Napokon belül végleg bezárhat a szeptemberben kilakoltatott gimnázium
27/11/2023 16:04
| Szerző: Klubrádió
Maruzsa Zoltán államtitkársága nem támogatta a kérelmüket a működési engedély módosítására, és az igazgató szerint a Magyar Államkincstár felfüggesztette a tanulók után járó állami normatívák kifizetését. Október óta magánkölcsönökből finanszírozzák a Qualitas Gimnázium működését, ezt még három napig tudják fenntartani, ha addig nem jön állami pénz, bezárnak.
Az előző tanévig Soroksáron működő Qualitas Gimnáziumban szeptember elején tanóra közben jelent meg rendőri kísérettel a végrehajtó, és azt mondta a megafonjába: „Tájékoztatok mindenkit, hogy az iskola épületét tavaly októberben elárvereztem, az árverés jogerőre emelkedett”.
Berki András ezután arra kérte a tanárokat és a diákokat, hogy pakoljanak össze és hagyják el az alapítványi fenntartású intézmény épületét. Hozzátette: „a gimnáziumba tanulás vagy oktatás céljából visszajönni már nem fognak tudni”. Minderről videó is készült:
Ahogy a 444.hu részletesen ismerteti, a jogvita, amely az iskola épületének elárverezéséhez vezetett, 17 évre nyúlik vissza. Az akkor alapított új intézmény vezetése Ott Ferenc igazgatóval az élen létrehozott egy céget, hogy bankhiteleket vehessenek fel az épület felépítéséhez. Ez a cég bízta meg a kivitelezőt, akivel aztán vita alakult ki az építkezés minőségéről, a költségek visszatartásáról.Az ügyben per pert követett, az igazgató tájékoztatása szerint végül 26 millió forintos követelése volt a kivitelezőnek, ami végső soron az épület elárverezéséhez vezetett.
Az iskolába csaknem 300 tanuló jár. Az oktatásért is felelős Belügyminisztérium egy kérdésre azt közölte, hogy „a Qualitas Gimnázium alapítványi fenntartású magánintézmény, amelynek pénzügyi és jogi természetű vitáihoz, működtetéséhez a tárcának semmi köze.” Hozzátették, „amennyiben a gimnázium nem tudja biztosítani az elhelyezését, ebből következően az oktatás feltételei nem biztosítottak, az illetékes kormányhivatalnak vissza kell vonnia működési engedélyét és gondoskodnia kell a tanköteles korú tanulók más intézményekben történő elhelyezéséről.”
A végrehajtó megjelenése után nem sokkal Ott Ferenc egy csepeli magániskolába hívta a qualitasos szülőket azzal, hogy ott találtak helyet a soroksári iskola tanulóinak, ott működhet tovább az intézmény, amiről azt állította, továbbra is van működési engedélye. Az iskola tehát szeptember közepe óta a csepeli épületben működött és elindult az érvényben lévő működési engedély módosítása az új helyszín bejegyzésére.
Ahogy Ott Ferenc igazgató vasárnap elküldött levelében írja, a módosítás miatt szeptember 15-én felvették a kapcsolatot a kormányhivatal oktatási főosztályával. Pár nappal később megkötötték a bérleti szerződést a csepeli épület tulajdonosával és elkezdték összegyűjteni a kormányhivatal által előírt összes iratot, igazolást – írta az igazgató. Hozzátette, hogy a szakhatóságok – a Katasztrófavédelem, a népegészségügyi szerv – megfelelőnek találták az épületet az oktatási tevékenység végzésére.
Ehhez képest november 24-én levelet kaptak a kormányhivataltól, amiben arról tájékoztatják az intézmény vezetését, hogy Maruzsa Zoltán, a Belügyminisztérium köznevelésért felelős államtitkára nem támogatta a kérelmüket. Az államtitkárság szerint ugyanis a működési engedély módosítását már 2023. május 31-ig kérvényezniük kellett volna. Maruzsa álláspontja szerint az iskola vezetése, tudva a fennálló jogvitáról, már májusban sejthette volna, hogy végrehajtók ürítik majd ki a gimnázium épületét, és már akkor gondoskodniuk kellett volna új helyről.
A gimnázium szempontjából hasonlóan súlyos probléma, hogy a jogvita miatt a Magyar Államkincstár felfüggesztette a tanulók után járó állami normatívák kifizetését, így az igazgató tájékoztatása szerint október óta magánkölcsönökből finanszírozzák a Qualitas működését. Az intézmény vezetője szerint ezt még három napig, november 30-ig tudják fenntartani, ha addig nem kapnak állami pénzt, kénytelenek bezárni.
Ott Ferenc ezért petíciót tett közzé: vitatja a működési engedély módosításának elutasítását és a normatíva visszatartását is. Szerinte igenis lett volna lehetőségük a helyszínváltoztatásra, a jogszabályban meghatározott tanév közbeni átszervezés tilalma ebben az esetben álláspontja szerint nem vonatkozik a Qualitasra. Így pedig az állami normatívára is jogosultnak tartja az iskolát.
Ott, aki egyébként a 2014-es önkormányzati választásokon a Fidesz-KDNP jelöltjeként indult, azzal zárja a levelét, hogy „2023 tavasza óta számos alkalommal kértük a Miniszterelnök úr és Magyarország Kormányának támogatását a bizonytalan helyzet megoldására, azonban sem támogatást, sem tanácsot nem kaptunk”.