztat a polgármesterrel szembeni eljárásokról, ezek a következők:

  •  közbizalmat sértő magatartás,
  • a testületi ülések szabálytalan előkészítése,
  • jogellenes kamerás megfigyelés,
  • testületi határozat késedelmes végrehajtása,
  • munkaviszony jogellenes megszüntetése

Azt írták a céljuk a jogszerű működés, az átláthatóság és az érdemi munka Zebegényért.

A hivatal ajtaját lakattal lezárták.

A történtekről Ferenczy is beszámolt a Zebegény Község Önkormányzata Facebook-oldalon. Szerinte már az ülésnek az a része is szabálytalan volt, amin részt vett, mivel egyes képviselők az ő felhatalmazása nélkül "próbálták átvenni az ülés vezetését, jogalap nélkül kezdeményeztek szavazásokat, majd olyan döntéseket kíséreltek meg meghozni, amelyekhez sem törvényi, sem önkormányzati rendeleti felhatalmazással nem rendelkeztek". Miután pedig a képviselők kivonultak a teremből, ő pedig jogszerűen bezárta az ülést, amilyen határozatok ezután születtek, azok "jogi értelemben nem tekinthetők a képviselő-testület döntéseinek".

Felszólította a képviselőket, akik, a fent felsoroltak mellett, a lezárással akadályozták a Polgármesteri Hivatal működését, valamint, "a jegyző megkerülésével utasításokat adtak a dolgozóknak, hogy haladéktalanul szüntessék meg minden jogszerűtlen cselekményüket, és azonnal hagyjanak fel az önkormányzat működésének akadályozásával. Krebsz Gábort felszólítom, hogy a polgármesteri hivatal kulcsait haladéktalanul adja le a jegyzőnek".

Arról írt, "Zebegény működésének megbénítása elfogadhatatlan", és nem politikai vitáról, hanem súlyos jogsértésről van szó.