Orbán: ellenzékből nem újul meg a jobboldal, új korszak jöhet
5/05/2026 14:45
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Somfai Péter
A választási vereség után Orbán Viktor a Digitális Polgári Körök tagjainak írt levelében értékelte a helyzetet: szerinte a Fidesz meggyengült, a jobboldal megújulása pedig nem a pártból, hanem alulról szerveződő közösségekből indulhat el.
Orbán Viktor e-mailben fordult a Digitális Polgári Körök (DPK) tagjaihoz, amelyben nyíltan beszélt az áprilisi választási kudarc súlyáról. Úgy fogalmazott: „földrengésszerű vereséget” szenvedtek, amit nem lehet szépíteni, még akkor sem, ha a kampány során minden eddiginél többet dolgoztak, idéz a levélből a 24.hu.
A volt miniszterelnök ugyanakkor köszönetet mondott támogatóinak, hangsúlyozva, hogy a „nemzeti oldal” a digitális térben sem hátrált meg. Szerinte az előttük álló időszak már az újjászervezésről szól, különösen azért, mert egy új politikai korszak körvonalazódik Magyarországon. Ezt egy liberális karakterű, sajátos „nagykoalícióként” írta le, amely egyetlen párton belül működik majd.
Orbán úgy látja, a Fidesz kormányzópártként meggyengült, és ellenzéki helyzetből nem képes megújítani a teljes jobboldalt. A változás szerinte inkább kisebb közösségekből, „klubokból és körökből” indulhat el, ahol tovább él a nemzeti gondolat. Ebben a folyamatban a DPK-nak is kulcsszerepet szán.
A választási vereség okait elemezve arról írt: a szavazók két ajánlat közül választhattak. Az egyik a változás ígéretét kínálta, a másik a stabilitást hangsúlyozta. „A választók az elsőt választották. Kívánjuk, hogy igazuk legyen” – jegyezte meg, hozzátéve, hogy továbbra is kitartanak saját álláspontjuk mellett.
Levelében éles kritikát fogalmazott meg az új politikai irányról is. Úgy véli, „az önkény és az akarnokság korszakába lépünk”, és ennek jeleit már most látni: szerinte sérülhetnek az alkotmányos garanciák, és olyan döntések születhetnek, amelyek Brüsszelhez való igazodást, valamint a háború és a migráció támogatását jelentik.
Orbán végül arra biztatta híveit, hogy vegyenek részt a jobboldal újjáépítésében. Mint írta, az összefogás, a közös gondolkodás és az aktív részvétel lesz a következő évek kulcsa, és számít a „digitális harcosok” javaslataira is.

